Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Windows 7 Uzak Masaüstü Bağlantısı

| 23 Aralık 2011

            Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows 7 üzerinde Uzak masaüstü bağlantısını anlatmaya çalışacağım. Genellikle sistemciler bu terime kendi aralarında RDP olarak adlandırırlar. RDP yani Remote Desktop Protocol olarak adlandırılır. Türkçe karşılığı ise Uzak Masa Üstü Protokolü olarak geçer. Peki neden uzak masa üstü bağlantısı kullanma ihtiyacı duyarız. Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse lokasyonunuz içerisinde siz 4 katta sınız. 1. Katta bulunan kullanıcılardan birisi sizi aradı. Bilgisayarıyla alakalı olarak bir problem olduğunu söyledi. Siz ilk önce kullanıcının yanına gitmeyi planlarsanız bu sizin için hem zaman kaybı hemde iş yükü olacaktır. Oysa ki kullandığınız bilgisayardan uzak bir bilgisayara RDP yani uzak masa üstü bağlantısı yapabilir. Soruna anında müdahale edebiliriz. Tabii ki uzak masaüstü yapacağımız bilgisayar ağ içerinde olmalı ve IP adresi alması gerekmektedir. Bu şartlar yerine gelemiyorsa iş yükümüz artacaktır. Uzak masaüstü bağlantısı yapabilmek için Windows üzerinde  bazı şartları yerine getirmemiz gerekir. Bunlardan en önemlileri bilgisayarın kullanıcı adının ve bir şifresinin olmasıdır. Her işletim sistemi yüklendiğinde üzerinde minimum bir kullanıcı vardır fakat parola yoktur. Parolayı oluşturmamız gerekmektedir. Uzak masaüstü bağlantısı yapacağımız bilgisayarın ayrıca uzak bağlantıya izin verilmesi gerekmektedir. Bir domain yapısında çalışıyor isek bunu Group Policy üzerinden yapılandırmamız ve tüm client bilgisayarlara bu yapılandırmayı basmak  mümkündür. Local içi RDP yapabildiğimiz gibi global olarak ta RDP yapmamız mümkün. Örneğin Merkezimiz İstanbul olsun şubemizse Bursa Eğer global IP lerimiz statik modem üzerinde de gerekli portlar açıksa bu port numarası da 3389  RDP yapabilmemiz mümkündür. Şimdi ise bir uygulama ile local içinde nasıl uzak masaüstü bağlantısı yapabileceğimizi görelim.

clip_image001

Windows 7 Uzak Masaüstü-01

İlk önce masaüstünde bulunan veya başlat üzerinde bulunan computer iconu üzerinde sağ tıklayarak Properties yani özellikler diyelim.

clip_image002

Windows 7 Uzak Masaüstü-02

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Remote settings (Uzak ayarlar) tıklayalım.

clip_image003

Windows 7 Uzak Masaüstü -03

Sekmeler içerisinde bulunan Remote tıklıyoruz. Karşımıza yukarıda ki ekran geliyor. Yani remote bu bölümde ise uzak masaüstü bağlantısı için gerekli izinleri kontrol ediyoruz. Daha iyi anlayabilmeniz için numaralandırdım. İsterseniz tek tek inceleyelim.

1-      Bu seçenek seçilirse bu bilgisayar üzerinde asla uzak masaüstü bağlantısı yapamayacağız.

2-      Her hangi bir bilgisayardan uzak masaüstü için talep olursa kabul eder. Yani lokasyon içerisinde her hangi bir bilgisayarla bağlanmak istediğimizde bu seçenek seçili ise bağlana bileceğiz.

3-      Bu seçenek ise uzak masaüstü bağlantısı yapılacak bilgisayara izin verdiğimiz kullanıcılar RDP yapabilecek. Bunun haricinde olan kullanıcılar bağlanamaz. Dikkat ederseniz Select users (kullanıcıları seç) tıkladığımızda belirlediğimiz kullanıcılar bağlantı yapabilecekler.

clip_image004

Windows 7 Uzak Masaüstü  -04

Uzak masaüstü bağlantı yapacağımız client bilgisayar üzerinde gerekli işlemleri yaptıktan sonra RDP işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Bunun için Start/Run tıklayalım. Kısayol kuş kombinasyonu ise Windows + R tuşlarına aynı anda basarsak çalıştır devreye girecektir.

clip_image005

Windows 7 Uzak Masaüstü -05

Run (çalıştır) üzerine mstsc yazalım. OK butonuna tıklayalım.

clip_image006

Windows 7 Uzak Masaüstü -06

Uzak masaüstü yapacağımız clientin IP adresini ya da ismini bilmemiz gerekmekte. Benim uzak masaüstü yapacağım. Bilgisayarın IP adresi 192.168.2.5 yazıyorum. Connect yani bağlana tıklayıp işlemi gerçekleştirebiliriz. Options (ayarlar) kısmını da bir inceleyelim.

clip_image007

Windows 7 Uzak Masaüstü -07

Uzak masaüstü bağlantısını kişiselleştirme gibi özellikleri vardır. Görüntü,ses, gibi ayarlamaları yapmamız mümkün bu kişiselleştirdiğimiz, ayarları kaydetme gibi bir şansımızda mevcut aynı ayarlamaları her seferinde yapmaktansa RDP yi kaydederek bu iş yükünden de kurtulabiliriz. Connect diyelim.  

clip_image008

Windows 7 Uzak Masaüstü -08

Artık uzak masaüstü bağlantımı gerçekleştirdim. Benden uzak masaüstü yapacağım bilgisayarın kullanıcı adını ve kullanıcı parolasını girmemi isteyecek. Kullanıcı parolasını girdikten sonra ok diyebilirim. Use another account (başka bir hesap kullan) seçeneğini seçersem eğer bu bilgisayar üzerinde başka kullanıcı veya kullanıcılar var ise onların kullanıcı adlarını ve parolalarını biliyor isem yahut bir domain ortamında çalışıp ta domain admin hesabıyla da giriş yapabilirim.

clip_image010

Windows 7 Uzak Masaüstü -09

Yukarıda ki ekranda ise güvenlik zaafiyetlerinin olabileceğinden ve bu bağlantıyı kabul edip etmememiz konusunda bizi uyarıyor. Yes diyerek kabul edelim.

clip_image012

Windows 7 Uzak Masaüstü -10

Karşımızda Uzak masaüstü bağlantısı yaptığım. Bilgisayarın masaüstü bu bilgisayarın yanında çalışıyormuş gibi işlem yapabilirim. Düşünsenize evimizde ki bilgisayarlardan iş yerimizde kullandığımız bilgisayara RDP yaparak işlerimizi evimizden hallettiğimizi J Bu makalemde sizlere Windows 7 üzerinde Uzak Masaüstü Bağlantısını anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

 Mehmet PARLAKYİĞİT

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Windows 7

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yoruma Kapalı.