Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows 8 Remote Desktop

| 19 Eylül 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows 8 Remote desktop özelliğinden bahsetmek istiyorum. Windows 8 ile beraber gelen metro arayüzü sayesinde uzak masa üstü bağlantılarımızı grafiksek olarak daha gösterişli bir şekilde yapabileceğiz. Kullanımı oldukça basit ve kullanışlı aklınıza şu soru gelebilir ben her zaman klasik remote desktop özelliğini tercih ediyorum. Diyebilirsiniz, Klasik olarak ta remote desktop özelliğini kullana bilirsiniz tabii ki bizim amacımız metro ara yüzünü kullanarak uzak masa üstü deneğimi ni sağlamak ilk yapmamız gereken metro arayüze gelelim ve Remote Desktop seçeneğini tıklayalım.

clip_image002

Windows 8 Remote Desktop -1

Şekil-1 e bakacak olursak Metro arayüzüne geldik ve sağ tarafta bulunan Remote Desktop tıkladık.

clip_image004

Windows 8 Remote Desktop -2

Şekil-2 de ise bağlantı yapacağımız bilgisayar veya sunucunun ismini veya IP adresini giriyoruz. Ardından Connect’e tıklayarak bağlantımızı yapılandırmaya başlıyoruz.

clip_image006

Windows 8 Remote Desktop -3

Şekil- 3 inceleyelim bakalım bu bölümde yapmamız gereken ayarlamalar nedir ? Benim daha önceden yaptığım bir bağlantıyı kayıt ettiğim için developer isimli bir bilgisayar üzerinden yapıyorum. Eğer farklı bir bağlantı yani lokasyonunuz içerisinde farklı bir cliente bağlanmak istiyorsanız, sağ tarafta bulunan Use another account seçeneğini de seçebilirsiniz. Kaldığımız yerden devam edelim. Delevoper adını yazdım ve deveoper bilgisayarımın şifresini girdim. Her bağlandığımda bana tekrar tekrar şifre sormasını istemiyorsam sol altta olan Remember my credentials seçerek ok tıklıyorum.

clip_image008

Windows 8 Remote Desktop -4

Şekil-4 artık Remote Desktop bağlantısı yaptığım deveoper isminde ki bilgisayarımın masa üstü karşımda mause iconumuzu yukarı ya çıkartarak sağ tıkladığımda yukarıda ki gibi bir ekran görünüyor. Sol üst tarafta olan x işaretine bastığımda Remote Desktop bağlantımı kapatabilirim. Alt ekrana dönüş yaparak Home bastığımda tekrar Windows 8 e dönüş yapabilirim.

 clip_image010

Windows 8 Remote Desktop -5

Şelil-5 i inceleyelim. Remote Desktop ana dizinine geldil bir önce ki 192.168.2.2 IP numarallı bilgisayarımın Favorites bölümüne eklendiğini görebilirsiniz. Add a favorite yi tıklayarak yeni makinalar ekleyebilirsiniz. Klasik uzak masa üstü bağlantısı ile yeni Windows 8 masa üstü bağlantısının aşamaları genellikle aynı fakat Windows 8 ile Remote Desktop (Uzak masa Üstü Bağlantısı) yapmak oldukça keyifli ve renkli bu makalemide burada sonlandırıyorum. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek umuduyla hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Windows 8

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Sefa Aydemir Sefa AYDEMİR dedi ki:

    Mehmet hocam süpersin ellerine sağlık …. devamını heyecanla bekliyoruz… 🙂

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık hocam

  3. Ali ÖNER dedi ki:

    eline saglik: )