Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows Server 2008 R2 Active Directory Backup And Restore – I

| 27 Mart 2012

Backuplama (yedekleme) konusunun en az sistemi yönetmek kadar önemli olduğunu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle felaket anlarında  eğer elimizde yedeğimiz varsa sistemi tekrar ayağa kaldırmak çok zor değildir. Ama asıl elimizde yedek yok ise işte o zaman sıkıntılı ve bir o kadar da zor bir süreç bizi beklemektedir. Bu yüzden özellikle bizim için kritik öneme sahip olan sistemleri düzenli olarak yedeklemeliyiz.

Server 2008 ile birlikte Microsoft tarafında yedekleme konusunda da değişiklikler oldu. 2000-2003 yapısında kullanılan Ntbackup Server 2008 ile kullanılmamaya başlandı. Bunun yerine Windows Server Backup (WSB) kullanılmaya başlandı ve varsayılan olarak etkinleştirilmemiş (yüklenmemiş) durumda.

Server 2008 ile birlikte yedekleme olayında da değişiklikler oldu. Belki de en önemlisi BLB (Blok Level Backup) oldu. Yani tek tek dosya yada klasör bazlı yedekleme değilde partition yada disk bazında yedekleme yapma anlamına gelmektedir.

Ama bu yararlı olduğu kadar kullanışlı değildi. Herhangi  bir sürücünüzdeki klasörü yedeklemek istediğinizde o sürücüyü komple yedeklemek zorunda kalıyorduk. Yine sistem state yedeğini grafik ara yüzünden alma imkanımız yoktu. Komut satırını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebiliyorduk.

Neyse ki 2008 R2 ile birlikte backuplama sistemindeki bu durumlar düzeltildi ve daha başka özelliklerde eklendi.

Bu makalemizde Server 2008 R2 SP1 üzerinde kurulu olan DC’miz üzerinde yedekleme ve yedekten geri dönüş işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Öncelikle backup işlemini gerçekleştirme için Features’a giderek Windows Backup özelliğini yüklememiz gerekir. Kurulum adımları çok kolay olduğu için burada ayrıca anlatmıyoruz. Windows Backup özelliğinin yüklü olduğunu varsayıyoruz.

 Backuplama ile ilgili olarak iki seçeneğimiz bulunmakta;

          Backup Once (tek seferlik yedekleme)

          Backup Schedule: Yedekleme işlemi belirli zaman periyodlarına bağlama

Senaryomuz gereği system state yedeğini backup once ile alacağız. System state yedeği nedir peki?

System state kelime anlamı olarak sistem durumuna gelir ve o sistemdeki çok önemli bilgileri yedekleme anlamına gelir. Bu çok önemli bilgiler nelerdir;

          Kayıt bilgileri (registry)

          COM+ veritabanı

          Başlangıç Dosyaları

          \windows\system32 klasöründeki pek çok sayıdaki dosya.

          Inetpub, Program Files, Program Files x86, Program Data, System Volume Infıormation adındaki önemli dosyalar.

          IIS yada DNS gibi hizmetlerin veritabanları

          Active Directory veritabanı (DC’lerde)

 

          SYSVOL klasörü (DC’lerde)

olarak belirtilebilir. Düzenli olarak yedeklememiz gerekmektedir.

Bu kadar açıklamadan sonra backup işlemlerine başlayabiliriz. Administrative Tools altından Windows Server Backup seçeneğine tıklayarak başlıyoruz.

clip_image001

Şekil 1

Şu an sistemimizde hiçbir backup işleminin yapılmadığını görüyoruz ve sağ tarafta bulunan Backup Once seçeneğine tıklayarak başlıyoruz.

clip_image002

Şekil 2

Burada bizi iki seçenek karşılıyor.

Scheduled backup options: Backup işlemini belirli zaman periyodlarında yapabiliriz. Şu durumda pasif durumda çünkü daha önce hiçbir yedekleme işlemi yapmadık.

Different Options: Farklı seçenekleri kullanarak devam etme. Bizde bu seçeneği seçerek devam ediyoruz.

clip_image003

Şekil 3

Full Server Backup: Bütün her şeyi yedekleme anlamına gelir. Bu oldukça fazla yer kaplayabilir.

Custom: Bizim belirleyeceğimiz nesneleri seçeme anlamına gelir.

Custom seçerek devam ediyoruz.

clip_image004

Şekil 4

Burada Add Items seçeneğini tıklayarak neleri yedeklemek istediğimiz belirtebiliriz. Add Items seçeneğine tıklıyoruz ve farklı bir pencere açılıyor.

clip_image005

Şekil 5

Bilgisayarımızda bulunan bütün diskleri ve disklerin altında bulunan bütün klasörleri görebiliyoruz. Burada istediğimizi seçebiliriz. Biz burada System State yedeği alacağımız için onu seçiyoruz. Server 2008’de bu özellik bulunmamaktadır.

Yine burada Bare Metal Recovery ( Tama Sistem Kurtarma) anlamına gelmektedir. Daha önceki versiyonlardaki ASR (Automatic System Restore) benzemektedir. İşletim sistemini hiç açılmamamısı gibi durumlarda kullanabiliriz.

clip_image006

Şekil 6

System State yedeğini seçtiğimiz için yukarıda System State olarak geldi. Next diyerek ilerleyebiliriz.

clip_image007

Şekil 7

Bu kısımda yedeği nereye alabileceğimizi belirlememiz gerekir. Lokal disk üzerinde bulundurabileceğimiz gibi ağda paylaşıma açılmış storage üzerinde de bulundurabiliriz.  Biz yedeğimizi lokal disk üzerine alacağımız için ilk şıkkı seçerek devam ediyoruz.

clip_image008

Şekil 8

Backup Destination kısmında istersek yedeğimizi bir DVD medyasına da alabiliriz. Ama biz disk üzerine yedek alacağımız için yukarıdaki şekilde Verbatım yazan kısmı seçiyoruz.

clip_image009

Şekil 9

 Son kısımda bize özet bilgiler sunan ekran ile karşılaşırız ve Backup diyerek devam edebiliriz.

clip_image010

Şekil 10

Backup işlemi başladığını yukarıdaki şekilden de görebiliyoruz. Yaklaşık olarak 6.1 GB tutacak olduğunu da sistem bize söylüyor. İşlem tamamlandıktan sonra backup alma işleminin başarıyla gerçekleştiğini görebilmeliyiz.

clip_image012

Şekil 11

Evet buraya kadar Server 2008 R2 SP1 üzerinde Windows Backup ile Domain  Controller üzerinde System State yedeği alma işlemlerini gerçekleştirdik. Makalenin bunda sonraki bölümünde Restore işlemini gerçekleştireceğiz.

Murat KOÇAK

IT Professional

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Windows Server

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat hocam eline sağlık klavyenden döktürmüşün yine 🙂

  2. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

    Teşekkürler murat hocam, önemli bir konu herkesin dikkat etmesik gerekiyor. Backup hayatımızın değişilmez bir parçası ama konu Active Directory olunca Backup’larımızın Backup’larınıda mutlaka almalıyız :))

  3. Aykut CEVİZCİ Aykut CEVİZCİ dedi ki:

    Hocam eline sağlık.Yine harika bir makale olmuş.