Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows 8 Kurulumu

| 17 Eylül 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Microsoft firmasının geliştirici sürümü olarak çıkarmış olduğu Windows 8 kurulumunu anlatmaya çalışacağım. BT Gönüllüleri olarak bu yaşadığım ilk Windows 8 deneyimini sizlerle heyecanla paylaşmak istedim. Tekrar hatırlatma istiyorum. Windows 8 Geliştirici sürümü sadece deneyimli kullanıcılar ve IT uzmanlarının test etmesi ve yaşanan sıkıntıların tekrar Microsoft bildirilmesi amacı ile piyasaya çıkmıştır. Gerçek Windows 8 ise 2012 yılında piyasaya sürüleceği bildiriliyor. Ama benim gibi sabırsızsanız hemen deneyin sizlerde test edin. Ama ilk önce Windows 8 Geliştirici sürümünü indirelim. Buradan indirebilirsiniz. DVD ye yazdırdıktan sonra DVD yi fiziksel makinamızın DVD ROM takalım. Artık büyük bir heyecanla başlayabiliriz.

clip_image002

Windows 8 Kurulumu -1

Yukarıda ki şekle bakacak olursak Windows 8 DVD mizi DVD sürücümüze taktık ve Biostan boot ayarlarımızı yaptıktan sonra DVD den boot olmasını sağladık ve Windows 8 serüveni büyük bir heyecanla başladı. Devam edelim.

clip_image004

Windows 8 Kurulumu -2

Şekil-2 de bizleri dil seçenekleri ve klavye seçenekleri karşılıyor. Şuan Türkçe sürümü olmadığı için  kurulumumuza İngilizce olarak devam edeceğiz. Ben zaman dilimini Türkiye ve  klavye türünü Q klavye olarak ayarladım. Next diyerek devam edelim.  

clip_image006

Windows 8 Kurulumu -3

Şekil-3 te ise yine bir lisans sözleşmesi bunu da kabul ederek next diyelim.

clip_image008

Windows 8 Kurulumu -4

Şekil-4 e bakacak olursak herhangi bir yükseltme yapmadan direk olarak kurulum yapacağım için custom seçeneğini seçiyorum.

clip_image010

Windows 8 Kurulumu -5

Şekil-5 de ise bir adet 60 Gb lık diskim olduğunu görüyorum. Ben bu 60 lık disk üzerine kuracağım. Next diyelim ve ilerlemeye son sürat devam edelim.

clip_image012

Windows 8 Kurulumu -6

Evet artık kurulum tüm hızıyla başladı.

clip_image014

Windows 8 Kurulumu -7

Kurulumumuz devam ediyor.

clip_image016

Windows 8 Kurulumu -8

Şekil-8 de bilgisayarımıza bir isim veriyoruz. Ben bir BT Gönüllüsü olarak hemen bilgisayarımın adını btgonulluleri olarak yapılandırdım.

clip_image018

Windows 8 Kurulumu -9

Şekil- 9 da ise bize bazı ayarlamaların yapılacağını bu ayarlamaları Windows 8 otomatik olarak mı yoksa manuel olarak sizin mi yapmak istediğinizi soruyor. Kaybedecek neyim var. J customize diyorum ve ayarları el yordamı ile ben yapılandırmak istiyorum.

clip_image020

Windows 8 Kurulumu -10

Şekil-10 da bağlantımı paylaşıp paylaşmıyacağımı soruyor. Ben yes, Share and connect diyerek ilerliyorum. (bağlantımı paylaşıyorum sizler no da diyebilirsiniz.)

clip_image022

Windows 8 Kurulumu -11

Şekil-11 de Update seçeneklerini soruyor. Bir Windows kullanıcısı olarak update lerimi  otomatik olarak yapılandırıyorum. Next diyerek ayarlarımı yapmaya devam ediyorum.

clip_image024

Windows 8 Kurulumu -12

Şekil-12 de malware ve diğer ayarlarımı kendime göre yapılandırdıktan sonra next diyerek tüm hızımla Windows 8 deneyimime devam ediyorum.

clip_image026

Windows 8 Kurulumu -13

Şekil-13 de ayarlarınızı kendinize göre yapılandırabilirsiniz.

clip_image028

Windows 8 Kurulumu -14

Şekil-14 e bakacak olursak logon olabilmek için bir Windows live id si gerekiyor. Ben kendi live id mi giriyorum. Eğer Windows live id niz yok ise local olarakta açabilirsiniz. Ya da bir Windows live id edinebilirsiniz.

clip_image030

Windows 8 Kurulumu -15

Kullanıcı adımı belirleyip next diyorum.

clip_image032

Windows 8 Kurulumu -16

Windows 8 oturumu açılmaya başlıyor.

clip_image034

Windows 8 Kurulumu -17

Windows 8 oturumu açılmaya başlıyor. İyice heyecanlanmaya başladım bakalım beni nasıl bir Windows 8 bekliyor.

clip_image036

Windows 8 Kurulumu -18

clip_image038

Windows 8 Kurulumu -19

Şekil- 19 da ayarlarım uygulanıyor.

clip_image040

Windows 8 Kurulumu -20

Evet ve karşımızda yeni Windows 8 aslında Windows 7 den pekte bir farkı yok. Aynı masa üstü bakalım ilerleyen zamanlarda birşeyler değişecek mi ? Bir başlata tıklayalım bakalım neler var ?

clip_image042

Windows 8 Kurulumu -21

Şekil-21 karşımızda Windows 8 metro arayüzü evet ne kadar harika benim bilgisayarımda dokunmatik ekran olmadığı için bu deneyimin tadına dokunamadan mausemle varıyorum. Ama artık üyesi olduğum sosyal ağları borsa hava durumu gibi takip etmem gereken tüm, öğeleri metro arayüzü ile takip edebiliyorum. Sol altta olan desktop seçeneğine tıkladığımda tekrar masa üstüme dönebiliyorum.

clip_image044

Windows 8 Kurulumu -22

Şekil-22 de start menüsünü ve saati görebilirim. Bu makalemde sizlere Microsoft firmasının yeni ve geliştirici sürümü olan Windows 8 kurulumunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için farklı bir serüven olmuştur. Benim için çok heyecan verici sizler için Windows 8 i incelemeye devam edeceğiz. Ben ve diğer yazarlarımız sizler için Windows 8 in bilinmeyen yönlerini bulmaya devam edeceğiz. Başka bir makalede görüşmek umuduyla hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

 

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Windows 8

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Mehmet Hocam herhalde ilk bizde yayınlandı Win 8 makalesi. Tebrik ediyorum. Eline, emeğine sağlık.

  2. Mehmet hocam nerde yaptınız kurulumu acaba 😛 ayrıca çok güzel olmuş tebrik ederim emeği geçenlere teşekkürler 😛 😛