Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows üstüne Ubuntu kurulması ve kaldırılması

| 18 Aralık 2011

Selam arkadaşlar bu yazıda size Linux’un son kullanıcıya yönelik geliştirilmekte olan ubuntu sürümünün windows üstünde kurulumunu ve kaldırılmasını görsel öğelerle birlikte anlatmaya çalışıcam. Kurulmu anlatmaya başlamadan önce Linux ve onun bir türevi olan ubuntu hakkında bilmemiz gereken kısa bir kaç bilgiden bahsetmek istiyom. Linux ücretsiz bir işletim sistemidir ama kullanıcıların linux’ü kullanabilmek için bir çok kod ve türevlerini bilmeleri gerekmektedir bundan dolayıdırki linux’ün türevleri olan ubuntu, fedora, pardus gibi sürümler ortaya çıkmıştır. Ubuntu bunların içinde istenirse direkman windows üstünden kurulabilen bir sürümdür. Ubuntu’yu internette araştırmaya başlarsanız Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu gibi değişik isimlerle karşılaşaksınızdır. Bu versiyonların Ubuntudan farkıları farklı arayüzler kullanmları ve Media center olmak gibi arzu edilen bir alanda özelleştirilmeleridir.

Windows kurulum paketini ubuntu.com’dan indirebilirsiniz

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 01

Üst bardan beşinci olan download sekmesi seçtiğinizde karşınıza ways to get ubuntu başlığı altında karşınıza 3 seçenek gelicekir. Bne bu yazıda soldan sağa 3.seçenekten bahsedicem bu seçeneği kullanıcaksanız kurulum yapacağınız bilgisayarın internete bağlı olması gerekmektedir. İlk 2 seçenekte ubuntunun iso halini indirebilirsiniz ve windows üstünden üstünden kurulumu cd veya usb ile yapabilirsiniz. Usb üstünden kurlumu başka bir yazıda ele alıcam. İndirdiğiniz iso’yu cd ye yazmanız halinde yine windows üstünden kurulum yapabilirsiniz.

Sağdan sola 3.seçenek olan Run it with windows seçeneğini tıkladığınızda 2,37 MB lık ufak bir dosya indirmeye başlıycaksınız.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 02

İndirdiğiniz dosyayı çiftıklayıp çalıştırdığınızda soldan aşağıdoğru ve sonra sağdan aşağı doru olmak üzere hangi hardiske kurmak istediğiniz, kaç GB’lık bir alana kurmak istediğnizi ve ubuntunun hangi sürümünü kurmak isediğinizi (bu 3.seçenekte ubuntudan başka bir seçenek olmayabilir), hangi dilde kurmak istediğinizi, kulanıcı adınızı ve son olarak şifrenizi yazmanızı ve onaylamak için tekralamınızı istiycektir (son iki kısım ubuntuyu kullanırken kullanıcağınız kullanıcı adı ve paralodır.). Ubuntu’nun sizden istediği gerekli ayarları yaptıktan sonra aşağıdaki 3 buttondan ortadaki İnstall buttonuna tıklamanız yeterlidir.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 03

İnstalla tıkladıktan sonra kurulum için gerekli olan dosyaları indirme işlemine başlıycaktır.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 04

Dosyaları indirdikten sonra dosyalrın açılması ve yüklenmesi işlemine başlıycaktır.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 05

Dosyların yüklenmesi bittikten sonra karşınıza gelen ekranda size iki seçenek sunulucaktır. Bu seçeneklerden ilki bilgisayarı şimdi yeniden başlat ikincisi ise bilgisayarı sonra yeniden başlat seçenekleri olacaktır.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 06

Bilgisayarı yüklemeden sonra ilk kez açıp kapadığınızda windows yerine ubuntu açılıcaktır. Karşınıza gelen ekranda verdiğiniz şifreyi girdiğinizde ubuntu kullanımıza hazır olarak bulunacaktır. Daha sonraki bilgisayarı açtığınızda ise size windowsumu yoksa ubuntuyumu açıyım diye sorucaktır.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 07

Peki ubuntuyu kurduk nasıl kaldırcaz derseniz. Gayet basit. Windows’u açmanız ve Control paneline girmeniz ve programs and features’tan uninstall seçeneğini seçmeniz ve listeden ubuntuyu bularak çift tıklmaınız yeterli olucaktır.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 08

Ve sorasıyla açılan ekrandan uninstall ve finish’i tıklamalısınız.

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 09

Windows'a Ubuntu Kurulumu

Windows’a Ubuntu Kurulumu 10

Bu makalede ubuntunun nasıl windows üstünden kurulacağını ve kaldıralacağını anlatmaya çalıştık.

Daha önceki sitemizde yayınlanmış olan Ubuntu Kurulum makalesini okumak için tıklayınız.

Umarım sizin için faydalı bir makale olmuştur.

Erkan OKTAY

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Linux & Unix

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Erkan bey güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık kullanıcılardan bu konu üzerine bize çok mail geliyordu.

  2. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

    Sevgili erkan eline sağlık güzel bir yazı olmuş hazır başlamışken devamını bekliyoruz 🙂