Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Google AdWords Anahtar Kelimeler

| 06 Ekim 2011

Anahtar Kelime Eşleme Türleri Hakkında

Merhaba arkadaşlar AdWords ile alakalı reklamları bir kullanıcının web’deki arama veya tarama deneyimiyle eşleştirmeye dayalıdır. Anahtar kelimeler, bir kullanıcının aradığı bilgiyi bulmasına yardım etmede ve bir reklam verenin söz konusu kullanıcıya, kullanıcının web deneyimiyle ilgili reklamlarla ulaşmasını sağlamada çok önemli bir rol üstlenmektedir.

 

Google AdWords Anahtar Kelimeler – 1

Reklamlarınızın kullanıcılara tam olarak sunduğunuz ürün ve hizmetleri aradıkları zaman ulaşabilmesi için, reklam gruplarınızı oluştururken reklamlarınızı hedeflemenize yardımcı olacak anahtar kelimeler seçersiniz. Bunu sağlamak amacıyla, her bir anahtar kelime için aşağıdaki eşleme türlerinden birini seçmeniz gerekir:

 

Google AdWords Anahtar Kelime Türleri – 2

·         Geniş eşleme, tüm anahtar kelimeler için varsayılan ayardır. Anahtar kelimenizle (herhangi bir sırayla veya kombinasyonla) yapılan tüm aramalarda reklamınız görüntülenebilir.

·         Sıralı eşleme, kelimelerin tam olarak girildikleri sırayla görünmesi şartını getirerek kapsamınızı daraltır.

·         Tam eşleme, kelime öbeğinin önünde, arasında veya arkasında başka hiçbir kelime olmaksızın tam olarak sizin kelime öbeğinizle arama yapıldığında reklamınızı göstererek erişim kapsamınızı daha da daraltır.

·         Negatif eşleme, ucuz veya ücretsiz gibi reklamınızla beraber görünmesini istemediğiniz aranan kelime öbeklerini ortadan kaldırır.

 

Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime Hedefleme Hakkında

Geniş eşleme, anahtar kelimeleriniz için varsayılan ayardır. Bu nedenle, reklam grubunuza tırnak işaretleri veya köşeli parantezler içermeyen yeni bir anahtar kelime gönderdiğinizde, bu geniş eşlemeli bir terim olarak görünür.

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, geniş bir kitleye ulaşır ve reklamınızı kullanıcının sorgusunda söz konusu anahtar kelime veya benzer bir terim göründüğünde görüntülenecek şekilde tetikler. Bu, aşağıdaki durumlarda bile reklamınızın göründüğü anlamına gelir:

·         Sorguya başka kelimeler eklenmiş

·         Sorgudaki terimler anahtar kelimenizle aynı sıralamayla yazılmamış

·         Sorgu anahtar kelimenize benziyor. Buna kelimelerin çoğul halleri ve eşanlamlı kelimeler de dahildir.

Örnek: Geniş eşlemeli kullanılmış pazarlama anahtar kelimesi için kullanıcılar aşağıdaki sorguları girdiğinde reklamınız görünebilir:

Dijital Pazarlama Uzmanı
Dijital Pazarlama Eğitimi
Klasik yöntemle pazarlama
Pazarlama Teknikleri
Uzman Pazarlama

 

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime Hedefleme Hakkında

Sıralı eşlemeli anahtar kelime, reklamlarınızı, anahtar kelimeniz veya kelime öbeğinizi tam olarak sizin belirlediğiniz sırayla içeren sorgular için görüntülenecek şekilde tetikler. (Bir kullanıcının sorgusunda, kelime öbeğinden önce veya sonra ek terimler gelebilir.) Sıralı eşleme, reklamınızın, anahtar kelimenizin alakasız varyasyonlarında gösterilmesini engelleyerek erişiminizi daraltır.

Belirli bir anahtar kelime için sıralı eşlemeyi etkinleştirmek üzere ilgili anahtar kelimeyi tırnak işareti içine alın.

Örnek:: Sıralı eşlemeli “dijital pazarlama” anahtar kelimesi için kullanıcılar aşağıdaki sorguları girdiğinde reklamınız görünür:

Reklam görünür:
Dijital Pazarlama Uzmanı
Dijital Pazarlama Teknikleri
Klasik Değil Dijital Pazarlama

Reklam görünmez:
Dijital internet pazarlama
Dijital internet ve online pazarlama

Tam Eşlemeli Anahtar Kelime Hedefleme Hakkında

Tam eşleme, anahtar kelimelerinizi hedeflemenin en kesin yöntemidir. Reklamınızın yalnızca seçtiğiniz anahtar kelimeyle kesin olarak eşleşen bir sorguda görünmesini istiyorsanız (anahtar kelimeden önce, anahtar kelimenin arasında veya sonrasında ek kelime veya harf olmadan) tam eşlemeyi kullanın.

Bir anahtar kelime için tam eşlemeyi etkinleştirmek üzere ilgili anahtar kelimeyi köşeli parantez içine alın.

Örnek: Tam eşlemeli [dijital pazarlama] anahtar kelimesi için kullanıcılar aşağıdaki sorguyu girdiğinde reklamınız görünebilir:

Reklam görünür:
Dijital Pazarlama

Reklam görünmez:
Dijital Pazarlama Uzmanı
Dijital Pazarlamacı

 

Negatif Eşlemeli Anahtar Kelime Hedefleme Hakkında

Negatif eşlemeli anahtar kelimeler, bir arama, reklamınızla alakalı olmayan bir anahtar kelime içerdiğinde reklamınızın görünmesini engeller. Belirttiğiniz bir negatif anahtar kelime bir kullanıcının arama sorgusunda geçtiğinde reklamınız görünmez.

Bir negatif anahtar kelimeyi belirtmek için hariç tutmak istediğiniz anahtar kelimenin veya kelime öbeğinin önüne bir eksi işareti (-) koyun. Negatif eşlemeler, diğer anahtar kelimelerinizi kelime öbeği veya tam eşlemeler kadar kısıtlamayabilir.

Örnek: Geniş eşlemeli Dijital Pazarlama anahtar kelimesi ve -eğitim negatif anahtar kelimesi için kullanıcılar aşağıdaki sorguyu girdiğinde reklamınız görünebilir:

 

Reklam görünür:
Dijital Pazarlama Uzmanı

Reklam görünmez:
Dijital Pazarlama Eğitimi

 

Katıştırmalı Eşlemeli Anahtar Kelime Hedefleme Hakkında

Katıştırmalı eşleme, reklamınızın belirli kelime öbeği veya tam eşlemelerle ilgili olarak görünmesini engelleyebilmenizi sağlayan, karmaşık bir anahtar kelime eşleme yöntemidir. Bu, bir reklam veren bir film veya kitapla ilgili mallar sattığında, ancak filmin ya da kitabın kendisini satmadığında tercih edilen bir yöntemdir.

Örnek: Dijital Pazarlama kelimesi ile reklam veren, -[ Dijital Pazarlama] üzerinde bir negatif anahtar kelime ve tam eşlemeyi içeren katıştırmalı eşleme seçeneğini kullanabilir. Bu şekilde, reklam verenin reklamı Dijital Pazarlama Uzmanı ve Dijital Pazarlama Eğitimi anahtar kelimeleri için görünür, ancak Dijital Pazarlama tam eşlemesi için görünmez.

 Google AdWords

 

Sefa Aydemir
Dijital Pazarlama Uzmanı

RastGele Reklam Kodu


Kategori: AdWords

Sefa Aydemir

Yazar Hakkında ()

- Dijital Pazarlama Uzmanı & Eğitmeni - Digital Marketing Specialist - Search Engine Optimization

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Sefa hocam yine harikalar çıkartmışsın tebrikler.

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık Sefa Hocam