Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows Server 2008 R2 Active Directory Backup And Restore – II

| 28 Mart 2012

Makalemizin ilk bölümünde AD yedeği (system state) yedeğinin Windows Backup ile nasıl alınacağını anlatmış idik. İkinci bölümde aldığımız bu yedeği AD yapımız içinde nasıl Restore edeceğimizi ( sytem state yedeğinden geri dönüş) anlatmaya çalışacağız.

System state yedeğini DC üzerinden dönebilmemiz için sistemi yeniden başlatıp açılış sırasından F8 tuşuna basarak DSRM ( Directory Servise Restore Mode) şıkkını seçip sistemi o şekilde açmalıyız. Bu şekilde açmamızın nedeni ise DSRM durumunda AD çalışmaz ve bizde system state yedeğinden dönebiliriz. DC olmayan makinelerde sytem state yedeğini normal yollardan dönebiliriz.

DSRM şeklinde açtığımız zaman elimizde bulunan system state yedeğini dönebilmemiz için o makinedeki yerel kullanıcı veri tabanındaki Administrator parolasına ihtiyacımız vardır. Bu parolayı bilmiyorsak DC normal çalışırken komut satırından bu parolayı sıfırlayabiliriz. Bunun için ntdsutil aracını kullanmamız gerekecektir.

Öncelikle bu parolanın nasıl sıfırlanacağına bakalım. Sistem çalışır iken komut satırına geçilir ve ntdsutil yazarak ntdsutil moduna geçilmiş olur.

clip_image002

Şekil 1

Ntdsutil modunda iken “set dsrm password” komutu verilerek paralo değiştirme moduna geçilir.

clip_image004

Şekil 2

“ Reset password on server DC adı” komutu yazılarak parola değiştirilir.

clip_image006

Şekil 3

Reset password on server DC adı komutunu verdikten sonra parola belirleyeceğimiz kısma ulaşmış oluruz. Yukarıdaki ekranda yeni parolamızı belirleriz.

clip_image008

Şekil 4

Parolamızı tekrar yazarak onaylarız.

clip_image010

Şekil 5

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere parolamızı başarılı bir şekilde değiştirdik. Quit komutunu ike kere vererek ntdsutil ortamından çıkarabiliriz.

clip_image012

Şekil 6

Evet parolamızı da değiştirdiğimize göre artık restore işlemine başlayabiliriz. Başlamadan önce AD ortamından birkaç nesne sileceğiz ve restore sonrası bu nesnelerin geri geldiğini gözlemleyeceğiz.

clip_image014

Şekil 7

Yukarıdaki ekranda AD Users and Computers kısmında Sistem adında bir grubumuz var. Biz bu grubumuzu sileceğiz ve restore sonrasında ki duruma tekrar bakarak sistem grubunun tekrar geldiğini göreceğiz.  Evet sistem grubunu siliyoruz.

clip_image016

Şekil 8

clip_image018

Şekil 9

Evet silme işlemini gerçekleştirdik. Artık yedeğimizden gönül rahatlığıyla dönebiliriz çünkü elimizde yedeğimiz var.

Bunun için sistemi yeniden başlatacağız ve açılış sırasında F8 tuşuna basarak Advanced Boot Options seçeneklerinden Active Directory Serivice Restore Mode seçeceğiz. Sitemi yeniden başlatabiliriz artık.

clip_image020

Şekil 10

Directory Service Restore Mode seçerek devam ediyoruz.

clip_image022

Şekil 11

DSRM sistem açılmaya devam ediyor. Sistemimiz açıldıktan sonra Windows Backup’ı çalıştıracağız ve Restore komutunu vereceğiz.

clip_image024

Şekil 12

Evet DSRM konumunda sistemi açtık ve Windows Backupı çalıştırdığımızda daha önce almış olduğumuz yedeği de görebiliyoruz. Bu ekran sağ kısımda bulunan Recover şıkkını seçiyoruz.

clip_image025

Şekil 13

Aldığımız yedeği nereye döneceğimizi belirtmemiz gerekir. Biz ilk şıkkı seçerek devam ediyoruz.

clip_image026

Şekil 14

Takvim kısmında almış olduğumuz yedek koyu bir şekilde gözüküyor. Yine almış olduğumuz yedeğin saatine kadar görebiliyoruz. Değişiklik yapmadan devam edebiliriz.

clip_image027

Şekil 15

Recovery Type kısmında neleri döneceğimizi belirtmemiz gerekmekte. Biz system state yedeği aldığımız için system state seçerek devam ediyoruz.

clip_image028

Şekil 16

Bu aşamada yedeği nereye dönmek istediğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Original location ve alternate location olarak iki seçeneğimiz var. Original location seçer isek var olan dosyaların üzerine yazılır. Yine burada Perform an authoritative restore of Active Directoty files yazan kısma dikkat etmemiz gerekir. Bunun anlamı şudur. Biz makalemizde tek bir DC üzerinde system state yedeği aldık ve yukarıdaki ekranda Original location seçerek yedeğimiz geri döneceğiz. Ama ortamda birden fazla DC olsaydı ve herhangi bir şekilde database üzerinden silinen bir nesneyi geri getirmek istediğimizde Authoritative restore seçeneğini kullanmamız gerekirdir. Çünkü ortamdaki DC’ler birbirleriyle repliksyon halindedirler ve biz yedekten döndüğümüz zaman replikasyon sonucu bizim döndüğümüz yedek anlamsız hale gelebilir. Bu kısma dikkat etmemiz gerekir. Next diyerek devam ediyoruz bize bir uyarı mesajı geliyor OK diyerek devam ediyoruz.

clip_image029

Şekil 17

Sistem state yedeğinden dönüş işlemi başlayacak. Recovery option kısmına bakacak olur isek Non-authoritative recovery olduğunu görebiliriz.  Automatic reboot… yazan kısma check işareti koyar isek restore sonrası sistem otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

clip_image030

Şekil 18

Recovery kısmına tıklar isek  System state recovery başladığı anda iptal edilemeyeceğini ve durdurulamayacağını belirten bit uyarı mesajı alırız ve Yes diyerek devam edebiliriz.

clip_image032

Şekil 19

Restore işlemi bittikten sonra sistem otomatik olarak yeniden başlayacaktır ve normal bir şekilde açabiliriz. AD Users and Computers kısmına baktığımızda Sistem adındaki grubumuzun geri geldiğini görebiliriz.

clip_image034

Şekil 20

 Evet arkadaşlar bu makalemizin de sonuna geldik umarım faydalı olmuştur.

 

Murat KOÇAK
IT Professional

 

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Windows Server

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yoruma Kapalı.