Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows Server 8 DHCP Kurulumu ve Yapılandırması – I

| 14 Ocak 2012

DHCP ( Dynamic Host Configuration Protocol) ,TCP/IP ağlarında otomatik IP adresi dağıtmamızı sağlayan servistir. Bu servis sadece IP adresi dağıtmakla kalmaz ihtiyacımıza bağlı olarak DNS, Default Gateway, Subnet Mask, WINS gibi birçok ayarında otomatik olarak dağıtılmasını gerçekleştirebilir. Tabi ki bu özellikte işlerimizi çok kolaylaştırır. Eğer ağımızda 10 tane  client varsa ben bunların bütün ayarlarını elle manuel olarak yaparım diyebilirsiniz ama ağımızda client sayısı 100 hatta 1000 olduğunda ise bunları el ile yapmak muhtemelen aylarımızı alacaktır. Ama DHCP sayesinde birkaç dakika içinde tüm yapılandırmayı zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Server 8’ de DHCP servisini kurmak için Server Manager’ı kullanıyoruz.  Aşağıdaki şekilde Server Manager Dashboard’ı görüyoruz.

clip_image002

Şekil 1

Şekilde de görüldüğü üzere sunucumuz üzerinde AD ve DNS rolleri yüklü. Biz bu rollere birde DHCP rolünü ekleyeceğiz. DHCP rolünü eklemek için Add Roles butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırız.

clip_image004

Şekil 2

Before You Begin ( Başlamadan Önce) ekranında bazı temel bilgiler verilmekte. Güçlü bir Administrator şifresi, statik bir IP adresi ve gerekli güncelleştirmelerle ilgili bilgiler verilmekte. Bizim sunucumuz zaten DC ve DNS olarak hizmet verdiği için gerekli ayarlamalar yapılmış durumda. Skip this page by default ( Varsayılan olarak bu sayfayı göz ardı et) kutucuğunu işaretlersek her seferinde bu sayfa ile karşılaşmaktan kurutulabiliriz.  Next butonuna basarak ilerliyoruz.

clip_image006

Şekil 3

Select Installation Type ( Yükleme Tipini Seçme) ekranında iki farklı yükleme seçeneğimiz var.

1-      Role-based or Feature-based Installation ( Role yada özellik temelli yükleme): Seçtiğimiz sunucuyu rol/özellik ekleyerek yapılandırma. ( Biz bu seçeneği kullanacağız)

2-      Scenario-based Instalation ( Senaryo temelli yükleme): Sadece Domain ortamında kullanılabilir ve bu özelliği eski adıyla Terminal Services yeni adıyla Remote Desktop Services yüklü sunucularda iş yükünü dağıtmak ve dengelemek için kullanabiliriz.   

clip_image008

Şekil 4

Select Destination Server ( Hedef Sunucuyu Seçme) ekranında farklı seçeneklerimiz var. İlk olarak ağdaki uzak bir sunucuya uzaktan rol ekleme yapabiliriz. Ancak yükleme yapabilmek için uzak sunucunun Server Pool ( sunucu havuzu) eklenmesi gerekir. ( şu an sadece bir sunucumuz olduğu için bunu gerçekleştiremiyoruz). Yine Select a virtual hard disk ( sanal disk seçme) kısmında ise sanal bir makineye ait sanal hard diski gösterip sanal sunucu üzerinde rol/özellik kurulumu yapabiliriz. Biz sunucumu seçerek (MAINSERVER) devam ediyoruz.

clip_image010

Şekil 5

Select Server Roles ( Sunucu Rolü Seçme) ekranında yüklemek istediğimiz rolü seçmemiz gerekmekte. Biz DHCP kuracağımız için bu rolü seçiyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image012

Şekil 6

Select Features ( Özellik Ekleme) sayfasında ekleyeceğimiz sunucu rolüne göre yüklenmesi gereken özellikler otomatik olarak gelecektir. Bunun dışında örneğin Windows Server Backup yada Wireless Lan Service gibi özellikleri yüklemek ister isek bu ekranı kullanmamız gerekir.

clip_image014

Şekil 7

DHCP Server ekranında DHCP Server ile ilgili bilgilere verilmekte DHCP aracılığıyla networkümüzde bulunan istemci makinelere IP adresi ve diğer parametreleri dağıtabileceğimiz belirtilmektedir. Yine bu ekranda DHCP server kurulumuna başlamadan önce IP adres havuzumuzu, subnet mask ayarlarımızı ve hariç tutacağımız adresleri planlamamız gerektiği belirtilmekte.

clip_image016

Şekil 8

Confirm Installation Selections ( seçimlerin yüklenmesinin onaylanması) ekranında Restart each destination server aautomataically if required ( eğer gerekli ise hedef sunucu otomatik olarak yeniden başlayacaktır) kutucuğunu doldurduğumuzda gelen uyarı ekranını YES diyerek geçebiliriz.  Bu uyarı ekranında kısaca “Eğer restart gerekli ise bu server ek bir uyarı yapmadan otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Otomatik restart olayını onaylıyor musunuz?” denmek istenmektedir.

clip_image018

Şekil 9

Installation progress (Yükleme ilerlemesi) ekranında DHCP server yüklenmesini gözlemleyebiliriz. Yükleme tamamlanınca yüklemenin başarılı olduğunu gösteren bir ekran ile karşılaşırız.

clip_image020

Şekil 10

Yukarıdaki ekranı Close diyerek kapatabiliriz ve Server Manager ekranında aşağıdaki görüntü ile karşılaşırız.

clip_image022

Şekil 11

Yukarıdaki ekranda kırmızı çerçeve alınmış kısma tıkladığımızda kurulumun geri kalan kısmına devam edeceğimiz ekran ile karşılaşırız.

clip_image024

Şekil 12

DHCP Server Task Details ( DHCP Sunucu Görev Detayları) ekranında Actions kısmına tıklamamız gerekmektedir.

clip_image026

Şekil 13

Description (açıklama) ekranında DHCP yapılandırmasını ve eğer DHCP Server olacak makine domaine dahil ise Authorize ( yetkilendirme) yapılması gerektiği bilgileri verilmektedir.

clip_image028

Şekil 14

Authorize ( yetkilendirme) sayfasında üç adet seçeneğimiz vardır.

1-      Use the loogged in user’s credentials ( şu ana log on olmuş kullanıcı kimlik bilgileri ile ): Biz Administrator olduğumuz için yetkilendirme yapmaya yetkili durumdayız.

2-      Use alternate credentials ( Yetkili bir kullanıcı kimliği kullanabiliriz)

3-      Skip AD authorized ( yetkilendirme işlemini geç): Daha sonrada yetkilendirme yapabiliriz.

clip_image030

Şekil 15

Summary (özet) ekranında Security groups yaratıldığını ve yetkilendirmenin yapıldığı belirtilmektedir.

clip_image032

Şekil 16

Yukarıdaki ekranda Actions kısmında DHCP yapılandırmasının tamamlandığını fakat daha yapmamız gereken ayarlar olduğunu görebiliyoruz.  Bu ekranı kapatıp Server Manager ekranına döndüğümüzde aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

clip_image034

Şekil 17

Sol tarafa baktığımızda DHCP SERVER kısmı gelmiştir. Üzerine tıklayıp daha detaylı görebiliriz.

clip_image036

Şekil 18

Görüldüğü gibi DHCP Server kuruldu ama dikkat ederseniz ne IP adres aralığı belirttik ne de başka bir şey. Gerekli ayarları yapmak için ekranda mavi gözüken MAINSERVER 192.168.1.4 yazan kısma sağ tıklayıp DHCP Manager şıkkını seçmeliyiz. ( Server 2008 / R2’ de kurulum sırasında belirttiğimiz bir çok şeyi Sever 8’ de kurulumdan sonra belirtiyoruz)

clip_image038

Şekil 19

DHCP Manager’a tıkladığımızda o bildik aşına olduğumuz DHCP Server ara yüzüne ulaşmış oluruz. Yine buraya ulaşmak için Administative Tools altından DHCP seçeneğinin seçebiliriz.

clip_image040

Şekil 20

Evet artık DHCP Server’ımızı yapılandırmaya başlayabiliriz. Bunun için yukarıdaki ekranda IPv4 yazan kısma sağ tıklayıp New Scope dememiz gerekir. Böylelikle ağımızda bulunan istemcilere IP adresi ve diğer yapılandırma bilgilerini otomatik olarak dağıtabilelim.

clip_image042

Şekil 21

New Scope dedikten sonra gelen ilk karşılama ekranını Next diyerek geçebiliriz.  Daha sonraki ekranda Scope Name kısmında Scope için bir isim girmemiz gerekmekte ve opsiyonel olarak açıklama belirtebiliriz.

clip_image044

Şekil 22

IP Adress Range ( IP Adres Aralığı) ekranında başlangıç IP adresi, bitiş IP adresi ve Subnet mask değerlerini belirtmemiz gerekir.

clip_image046

Şekil 23

 Add Exclusions and Delay ( Hariç tutulacak adresler ve gecikme) kısmında ise DHCP Serverın dağıtmayacağı IP adresi/adresleri belirtilir ve DHCP Offer mesajı için gecikme süresi ayarlanır.

clip_image048

Şekil 24

Lease Duration ( Kira Süresi) ekranında varsayılan değer 8 gündür. Yapılandırmamıza bağlı olarak bu değeri değiştirebiliriz.

clip_image050

Şekil 25

Configure DHCP Options ( DHCP seçeneklerini yapılandırma) ekranında bu scope için ayarlama yapıp yapmayacağımız soruluyor. Yes seçer isek ayarlama kısmına hemen başlayabiliriz. No seçer isek daha sonra ayarlama yapabiliriz. Biz Yes diyerek devam ediyoruz.

clip_image052

Şekil 26

Default Gateway ( varsayılan ağ geçidi-router) sayfasında ortamda router  var ise ve istemcilerin otomatik olarak bu adresi almasını ister isek burada belirtebiliriz.

clip_image054

Şekil 27

DNS Server kısmında ortamda bulunan DNS server’ın IP adresinin otomatik olarak dağıtılmasını sağlayabiliriz.

clip_image056

Şekil 28

WINS Server kısmında ortamda kullanılan WINS server var ise bu ayarlamayı burada yapabiliriz. Bizim ortamımızda kullanılmadığı için bu kısmı boş geçiyoruz.

clip_image058

Şekil 29

Activate Scope kısmında bu Scope’ın hemen IP adresi ve diğer yapılandırma bilgilerini dağıtmasını istiyor isek YES dememiz gerekir. İstersek daha sonrada aktif edebiliriz.

clip_image060

Şekil 30

Son aşamada aşağıdaki gibi bir şekil ile karşılaşırız. Şu ana kadar DHCP Server kurulumunu yaptık, AD ortamında kurulum yaptığımız için DHCP Sever’ı Authorize ettik ve Scope oluşturup ( IP Havuzu) bu scope’u aktif edip IP adresi ve diğer yapılandırma bilgilerinin hemen dağıtılmasını sağladık.

clip_image062

Şekil 31

Makalemizin bundan sonraki kısımlarında DHCP Server özelliklerini incelemeye devam edeceğiz. Umarım faydalı olmuştur.

Windows Server 8 DHCP Kurulumu ve Yapılandırması – II Makalesi için Tıklayınız.
Windows Server 8 DHCP Kurulumu ve Yapılandırması – III Makalesi için Tıklayınız.

Murat KOÇAK

IT Professional

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Windows Server

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat hocam eline sağlık Apipaya düşmeyiz dimi windows server 8 yüzünden 🙂

  2. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Eline sağlık Murat hocam.