Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Facebook Güncellemesi

| 21 Eylül 2011

Merhaba arkadaşlar yine sizlere sosyal medyada yaşanan değişikliklerden bahsedeceğim.

Bu akşam mesaiden sonra facebook umu açtığımda facebook ara yüzünün güncellendiğini fark ettim. Bu yeni güncelleme ile facebook yine çok ses getireceğe benziyor hatta hemen yarın eski sürümünü istiyoruz diye her güncellemede yaşanan grup kuranlar filan göreceğiz. 🙂

Öncelikle bu gece Google plus ın faaliyete geçmesiyle facebook planlanmış mıydı bilinmez ama benzer yapıları olduğunu söyleye bilirim. Örneğin profil resminin sağ üstte bezer olduğunu ilk göze çarpanlar arasında olduğunu söyleyebilirim.

 

Google Plus ve Facebook Profil Resim Benzerliği – 1

İncelemeye devam ettikçe hemen göze çarpanlar kısmında üst tool barın basit olduğunu görüyoruz. Bence bu özellik güzel olmuş kullanıcıların sayfanın aşağısına doğru ilerlediğinde yukarıya anasayfaya veya profillerine tekrardan tıklamak istedikleri için çıktıkları için bu uygulamanın çok kullanışlı olduğunu söyleye bilirim.

 

Facebook Tool Barı – 2

Diğer özelliklerden biri olan ve geçtiğimiz günlerde kullanılmaya başlanan özelliklerden biride arkadaşlarınızın duvarına abone olmak. Bu özellik twitter ile facebook arasında kıskançlıktan doğan bir taklit gibi de ilk anda göze çarpsa da bu özelliği RSS desteği olarak algılamalıyız.

 

Facebook abone ol, Twitter Takiple – 3

Ama benim takıldığım noktalardan biri abone kelimesi bende bizim Türk milleti abone ol kelimesi uzak durur neden mi?
Çünkü bizim ülkemizde gazeteye abone olunur, doğalgaza, su ya, elektrik idaresine vb.. bu abonelikler sonunda da hep belli bir bedel para ödenir
J onun için uzak durabilirler diyerek aklıma gelen ilk düşünceyi de paylaşıyorum. J

 

Diğer özelliklerden biri ana sayfada çıkan haberlerin köşesine geldiğimizde başlıca haber olarak işaretle butonu geliyor işaretlediğinizde RSS olarak ta kendi profilinize eklemiş o haberin yorumlarına abone olmuş oluyorsunuz.

 

Facebook Başlıca Haber Olarak İşaretle Butonu – 4

Dikkat çeken özelliklerden biride paylaştığınız resim albümlerinin haberler kısmında yayınlandığında görsellerin daha büyük olduğunu ve devamındaki resimlerin sağ tarafında küçük olarak ta geldiğini görebilirsiniz.

 

Facebook Resim Albümü Ön İzlemesi – 5

 

Arkadaşlar en kısa zamanda bir başka makalemizde görüşmek üzere BT Gönüllülerinden bizleri takip edebilirsiniz.

 

Sefa Aydemir
Dijital Pazarlama Uzmanı

 

RastGele Reklam Kodu


Kategori: Sosyal Medya

Sefa Aydemir

Yazar Hakkında ()

- Dijital Pazarlama Uzmanı & Eğitmeni - Digital Marketing Specialist - Search Engine Optimization

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

    Sosyal medyada daha çok gelişmeler olacak. Rekabet iyice arttı 🙂

  2. Berat DURU dedi ki:

    Her geçen gün sistemi yeniliyorlar, yetişmek zor oluyor artık, tam alışıyorsun yeni arayüze, pat diye tekrar değişiyor. Yenilik biyerde güzeldir ama kullanıcı zorlandığı zaman kayıplara da yol açıyor.