Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows Server 2008 R2 Failover Cluster Kurulum ve Test

| 31 Ocak 2012

Merhaba arkadaşlar hazırlamış olduğum makalemde sizlere server 2008 R2 üzerinde Failover Cluster kurulum ve test uygulamamızı gerçekleştireceğiz. Uygulamamız 3 bölümden oluşmaktadır. Öncelikle Cluster için 4 Adet server makinemize ihtiyacımız var ki makalemizde bu şekilde hazırlanmıştır. Öncelikle ISCSI Target yazılımı ile Cluster için oluşturacağımız Storege makinemizi etkin hale getireceğiz bunun için bilgisayarlardan bir tanesini storage görevi üstlenmek üzere yapılandırıp nodelarımız için disk atamalarını yapacağız Etkin bir cluster yapısı için sistemimiz de senaryomuz aşağıdaki gibidir.

clip_image001

 

1.Bölüm          :ISCSI target yazılımı kurulum ve disk oluşturma.
2. Bölüm         :Cluster kurulumu ve konfigürasyonu
3.Bölüm          :Cluster üzerinde uygulama ve test.

  

 

Failover Cluster nedir?

Failover Cluster (Kümeleme) teknolojisi organizasyonumuz içerisindeki sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan çeşitli uygulamaların veya servislerin durması durumunda hizmet veremez duruma geçen ilgili servis ve uygulamaların cluster üyesi diğer sunucu veya sunucular üzerinde hizmet vermeye devam etmesini sağlayan bir teknolojidir.

 

Ör: Ortamımız da 2 ad. Sunucumuz olduğunu var sayarsak bu bu sunucular da cluster yapsı uyguladığımızı düşünürsek sunuculardan 1 tanesi kapanması durumunda diğer sunucu sistemde hiçbir şey olmamış gibi tüm görevleri kendi üzerine alıp çalışmaya devam edecek.

 

Bölüm-1         STORAGE MAKİNE İÇİN  I-SCSI TARGET KURULUM VE AYARLARI.

 

Öncelikle  storage görevi üstlenecek makinemizin konfigürasyon ayarlarını yapıyoruz makinemizde i-scsi olarak isimlendirdiğimiz makinemizde  ip konfigürasyonları aşağıdaki şekilde ayarlıyoruz.Makine üzerinde 2 adet interface mevcuttur.

 

Public interface
IP Adress         :192.168.1.100
Mask               :255.255.255.1
DNS                 :192.168.1.50

 

I-SCSI interface
İp adress         :192.168.10.10
Mask               :255.255.255.0

 

clip_image002

Gerekli ip konfigürasyonları yaptıktan sonra makinemizi domaine dahil ediyoruz. Makinemizde güvenlik duvarını kapatıyoruz  makine üzerinde ISCSI iletişimi için kullanılacak port 3260 nolu pottur bu porta izin veriyoruz. Daha sonra domaine kattığımız storage makinemize iscsi target yazılımını kuruyoruz.

 

Microsoft iSCSI Software Target Kurulumu

ISCSI target yazılımlarıne cevap arıyacak olursak yazılımsal olarak bir SAN alanı oluşturmamıza ve burada oluşturduğumuz alan üzerinde tanımladığımız disklerimizi networkümüzdeki diğer sunuculara eş zamanlı olarak kullandırmaya imkan sağlayan bir yazılımdır diyebilir. 

Not: kuruluma geçmeden önce  ISCSI ve Cluster trafiğini tutan  kartların özelliklerini aşağıdaki gibi yapmamız gerekmektedir

1-      TCP-IP ayarlarında DNS tabında “Register this connection’s address DNS” kutucuğunu boşaltın

clip_image003

 

1-TCP-IP ayarlarında WINS tabında “Enable LMHOST lookup” kutucuğunu boşaltın
2-TCP-IP ayarlarında WINS tabında “Disable Netbios over TCP/IP” seçeneğini seçin
3-ISCSI ve Cluster trafiğini tutan kart üzerinde “File and Printer Sharing for Microsoft Networks” kutucuğunu boşaltın.

 

clip_image004

şimdi gelelim iscsi target kurulumuna

Klasik next next deyip kurulumumuzu tamamlıyoruz.

clip_image005

clip_image006

clip_image007

clip_image008

clip_image009

clip_image010

clip_image011

clip_image012

.. ve kurulumumuz tamamlanıyor. Artık Microsoft iSCSI Software Target Management konsola, administrative tools altından ulaşabiliriz.

clip_image013

 

Microsoft ISCSI Software Target üzerinde sağ klikleyin ve açılan menüde Properties  tıklıyın  ISCSI için kullanmak istediğiniz network’ü seçin. Burada kurulumdan önce konfigürasyonunu yaptığınız ISCI network’ünü seçmeniz gerekiyor.

clip_image014

Microsoft I-SCSI Software Target

clip_image015

Şimdi cluster yapılandırmamızda kullanmak üzere I-SCSI target yazılımımızdan depolama birimlerimizi oluşturuyoruz oluşturduğıumuz bu diskler I-SCSI target yazılımı  üzerinde Virtual Disk olarak   oluşturuyoruz. Bu diskleri daha sonra cluster için kullanacağız.

Microsoft iSCSI Software Target Üzerinde SCSI Target oluşturma

Storage makinesinde iSCSITarget konsolu üzerinde Create iSCSI Target diyerek Create iSCSI Target Wizard’ı açıyoruz.

clip_image016

Next ile devam ediyoruz

clip_image017

İlk target için ne amaçla kullanacağımızı belirten bir isim giriyoruz biz burada SAN olarak tanımlıyoruz.

clip_image018

Sonraki pencerede ilgili target için kendisine kimler bağlanacağını soruyor burada ya  IQN numarası girmemizi yada ip adresi girmemizi istiyor IQN numarası SCSI mantığında bağlı olduğu interfacein IQN numarasını sorar biraz karışık olduğundan biz ip adresi giriyoruz.

clip_image019

Ok deyip bağlanacak 2. Node için ip adresi giriyoruz.

clip_image020

burada bize bir uyarı mesajı soruyor. Bize ortamda cluster kullanmayacaksak aynı target için 1 den fazla ip belirttiğimizi bu durumda çakışma olabileceği şeklinde uyarıda bulunuyor biz cluster kullanacağımızdan Yes diyip geçiyoruz. Burada cluster yapdığımız da datayı sadece aktif olan node tutacağından data çakışması yaşanmayacak.

clip_image021

OK dedikten sonra Next ile devam ediyoruz.

clip_image022

Ve Finish ile Target ekleme işlemini bitiriyoruz.

clip_image023

Konsolumuzdan eklediğimiz targeti görebiliriz. Şimdi sıra eklediğimiz target için Virtual diskler oluşturmaya oluşturduğumuz target üzerinde sağ click Creat Virtual Disk for ISCSI Target seçiyoruz.

clip_image024

next deyip devam ediyoruz.

clip_image025

Burada Gelen pencerede File kısmından oluşturulacak disk için Path ve isim belirtiyoruz burada c dizini içeresinde VHDs simli bir klasörümüz var ve biz Browse butonunu  tıklayıp  klasörümüzü belirttikten sonra Disk1.vhd olarak isimlendiriyoruz. File kısmında C:\VHDs\Quarum.vhd şeklinde belirledikten sonra next deyip geçiyoruz. Burada oluşturduğumuz disk üzerinde cluster bilgileri tutulacak.

clip_image026


Oluşturulacak disk için gerekli alan giriliyor normak şartlarda 500 MB olması tavsiye edilmektedir. Next diyip devam ediyoruz.


clip_image027

Oluşturulacak disk için açıklama alanıdır. Opsiyoneldir. Next diyip devam ediyoruz.

clip_image028

Finish dedikten sonra ilgili Virtual Disk yaratılır.

clip_image029

Konsol üzerinde oluşan Virtual Disk’i, size’ı ve status’u görebilirsiniz. Durumu idle olarak görünüyor çünkü bu diski henüz
herhangi bir sunucuya atamadık.

clip_image030

şimdi Storage makinemiz üzerinde tanımlarmızı yapdıkdan sonra Node 1 ve Node 2 makinelerimiz üzerine ISCSI Initiator uygulamalarını yapılandırıp nodelar için Storage makinesini tanıtacağız.

iSCSI Initiator ile Node1 ve Node 2  için iSCSI Storage Discover İşlemi
Aşağıdaki işlemler her iki node üzerinde de yapılacaktır.
Storage makinesi üzerinde, Microsoft iSCSI Software Target ile Virtual Disk oluşturmuştuk.
Node’ların iSCSI Storage’e erişebilmeleri ve üzerindeki virtual diskleri kullanabilmeleri için ise iSCSI initiator yazılımını kullanacağız. iSCSI initiator Windows Server 2008 içerisinde yerleşik olarak gelen bir araçtır
Virtual diskleri Nodelar üzerine atamadan önce storage’i göstermeli yani discover etmeliyiz. Daha sonra Virtual diskleri Nodelar üzerine atayabiliriz


Nodelar  için Discover işlemine  başlayalım.
Gelen uyarıya Yes diyoruz çünkü iSCSI initiator’ı ilk kez çalıştırıyoruz ve Microsoft iSCSI servisi şu an stop durumda. Cluster yapısının sağlıklı çalışabilmesi için Microsoft iSCSI servisinin Node’lar restart olduğunda otomatik olarak start olması gerekiyor. Gelen uyarıya Yes diyerek bunu sağlamış oluyoruz.

 

clip_image031

Yes dedikten sonra Microsoft iSCSI Initiator Service start oluyor ve sonraki sistem açılışlarında otomatik olarak başlayacak şekilde yapılandırılıyor


clip_image032


iSCSI initiator açıldıktan sonra Discovery tabına geliyoruz ve Add Portal… diyerek storage’i ekliyoruz.

Bu işlem için IP adresi kullanabileceğiniz gibi storage’i temsil eden DNS Name de kullanabilirsiniz. Ben IP kullanıyorum ve burada yazdığım ip, storage’in iSCSI network üzerinde konuşan ip adresi (topology den hatırlayabilirsiniz – 192.168.10.10)


clip_image033

Ok diyerek pencereyi kapatıyoruz.

Eğer yanlış bir IP adresi yazarsanız ekleme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Başarılı bir ekleme işleminden sonra aşağıdaki gibi görünüyor olmalı. (ip konfigürasyonunda hata olması durumunda bağlantı hatası alınmaktadır.)

clip_image034

Hemen Target Tabına geçip IQN numaramızın geldiğini oranda görüyoruz ve Connect deyip Otomatik restore seçeneğinin aktif olduğunu kontrol ediyoruz ve Ok diyoruz.

 clip_image035

Ok dedikden sonra Targetiminzin bağlı olduğunu görüyoruz.

clip_image036

Node üzerinde Disk managerdan Diskimizin eklenip eklenmediğini kontrol ediyoruz. Ve 500 MB oluşturduğumuz diskimizi Disk maneger dan görebiliyoruz. Burada önemli olan diskimizn online olmasıdır. hemen bu işlemleri yaparak devam ediyoruz.
clip_image037

Eklediğimiz Diski bilgisayarım ekranından bakdığımızda göremiyoruz. Disk menagerdan eklediğimiz diski online duruma alıp  formatlıyıyoruz.

clip_image038

Online durumuna alıyoruz.

clip_image039
clip_image040

Online durama aldıkdan Initialize edip formatlıyoruz.Online duruma gelen diskimize sağ click new volume dedikden sonra next next geçiyoruz.

clip_image041

clip_image042

clip_image043

next

clip_image044

next devam ediyoruz. Ve sürücü harfi atıyıp next ile geçiyoruz.

clip_image045

olduğu gibi bırakıp next diyoruz.

Finish diyip bitiyoruz bilgisayarım ekranından bakdığımız da  artık yeni diskimizi görüyoruz.
Burada yapılan tüm işlemleri Node 2 için de yapıyoruz.

clip_image046
Artık Cluster kurulumuna hazır durumdayız ve vakit kayvetmeden kuruluma devam ediyoruz.

 

BÖLÜM 2
NODE 1 ve NODE 2 için Failover Cluster  KURULUM VE KONFİGURASYON

Cluster yapımızda nodelarımız üzerinde Windows sunucu 2008 R2 SP1 x64 yüklü durumda her iki node da aynı özelliklere sahip olmalı ayni sürüm ve servis packler aynı durumda olmalı.  Nodelar üzerinde 3 er adet Ethernet kartı bulunmaktadır. Şimdi bunları yapılandırarak devam edelim. Bizim senaryomuzda Ip konfigürasyonlarımız aşağıdaki şekildedir. Her iki node üzerinde de aynı işlemler gerçekleştirilecektir burada sadece node 1 gösterilmiştir.

 

NODE-1
Public Interface
IP Adress         :192.168.1.51
Mask               :255.255.255.0
DNS                 :192.168.1.50

I-SCSI Interface
IP Adress         :192.168.10.11
Mask               :255.255.255.0

Heartbeat Interface (Nodelar Arası)
IP Adress         :10.0.0.5
Mask               :255.0.0.0

NODE-2
Pıblic  Interface
IP Adress         :192.168.1.52
Mask               :255.255.255.0
DNS                 :192.168.1.50

I-SCSI Interface
IP Adress         :192.168.10.12
Mask               :255.255.255.0

Heartbeat Interface (Nodelar Arası)
IP Adress         :10.0.0.6
Mask               :255.0.0.0


Ip adreslerimizi doğru yapılandırdıktan sonra tüm interfaceleri doğru fiziksel switch lere bağlıyoruz ve iki node domaine alıyoruz.  Makinelerimizi domaine aldıktan sonra cluster kurulumuna geçiyoruz.
Cluster yapısı için her iki node da da failover Clustering  ve multipath I/O fauterlarını yüklüyoruz. (Multipath  I/O  Features şart değil ancak yüklenmesi tavsiye edilmektedir.)


Node-1  ÜZERİNE FUATURELARIN YÜKLENMESİ
Server Manager konsolu üzerinden features bölümüne gelip add features diyoruz.


clip_image047

Gelen ekrandan Failover Clustering ve Multipath I/O ekliyoruz ve next diyoruz.

 clip_image048

clip_image049

Install deyip kuruluma başlıyoruz.
Kurulum tamamlandığına dair Succeeded bilgisini gördükden sonra Close deyip penceremizi kapatıyoruz.

 clip_image050

her iki node için de temel konfigürasyonu bu şekilde yapıp, cluster için gerekli feature’ları yüklemiş olduk. Şimdi ISCSI Inıtıator ile ISCSI Target Storage makinemizi tanıtıyoruz.

Failover Cluster Kurulumu konfigurasyonu

Failover Cluster kurulumunu (konfigürasyonunu) tek bir node üzerinde yapacağız ve bu yapılandırma her iki node’a da etki edecek.

Ben kurulum için ilk node’u seçiyorum (özel bir nedeni yok). HV-Node1 üzerinde Failover Cluster Management konsolunu açıyoruz.

Cluster Kurulumu Öncesi Kontrol


clip_image051

.

Windows Server 2008’deki bu konsol ve üzerindeki wizard’lar sayesinde cluster kurulumu gerçekten çok basit bir hal almış.

Cluster yaratmadan önce Validate a Configuration… wizard yardımı ile cluster için kullanacağımız Nodelar üzerinde kapsamlı bir kontrol gerçekleştirebiliyoruz. Bu kontrol ile Cluster için gerekli olan ihtiyaçlar her iki Node üzerinde kontrol ediliyor ve eksik bir şeyler varsa rapor olarak bize bildiriliyor. Bizde bu sorunlar için önceden önlem alıyor ve gerekli konfigürasyonları yapıyoruz. Böylece hata yapma şansımız minimuma inmiş oluyor.

 

Örnek olması açısından Validate a Configuration… wizard’ı çalıştırıyorum

 

clip_image052


Browse
butonu ile kontrol yapacağımız yani cluster üyesi yapmayı düşündüğümüz nodeları ekliyoruz.

 

clip_image053

 

Gördüğünüz gibi bilgiler active directory ortamından geliyor ve domain’e aldığımız iki node’u görüyoruz


clip_image054

Her iki node’u aynı anda seçip Ok diyoruz.

clip_image055

Ve nodelar selected servers bölümüne ekleniyor.

clip_image056


Next
dedikten sonra gelen Testing Options penceresinde Run all tests diyerek gerekli tüm testlerin yapılmasını sağlayabileceğimiz gibi, Run only tests I select diyerek seçim yapıp, network, storage, os configuration gibi belirli özelliklerin test edilmesini de sağlayabiliyoruz
Run all tests ile devam edelim.

 

clip_image057

Next diyerek doğrulamayı başlatıyoruz.
clip_image058

Kontrol işlemi biraz zaman alabilir. Süreci izleyebiliyorsunuz.


clip_image059

 

 Kontrol tamamlandıktan sonra successfully bilgisini görüyoruz. Bu testin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteriyor.


clip_image060

 

Ama bir uyarı var. Bu uyarının anlamı şu: kontrollerde bazı noktalarda eksikler tespit edildi ama bu noktalar cluster kurulumu için engel değil çünkü bunlar cluster sonrasında da düzeltilebilecek eksikler (ihtiyaç halinde).

View Report butonuna basarak raporun detaylarını görebilir, eksiklerin nerede olduğunu listeleyebilirsiniz.

View Report tıkladıktan sonra browser üzerinde bir rapor geliyor. Bu sayfada aşağı doğru ilerleyerek bilgileri inceleyebilirsiniz.

clip_image061


Finish ile wizard’ı kapatıyoruz

Eğer ki cluster için büyük bir sorun olsaydı successed mesajı yerine hatalar görecektik ve bu da cluster öncesi mutlaka düzeltilmesi gereken sorunlar anlamına gelecekti.

Büyük bir sorun olmadığına göre Cluster’ı oluşturalım.

Cluster Kurulumu

Node1 üzerinde, Failover Cluster Management konsolunda Ceate a Cluster diyerek wizard’ı açıyoruz.

 

clip_image062

Next ile ilerliyoruz.

 

Nodeları ekleyip devam ediyoruz.


clip_image063

Aşağıdaki Access Point penceresi önemli bir bölüm.

Burada öncelikle cluster için bir isim veriyoruz. Bu isim active directory içerisinde bir computer olarak tanımlanacak (otomatik olarak). Bu nedenle var olmayan ve cluster’ı temsil etmesini istediğiniz bir isim vermelisiniz.

Yine aşağıdaki pencerede seçmiş olduğumuz network üzerinde uygun bir IP veriyoruz. Bu ip adresi de nodelardan farklı ve network üzerinde var olmayan bir IP olmalı çünkü cluster’ı temsil eden IP bu olacak.

İkinci network üzerinde cluster hizmeti vermeyeceğiz, onun için seçimini kaldırıyorum. 3ncü network ise özel bir durumdan dolayı bende gözükmüyor.

Next ile ilerliyoruz.


clip_image064

 

Confirmation penceresinde Next diyerek kurulumu başlatıyoruz.

clip_image065

Kurulum fazla uzun sürmeyecektir.


clip_image066

Kurulum tamamlandıktan sonra Successfully mesajını görüyoruz ve Finish ile wizard’ı kapatıyoruz

Kurulumdan sonra penceremiz aşağıdaki konsolda görüşdüğü şekilde geliyor.

clip_image067

Diskimizin hangi node üzerinde aktif olduğunu aşağıdaki pencereden görebiliyoruz.


clip_image068

 

Evet arkadaşlar şimdi sıra geldi cluster yapımızda kullanamak üzere cluster için uygun olan yazılımlarımızdan dilediğimize kurmaya biz yapmız da file server olarak kullanılacak şekilde ayarlamalarını yapıyoruz.
Öncelikle file serverda kullanmak üzere ISCSI target makinemiz üzerinde sanal bir disk daha oluşturuyoruz.

 

ISCSI Makinemizden ISCSI Target yazılımımızı yönetim panelini açıyoruz ve sağ click New Target deyip File server için yeni bir disk oluşturuyoruz.


clip_image069

Next deyip devam ediyoruz.

clip_image070

Diskimizin nereye kaydedileceğini soruyor konum ve isim belirleyip next ile devam ediyoruz.

clip_image071

Diskimiz için boyut girmemiz isteniyor.

clip_image072

oluşturulacak disk için bi açıklama giriyoruz.

clip_image073

Finish deyip disk oluşturma işlemini bitiriyoruz.

clip_image074

Oluşturduğumuz disk aşağıdaki gibi gözükmektedir.
clip_image075

Disk ekleme işlemi bittikden sonra disk management ekranımızdan diskimizi online yapıp formatlıyoruz ve iki node’un görmesini sağlıyoruz.


clip_image076

 

Diskimiz üzerinde sağ click online ve ardından Initialize işlemini başlatıyor ve formatlıyoruz.


clip_image077

Gelen pencerede ok deyip Yeni bir volüme oluşturuyoruz.next ekranlarını hızlıca geçip diskimizi formatlıyoruz.

clip_image078

next

clip_image079

Next

clip_image080

Next

clip_image081

next

clip_image082

Next

clip_image083

Next

clip_image084

Disk oluşturma işlemi bittikten sonra diğer node üzerinde de Disk management üzerinden diskimizi online duruma getiriyoruz.İşlemler bittikden sonra yeni eklenen diskimizi cluster ekranından sisteme dahil ediyoruz.
Cluster management konsolunu açlıyoruz.

 clip_image085

Sağ clik Add disk dedikden sonra gelen pencereden diskimiz seçip ok ile geçiyoruz.

clip_image086

Son olarak eklenen diskimiz Storage bölümğünden aşağıdaki gibi gözükmektedir.

clip_image087

Evet arkadaşlar disk ekleme işlemlerimiz bittiğine göre şuan file server kurmaya hazır durumdayız.

Cluster Üzerine File Server Kurulum

File server kurulumu yapmadan önce iki node üzerinde de file server servislerinin rollerinin kurulu olması gerekiyor.bunun için öncelikle file server rolülü ekliyoruz ben burada 1 node üzerine ekleme işlemini anlatacağım iki node üzerinde de kurulu olması gerekmektedir.

Node1 üzerinde Server managerı açıyoruz ve rölelerden add role deyip filse server rolümüzü seçiyoruz.

clip_image088

Next deyip devam ediyoruz.

clip_image089

Bu ekranımızda File Services seçip next ile devam ediyoruz.

clip_image090

Next deyip devam ediyoruz.


clip_image091

Bizim için şimdilik sadece File server sevisi yeterli olduğundan seçip devam ediyoruz.

clip_image092

Install deyip kuruluma başlıyoruz.

clip_image093

  

Kurulum devam ediyor.

clip_image094

Close dedikten sonra kurulumu tamamlıyoruz.

clip_image095

  

Evet arakdaslar şuan cluster üzerinde aşağıdagördüğünüz gibi diskklerimiz ve servisimiz hazır durumda artık File Serverımızı cluster yapmızda aktif olarak kullanabiliriz.

clip_image096

Cluster manager penceremizde Services and Applications bölümünden Configure deyip   File Server Servisimizi yükleyip devam ediyoruz ve File server servisini cluster yapımız için oluşturuyoruz.

clip_image097

gelen pencereden next deyip devam ediyoruz.


clip_image098

File Server servisini seçiyoruz ve next ile kuruluma devam ediyoruz.

clip_image099

 

 Evet arkadaşlar bu ekranda bize File server için bir ip adresi belirlememiz isteniyor ip adresini belirtip devam ediyoruz.

clip_image100

şimdi bizden File server için hangi diskimizi kullanacağımızı soruyor File server için oluşturduğumuz diski seçip devam ediyoruz.
clip_image101

Konfigürasyonumuzun hazır olduğunu belirtiyor next ile kuruluma başlatıyoruz.

clip_image102

kurulum devam ediyor.
clip_image103
Finiş deyip kurulumu bitiyoruz artık cluster üzerinde filse serverımız aktif ve çalışır durumda son olarak test işlemlerimizi yapıyoruz.
clip_image104

Evet arkadaşlar cluster kurulumumuzu tamamlamış bulunuyoruz artık yapjmız da node 1 veya node 2 makinelerimizden birisi herhangi bir durumdan ötürü çalışamaz duruma gelir veya servisleri durması durumunda diğer node aktif olarak file server özelliğini kulllanmaya devam edecek. Şimdiki örnekde bir kullanıcımızın notepad üzernde yazmış olduğu yazıda aktif node üzerinde çalışmaya devam ederken serverlardan bir tanesi devre dışı bırakılacak ve diğer serverımızın tüm kullanıcı etkilenmeden aktif olduğunu ve sistemin çalışmaya devam ettiğini göreceksiniz.

Şuan aşağıdaki resimde gözükdüğü gibi Node2 üzerinde aktif olarak çalışmakda. Sistemizi move manuel failover işlemi gerçekleştirip deyip node1 üzerine alıyoruz.

 clip_image105

clip_image106 

Ewet artık node1 üzerinde aktif durumda çalışıyor ve testimize başlıyoruz.

clip_image107

Test işlemlerimiz için öncelikle filse server üzerine paylaşıma bir klasör açıyoruz.
clip_image108

İşlemler yapılıyor.

clip_image109

Paylaşımı nerede yapacağımızı belirtip devam ediyoruz.


clip_image110

NTFS permissionslarımızı değiştirmeden devam ediyoruz.


clip_image111

 

Paylaşım adı isteniyor değiştirmeden devame diyoruz.

clip_image112

bağlantı ayarlarında değişiklik yapmadan  devam ediyoruz.

 
clip_image113

Kullanıcı yetki kısıtlamalarını seçip devam ediyoruz.

clip_image114

DFS Publishing soruyor next deyip devam ediyoruz.

clip_image115

 

Creat deyip klasörümüzü paylaşım için oluşturuyoruz.


clip_image116

 

Close deyip testimize başlıyoruz test işlemler için DC makinemiz üzerinde aktif olan node1 üzerinde payşaşıma acdığımız klasör içinde text doküman açıp açlışma esnasında node 1 i kapatacağız ve kullanıcımız ile makine kapandıktan sonra kaydedip dosyayı kapatacağız kullancımız etkilenmeden dosya kaydedilip diğer node üzerinden çalışmaya devam edecek.


clip_image117

Dc makinemizden File Servera erişip  test dosyamızı açıyoruz.burada File server makinemizde oluşturduğmumuz test klasörüne erişip içersinde text dökümanı oluşturduktan sonra içersine yazı yaıp Node 1 makinemizi kapatıyoruz.

clip_image118

Node1 Makinemiz kapanıyor.
clip_image119

 Evet node1 makinemizin down olduğunu node2 üzerinden görüyoruz.


clip_image120

Şimdi DC üzerinde çalışdığımız dosyaya kaydet deyip kapatıyoruz.ve kullanıcı hiçbir kesintiye maruz kalmadan çalışmasına devam ettiğini görüyoruz.

clip_image121

clip_image122

clip_image123

 

 

İlhan EPİK

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Hyper-V

İlhan EPİK

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (4)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

    Eline sağlık ilhan güzel bir anlatım olmuş.

  2. İlhan kardeşim eline sağlık güzel bir uygulama olmuş.