Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

System Center Operational Manager 2012 RC Kurulumu – II

| 23 Şubat 2012

SCOM 2012 kurulum adlı makalemizin ikinci bölümüyle kuruluma deva ediyoruz. İlk bölümde SCOM kurulumu için gerekli olan kullanıcı hesaplarını oluşturmuş, .NET Framework 4.0 ve Webserver bileşenlerini yüklemiş ve son olarak SQL server kurulumu gerçekleştirmiş idik. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra SCOM kurulumuna başlayabiliriz.

clip_image001

Şekil 1

Yukarıdaki şekilde Install diyoruz ve kurulum aşamalarına geçiyoruz. Optional Installation kısmında ise bazı seçenekler var. Kısaca ne olduklarına bakmamız gerekirse;

Local Agent; SCOM’un izleme yapabilmesi(sağlık durumlarının takip edilebilmesi)  için gerekli olan servistir diyebiliriz.

Audit Collection Services: Bu servis ile takibini yaptığımız bilgisayarların sadece Audit loglarını takip edebiliriz.

Gateway Management Server: SCOM domain level authenticaiton kullanmaktadır. Aralarında trust ilişkisi bulunmayan bir forest yada domaindeki bilgisayarları izlemek ister isek gateway servis kurmamız gerekmektedir.

Audit Collection Service  for UNİX/Linux: UNİX/Linux tabanlı sistemlerde Audit loglarını takip etmek için kullanacağımız servis.

Install dedikten sonra karşımıza kurmak istediğimiz rolleri gösteren pencere gelecektir. Burada seçim yapmak zorundayız.

clip_image002

Şekil 2

Buradaki seçeneklere bakacak olur isek;

Management Server: Takip etmek istediğimiz ürünler için kurmamız gereken ilk bileşendir. ( Eski versiyonlarda Root Management Server olarak geçmekte idi) SCOM 2012’de RMS’e veda edebiliriz. MS ile grup konfigurasyonlarını, agentların yönetimi gibi hayatı fonksiyonları yerine getirebiliriz.

Management Console: SCOM üzerindeki bütün yönetimsel işlemleri yağabileceğimiz konsol.

Web Console: SCOM üzerindeki işlemleri WEB ara yüzüyle yapmamızı sağlayan konsol

Reporting Server: Takip ettiğimiz sistemler ile ilgili olarak raporlama yapabileceğimiz hizmet.

Biz bütün kutucukları doldurup Next diyoruz.

clip_image003

Şekil 3

SCOM’un kurulacağı yolun bulunacağı kısmı belirleyebiliyoruz. Varsayılan seçip devam ediyoruz.

clip_image004

Şekil 4

Prerequest sırasında Report Wiewer kısmında hata aldık ve memory gereksinimleri kısmında ise uyarı aldık. Şimdi bunların ne olduğuna bakalım.

Yan taraftaki ok işaretlerini genişletince bize çözümü de sunmaktadır. Report Wiever için Microsoft Report Wiever 2008 SP1 Redistributable indirip kurmamız gerekiyor. 

clip_image005

Şekil 5

Bizde indiriyor ve kuruyoruz. Memory kısmında ise min. 4GB ram olması gerektiğini söylüyor ama biz 2 GB ram ile devam edeceğiz.  Verify Prerequest Again diyoruz. 

clip_image006

Şekil 6

Evet RAM miktarımız düşük olsa da kuruluma engel olmayacak ve devam edebileceğiz. Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image007

Şekil 7

Kurulum bizden Management Group ismi belirtmemiz gerekmekte. İlk defa kurulum yaptığımız için grup ismimizi belirtiyoruz. İkinci seçenek ise var olan management gruba management server ekmek için kullanılır.

clip_image008

Şekil 8

Lisans anlaşmasını mecburen kabul ediyoruz.

clip_image009

Şekil 9

Operationl database kısmını belirteceğimiz kısım. Bu kısım çok önemlidir. Yanlış bir yapılandırma oluşturursak kurulum devam etmeyecektir. Biz kurulumda lokal bir SQL server kullanıyoruz. Bu yüzden server ismimiz yazıyoruz ve kurulum gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hata olup olmadığını bize bildiriyor. SQL Server’ın kullanacağı default port 1433 nolu porttur. Firewall üzerinden bu portu açmamız gerekmekte.

Database name kısmında varsayılan ismi değiştirmiyoruz. Başlangıç olarak database boyutu 1GB tır. İhtiyaca göre artırılabilir.

clip_image010

Şekil 10

Bu adımda Operation Manager DW (Data Warehouse) oluşturulur. Ayarları operational database ile aynıdır.

clip_image011

Şekil 11

Reporting Services kısmında SQL Server instance ayarını yapıyoruz. Şu an için başka bir seçeneğimiz yok zaten. Kurulumun ilk aşamasında Reporting Services seçeneğini seçmemiş olsaydık yukarıdaki ekranla karşılaşmayacaktık. Reporting Services daha sonradan da kurulabiliyor. Fakat yukarıdaki gibi bir hayatla karşılaşıyoruz. Bu hatanın nedeni SQL Server Agent servisinin çalışmıyor olmasıdır. Hemen servislere gidip SQL Server Agent servisini kontrol ediyoruz.

clip_image013

Şekil 12

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi SQL Server Agent servisi çalışmıyor ve başlangıç durumu Manuel olarak gözüküyor. SQL Server Agent servisini çalıştırıyoruz ve başlangıç durumunu Automatic olacak şekilde ayarlıyoruz.

clip_image015

Şekil 13

SQL Server Agent servisini de düzelttikten sonra kuruluma devam ediyoruz.

clip_image016

Şekil 14

Web Console için kullanacağımız web sitesini belirtiyoruz. Biz varsayılan ayarları kabul edip devam edeceğiz.  Yine web Console aracılığıyla yapılacak bağlantıları SSL kullanarak daha güvenli hale getirebiliriz. Şimdilik SSL kullanmıyoruz. 

clip_image017

Şekil 15

 Web Console bağlantı şeklini belirtiyoruz. Mixed Mode seçip devam ediyoruz.

clip_image018

Şekil 16

İşte çok önemli bir kısım. Makalenin birinci bölümünden hatırlayacağımız gibi SCOM kurulum için dört adet kullanıcı oluşturmuş ve bunları ne amaçla kullanacağımız belirtmiş idik. İşte bu kısımda daha önce oluşturmuş olduğumuz kullanıcı hesaplarını kullanacağız.

clip_image019

Şekil 17

Gerekli hesap bilgilerimizi giriyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz.

clip_image020

Şekil 18

Müşteri deneyimi programına katılıp katılmayacağımızı ve hata raporlarının Microsoft’a gönderilip gönderilmeyeceğini belirtiyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz.

clip_image021

Şekil 19

Güncelleştirmeleri kullanıp kullanmayacağımızı belirtiyoruz. Kullanmakta fayda olduğunu düşünüyorum seçimimizi yapıp devam ediyoruz.

clip_image022

Şekil 20

Özet ekranını görüyoruz ve her şey tamam ise INSTALL butonuna basarak devam ediyoruz.

clip_image023

Şekil 21

Kurulum devam ediyor.

clip_image024

Şekil 22

 Evet, kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı.

clip_image025

Şekil 23

Hemen Operational Console’u açarak dashboard’a bakıyoruz.

clip_image026

Şekil 24

Ve karşımızda SCOM 2012.

Bundan sonraki makalelerde SCOM 2012’yi incelemeye devam edeceğiz. Faydalı olması dileğiyle.

Kaynak: 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh457006.aspx

 

Murat KOÇAK

IT Profesional

 

RastGele Reklam Kodu


Kategori: System Center Ürün Ailesi

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yoruma Kapalı.