Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Wındows Server 8 Actıve Dırectory Kurulumu

| 09 Ocak 2012

Evet arkadaşlar uzun zamandır yazmayı planladığım fakat fırsatını henüz bulduğum Windows Server 8 hakkındaki ilk makalemi yazıyorum. Bu makalemizde Server 8 Active Directory kurulumunu inceleyeceğiz. Server 2008 ile birlikte gelen Server Manager aracımızı Server 8’de de değişikliklerle birlikte kullanmaya devam ediyoruz. Aşağıdaki resimde bu değişikliği görebiliriz.

clip_image001

Şekil 1

Öncelikle daha önceki sürümlerde olduğu gibi DC olacak makinemizin IP adresini sabitlemekle işe başlıyoruz.

clip_image002

Şekil 2

Daha önceleri AD kurulumu için kullandığımız komut DCPROMO idi. Ne yazık ki artık bu komutu Server 8’de kullanamıyoruz. Kullanmak istediğimizde ise aşağıdaki gibi bir mesaj ile karşılaşıyoruz.

clip_image003

Şekil 3

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi DCPROMO komutunu kullanamayacağımızı bunun yerine Server Manager’ da bulunan Avtive Directory Domain Services Sihirbazını kullanmamız gerektiğini belirten bir mesaj ile karşılaşıyoruz.

Bizde mesaja uyarak Server Manager’a gidiyoruz ve AD kurulumu için hazırlanmaya başlıyoruz.

clip_image004

Şekil 4

Server Manager ekranında yukarıda da görüldüğü gibi güzel değişiklikler var. İlk olarak sağ tarafta bulunan Dashboard ( grafiksel arayüz),  All Servers ( bütün sunucular) ve Local Server ( yerel sunucu) – şu an üzerinde çalıştığımız sunucu- ile karşılaşıyoruz. Buradan da anlaşılacağı üzere birden çok sunucuyu yönetebiliyoruz.

İkinci olarak sol üstte bulunan Configure Local Server ( yerel sunucuyu yapılandırma), add roles ( rol ekleme), add other servers to manage ( yönetilecek diğer sunucular ekle) ve create a server group  ( sunucu grubu yaratma) gibi özellikler ile karşılaşıyoruz.

Sol altta bulunan kırımızı ile belirtilen kısımda All Servers kısmına dikkat edecek olur isek 1 rakamını görebiliriz. Yine aynı şekilde Local Server kısmında da 1 rakamını görebiliriz. Çünkü şu an sadece bir sunucumuz var oda yerel sunucumuz.

Kuruluma başlamak için Add Roles diyoruz ve karşımıza Before You Begin ( Başlamadan Önce) ekranı geliyor ve burada tamamlamamız gereken görevleri görebiliyoruz. Bu görevler arasında güçlü bir Administrator parolası kullanmamız gerektiği, IP adresimizi sabitlememiz gerektiği ve gerekli olan güncellemeleri yapmamız gerektiği belirtiliyor. Biz IP adresimizi zaten sabitlemiş durumdayız, Administrator için ise kompleks bir parola belirttiğimiz için bu ekranı Next ile geçebiliriz.

clip_image005

Şekil 5

Daha sonraki ekranda ise yine Server 8 ile birlikte gelen yeni bir özellik bizi karşılıyor. Bu özellik ise yükleme tipini belirleme. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki  Role based or future based installation ( role yada özellik temelli yükleme). Seçtiğimiz rollere ve özelliklere göre sunucumuzu yapılandırma anlamına geliyor.  İkincisi ise Scenairo based installation ( senaryo temelli yükleme). Bu özellik domain ortamında kullanılabilir ve Remote Desktop Services yapılarında kullanılabilir. Yani Server 8 ile Remote Desktop Services gittikçe daha da önemli bir hale gelecek.

clip_image006

Şekil 6

Biz ilk seçeneği seçerek devam ediyoruz. Yine karşılaştığımız ekranda da birtakım yeni özellikler var. Select Destination Server kısmında biz lokal sunucumuzda kurulum yapacağımız için MAINSERVER isimli sunucumuzu seçiyoruz. 

clip_image007

Şekil 7

Yukarıdaki ekranda da görüldüğü gibi bu aşamada ağdaki uzak bir sunucuya uzaktan rol ekleme yapabiliriz. Ancak yükleme yapabilmek için uzak sunucunun Server Pool ( sunucu havuzu) eklenmesi gerekir. ( şu ana sadece bir sunucumuz olduğu için bunu gerçekleştiremiyoruz). Yine Select a virtual hard disk ( sanal disk seçme) kısmında ise sanal bir makineye ait sanal hard diski gösterip sanal sunucu üzerinde rol/özellik kurulumu yapabiliriz.  Seçimimizi yaptıktan sonra Next diyerek ilerleyebiliriz.

Daha sonraki ekran ise eklemek istediğimiz rollerin listesini gösteren ekran ile karşılaşırız. Buradan ihtiyacımız olan rolü seçip Next ile devam edebiliriz.

clip_image008

Şekil 8

Biz AD kurulumu yapacağımız için Active Directory Domain Services şıkkını seçiyoruz. Şıkkı seçtiğimiz zaman bu rolün yüklenmesi içi gerekli olan bileşenleri gösteren bir ekran ile otomatik olarak karşılaşırız.

clip_image009

Şekil 9

Bu ekranda Add Required Features  kısmını tıklayarak gerekli özelliklerin yüklenmesini sağlamalıyız. Daha sonra ise Select Features ekranında yüklenmesi gereken özelliklerin otomatik olarak işaretlendiğini gösteren ekran ile karşılaşırız. Next diyerek devam edebiliriz.

clip_image010

Şekil 10

Daha sonraki ekranda Active Directory Domain Servisi ile ilgili bilgiler veren bir ekran ile karşılaşırız. Özellikle AD servisi için olmaz ise olmaz olan DNS Server rolü ile ilgili bilgiler verilmekte ve bu rolün networkte mutlaka bulunması gerektiği söylenmektedir. Next ile devam edebiliriz.

clip_image011

Şekil 11

Confirm Installation Selection ekranında seçili rol ve özelliklerin yüklenmesi için bizim onay vermemiz gerekiyor. Restart destination server automatically if required kutucuğunu doldurur isek kurulum sonrası otomatik olarak yeniden başlatılma işlemi gerçekleştirilecektir. Gelen uyarı ekranını YES diyerek onaylayabiliriz.

clip_image012

Şekil 12

Installation Progress kısmında kurulum sürecini takip edebiliriz.

clip_image013

Şekil 13

Kurulum bittiğinde ise Installation Succeeded mesajını görürüz.

clip_image014

Şekil 14

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşırız.

 clip_image016

Şekil 15

Yukarıdaki şekilde kırmızı çerçeve ile işaretlenmiş alana tıklar isek AD Domain Services rolünün kurulumuna ilişkin detaylara ulaşabiliriz.

 clip_image018

Şekil 16

Yukarıdaki ekranda kurulumun devam edebilmesi için gereken durum Action kısmında görülmektedir. Promote this server a domain controller ( bu sunucuyu DC durumuna yükseltme) kısmına tıklar isek kurulumun diğer aşamalarına geçebiliriz.  Tıkladığımız zaman Deployment Configuration ekranı ile karşılaşırız.

clip_image019

Şekil 17

Bu kısımda ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Buradaki seçeneklere bakacak olur isek;

1-      Add a domain controller to an existing domain ( var olan bir domaine additional domain controller ekleme)

2-      Add a new domai to an existing forest ( var olan bir ormana yeni bir domain ekleme)

3-      Add a new forest ( yeni bir orman ekleme)

Burada biz yeni bir orman oluşturacağımız için Add a new forest şıkkını seçeceğiz.

clip_image020

Şekil 18

Seçimimizi yaptıktan sonra Root domain name ( kök etki alanı adını ) belirtmemiz gerekmekte.

clip_image021

Şekil 19

Root domain name ismimizi belirttikten sonra Next diyerek ilerleyebiliriz. Karşımıza gelen Domain Controller Options kısmında Forest Functional Level ( Orman İşlevsel Düzeyi) ve Domain Functional Level ( Etki Alanı İşlevsel Düzeyi) kısımlarını belirlediğimiz kısım ve DNS Server ve GC ( Global Catalog) kısımlarını belirlediğimiz ekran ile karşılaşırız.

clip_image022

Şekil 20

Forest Functional Level kısmında 4 adet seçeneğimiz var ve yeni olarak Windows Server 8 olduğunu görüyoruz.

clip_image023

Şekil 21

Domain Fuctional Level kısmında ise iki seçeneğimiz var ve yeni olarak Windows Server 8 olduğunu görüyoruz.

DNS gerekli olduğu için AD kurulurken yapılandırmamızı sağlıklı olur düşüncesindeyim. GC ise bizim seçimimize bağlı değil çünkü yeni bir orman, yeni bir etki alanı ve DC oluşturuyoruz.

DSRM parolasını da belirledikten sonra Next diyerek devam edebiliriz.

Sonraki ekranda AD database ve log dosyalarının nerede tutulacağını belirtiyoruz. Default değerlerde bırakabileceğimiz gibi başka bir yerde bulunmasını da sağlayabiliriz.

clip_image024

Şekil 22

Sonraki ekranda bir özet kısmıyla karşılaşırız. Yine View Script butonuna tıklar isek yapılan ayarları bir Power Shell script dosyasına çıkartabiliriz.

clip_image025

Şekil 23

clip_image026

Şekil 24

Daha sonraki ekranda gereksinim kontrolü yapan Prerequest Check işlemi başlar.

 clip_image028

Şekil 25

Check işlemi de başarıyla sonuçlandıktan sonra Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatabiliriz.

clip_image029

Şekil 26

Kurulum aşamaları ve kurulum devam ediyor. Result (sonuç) ekranında sunucumuzun DC olarak yapılandırıldığı bilgisi ve detaylı bir kurulum raporu görebiliriz.

clip_image030

Şekil 27

Reboot this server when the wizard completes ( sihirbaz tamamlanınca bu sunucuyu yeniden başlat) kutucuğu işaretli durumda ve Close butonuna tıkladığımızda sunucumuz yeniden başlayacaktır.

clip_image031

Şekil 28

Submit butonuna basarak Domain ortamında oturum açıyoruz. Server Manager ekranında AD ve DNS rollerini görebiliyoruz.

clip_image032

Şekil 29

clip_image033

Şekil 30

Yine Metro ara yüzde AD ile ilgili kısa yolların oluştuğunu görebiliyoruz.

clip_image034

Şekil 31

 clip_image035

Şekil 32

Evet, Server 8 AD kurulumunu bitirmiş bulunuyoruz. Umarım faydalı olmuştur.

 

Murat KOÇAK

IT Professional

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Windows Server

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yorumlar (6)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

  Murat hocam eline sağlık, gittikçe adımızı her yerde duyuruyoruz.

 2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

  Ne güzel Sefa Hocam. Daha da ilerleyecek bence…..

 3. Eline sağlık Murat hocam el ele hep birlikte büyüyeceğiz. Başka yol yok 🙂

 4. Aykut CEVİZCİ Aykut CEVİZCİ dedi ki:

  Eline Sağlık Hocam,Çok Güzel Bir Makale Olmuş.

 5. Yavuz TAŞCI dedi ki:

  Eline sağlık Murat hocam. Çok kapsamlı bir çalışma olmuş.

 6. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

  Murat bey elinize sağlık yine detaylı ve güzel bir anlatım 🙂