Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma

| 22 Şubat 2012

Merhabalar System Center Virtual Machine Manager makalelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hatırlarsanız bir önceki makalemizde SCVMM 2008 R2 üzerinde Hardware profile tanımlaması yapmış ve bizler için öneminden bahsetmiştik. SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma konu başlıklı makaleye ulaşabilirsiniz. SCVMM 2008 R2 üzerinde Guest Os Profil Oluşturma konusunu birlikte işleyeceğiz. Hardware profili oluştururken library serverın gereksiniminden bahsetmiştik aynı şekilde Guest Os Profil oluşturabilmemiz için en az bir adet library server ihtiyacımız bulunmaktadır. Şimdi biraz Guest Os Profil den bahsedelim. Hemen hemen hepimiz bir fiziksel bilgisayara veya bir sunucuya muhakkak format atmıştır. Bir server 2008 veya 2003 yüklediğimizde muhakkak bir admin parolası belirlememiz bu sunucu workgroup tamı çalışacak  yoksa bir etki alanı içerisinde mi olacak bunları belirledikten sonra sunucumu yükledik, ve sunucumuzu bir domain ortamına almamız gerekmekte son olarak yaptığımız bu işlemler sonucu serverı yeniden başlatmamız gerekmekte her yaptığımız işlem bizim için ayrı bir iş yükü ve zaman kaybı işte VMM ile oluşturduğumuz Guest Os Profil sayesinde bu kadar işlemden ve daha fazlasından kurtulmuş olacağız. Hemen bir Guest Os Profil oluşturarak uygulamamızı pekiştirelim.

clip_image001

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-01

Virtual Machine Manager console yi açalım.  Actions kısmından Library Actions seçerek New Guest Os Profile seçeneğini seçelim.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-02

Karşımızda New Guest Os Profile wizard ekranı geliyor. General sekmesinden Guest Os Profile bir kimlik tanımlayalım. Uygun isimleri yapınıza göre kendiniz seçebilirsiniz. Ben Windows Server 2008 R2 SP1 açıklama yapmak yine sizlerin tercihine bağlı bu bilgileri girdikten sonra Guest OS  sekmesine geçelim.  

clip_image003

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-03

Identity İnformation (kimlik bilgisi) OS a ait computer name bölümüne random bir seçenek olan * işaretini koyuyoruz. Bu demek oluyor ki OS rasgele isimler verecek. Diğer tanımlamaları da yapınıza göre oluştura bilirsiniz.  

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-04

Admin Password bölümüne ise Sanal makinemiz yüklendikten sonra bir admin şifresi oluşturmamız gerekiyor. İşte burada bu admin password girerek defalarca bizi bu işlemden kurtaracak seçenek admin parolası belirleyelim. Diğer bölüme geçelim.

clip_image005

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-05

Product key bölümüne ise bu sanal makinemiz için bir lisans anahtarı girebiliriz.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-06

Time Zone bölümünde ise yaşadığımız ülkenin ya da başka bir bölgenin zaman dilimini belirleyebiliriz.

clip_image007

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-07

Operating System bölümünde ise OS (işletim sistemi) türünü belirleyebiliriz.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-08

Domain/Workgroup bölümünde sanal makinemizin domaine dahil olmasını istiyorsak gerekli kimlik bilgilerini girerek bu profili oluşturduktan ve yeni sanal makine yarattığımızda bu profili bağlayarak OS domain yani etki alanında olmasını sağlayabiliriz.

clip_image009

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-09

Answer file bölümünde ise bir cevap dosyası oluşturabiliriz. Örneğin bizim yukarıda yapmış olduğumuz her bir işlem cevaptır. Biz yapımıza göre kullanmak istediğimiz seçenekleri örneğin sysprep işlemi gibi bu dosya sayesinde otomatik olarak çalıştıracaktır. Şuan elimizde bir answer file olmadığı için bu bölümü boş geçiyorum.

clip_image010

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-10

[GUIRunOnce] CommandsBölümünde ise DC makinemiz üzerinde oluşturduğumuz. Group Policy lerle fiziksel ya da sanal makinelerimize bazı aksiyonlar gerçekleştiririz. İşte bu tarz aksiyonları gerçekleştirebilmemiz tabii bunlar farklı farklı olabilirler. Bu script leri [GUIRunOnce] Commands bölümü ile otomatik olarak gerçekleştirebiliriz.

clip_image012

SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma-11

Yukarıda ki ekranı inceleyecek olursak sonunda SCVMM üzerinde bir Guest Os Profil oluşturmuş olduk. İlerleyen makalelerimizde sanal makine oluştururken Hardware ve Guest Os Profillerini nasıl bağlayacağımızı göreceğiz. Umarım sizler için faydalı bir makale olmuştur. Baka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşcakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: System Center Ürün Ailesi

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional