Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Widows Easy Transfer-Windows Kolay Transfer (WET)

| 15 Ekim 2011

   Windows Easy Transfer (WET); Bilgisayarınızda Kayıtlı Hertürlü Doküman,Video,Resim ve Windows Kişisel Ayarlarınızın Yeni Bir Bilgisayara Kolayca Aktarılmasını veya Profil Yedeğinizin Alınmasını Sağlayan Gelişmiş ve Kolay Bir Aktarım Aracıdır.

  WET ; Windows Vista İle Kullanıma Sunulmuş ve Windows 7 İle Devamı Sürdürülmüştür.WET Hakkındaki Bu Kısa Bilgiden Sonra WET Wizard’ı Çalıştırarak WET’in Kullanımına Geçebiliriz.

  WET’i Açmak İçin ; All Programs > Accessories > System Tools > Windows Easy Transfer Bağlantı Yolunu İzliyoruz.

clip_image001

Şekil 1

WET’i Başlattığımızda Aşağıda Görüldüğü Gibi WET Hakkında Genel Bilgilerin Olduğunu Ana Ekranı Görüyoruz.Gerekli Açıklamaları Okuduktan Sonra Next Diyerek Devam Ediyoruz.

clip_image002

Şekil 2

 WET’i 3 Şekilde Kullanabiliriz.Bunlar;

1)      Easy Transfer kablosu kullanarak USB bağlantı ile kaynak ve Hedef Bilgisayar Arasında Taşıma İşlemi Yaparak,

2)       Network Yapısını Kullanarak,

3)      Harici Bir Disk,CD,DVD Gibi Bellekler Kullanarak Aktarma İşlemini Gerçekleştirebiliriz.

 

    WET İşlemine “ An External Hard Disk or USB Flash Drive “ Seçeneğini Seçerek Devam Ediyorum.

clip_image003

Şekil 3

  Bir Sonraki WET Aşamasında 2 Seçenek İle Karşılaşıyoruz. Bunlar;

1)      This Is My New Computer ; Bu Seçenekte Mevcut Bilgisayarın Yeni Bir Bilgisayar Olup Olmadığı Soruluyor.Biz İlk Defa WET  İşlemi Yapacağımızdan Bu Seçeneği Şuan İçin Kullanmıyoruz.

2)      This Is My Old Computer ; Bu Seçenekte Mevcut Bilgisayarın Eski (Şuan Kullanılan) Bir Bilgisayar Olup Olmadığı Soruluyor.İlk Defa WET İşlemi Yapacağımızdan Bu Seçeneği Seçerek İşleme Devam Ediyoruz.

clip_image004

Şekil 4

        Bir Sonraki Aşamada Transfer İşlemi İçin Bilgisayar Üzerinde Bulunan Her Türlü Doküman,Video Resimler ve Windows Profil İçin Gerekli Check İşlemi Yapılıyor.Bu Aşamada Görülen 2 Seçenekten 1.si Bilgisayarımda Local Olarak Bulunan Verileri,2.seçenek Olan Shared Items Paylaşılan Öğeleri Göstermektedir.

clip_image005

Şekil 5

   Bilgisayarım İçin Gerekli Check İşlemi Bittiğine Göre Hangi Dosya ve Klasörleri WET Yöntemi İle Aktaracağımızı Belirliyoruz.Burada Bilgisayar İsmi Altında veya Shared Items Alanı Altında Bulunan Customize Seçenekleri İle Hangi Dosyaları Aktaracağımızı Belirleyebiliriz veya Customize Seçeneği Altında Bulunan Advanced Seçeneğini Kullanarak İleri Aktarma Seçeneklerini Kullanabiliriz.

clip_image006

Şekil 6

clip_image007

Şekil 7

clip_image009

Şekil 8 (Advanced Mod)

WET’in Bu Aşamasıda Güçlü Bir Paralo Belirliyoruz.Bu Parola WET İle Aldığımız Yedekleri Yeni Bilgisayara Aktarım Aşamasında Sorulacaktık.

clip_image010

Şekil 9

    Bu Aşamada WET İle İlgili Belirlediğimiz Tüm Ayarların Nereye Kaydedileceği Soruluyor.Bilgisayarınız Üzerinde Gerekli Konuma Belirleyerek Save İşlemini Başlatıyoruz.

clip_image012

Şekil 10

     Save Ettiğimiz  WET Dosyasının Boyutu ve Kayıt Süresi Seçtiğimiz Dosya ve Klasörlere Göre Farklılık Gösterecektir.

clip_image013

Şekil 11

  Bu Aşamada Gördümüz Üzere WET üzerinde Belirlediğimiz Dosya ve Klasörler Gerekli Lokasyona Başarı İle Kaydedildi.

clip_image014

Şekil 12

     Bu Aşamada Belirlediğiniz Dosya ve Klasörlerin Hangi Lokasyona Kaydedildiği ve Kayda İlişkin Gerekli Temel Bigiler Yer Almaktadır.Bu Aşamayı Next Diyerek Geçiyoruz.

clip_image015

Şekil 13

    Son Olarak Transfer İşleminin Bittiğini ve Yeni Bilgisayara Aktarım İçin Hazır Olduğu Bilgisini Alıyoruz ve Close Diyerek WET İşlemini Bitiriyoruz.

clip_image016

Şekil 14

Eski Bilgisayarımız Üzerinden WET Yöntemini Kullanarak Aldığımız Dosya,Klasörler ve Kişiselleştirilmiş Windows Profilimizi Yeni Bir Bilgisayar Üzerine Nasıl Aktarıldığına Bakalım.

   WET İle Aldığımız Gerekli Ayar Dosyamızı Herhangi Bir Harici Bellek İle Alarak Yeni Bilgisayara Alıyoruz ve Dosya’yı Çalıştırarak Transfer İşlemini Başlatıyoruz.

  Transfer İşlemi Başladığında İlk Karşılaştığımız Ekran Parola Ekranı.Hatırlarsanız WET İle Yedek Alma Aşamasında Parola Belirlemiştik.İşte O Aşamada Belirlediğimiz Parolayı Burada Doğrulayarak Transfer İşlemini Başlatıyoruz.

clip_image017

Şekil 15

    Bu Aşamada WET İle Belirlediğimiz  Dosya ve Klasörlerimizden Hangilerini Transfer Etmek İstediğimiz Soruluyor.Eğer Daha Önceden Belirlediğimiz Tüm Dosya ve Klasörlerin Transfer Edilmesini İstiyorsak Transfer Butonuna Tıklayarak Transfer İşlemini Başlatıyoruz.Eğer Tüm Dosyaların Transfer Edilmesini İstemiyorsak Gerekli Dosya ve Klasörleri Seçerek Transfer İşlemini Başlatıyoruz.

clip_image018

Şekil 16

       Bu Aşamada Yaptığımız Transferle ilgili Tüm Detayları İnceleyebilirsiniz.Close Diyerek İşlemi Tamamlıyoruz ve Bilgisayarımızı Yeniden Başlatıyoruz.

clip_image019

Şekil 17

clip_image020

Şekil 18

 

Aykut CEVİZCİ

WET Makale

2011

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , ,

Kategori: Windows 7

Aykut CEVİZCİ

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Aykut bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

 2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

  Aykut Hocam Hoşgeldin…..

 3. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

  merhabalar aykut bey aramıza geldiğiniz için teşekkürler… ellerinize sağlık…

 4. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

  elinize sağlık Aykut bey güzel bir anlatım olmuş 🙂

 5. Ali ÖNER dedi ki:

  cok guzel olmus hocam eline saglik