Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Uygulama Sanallaştırma (Application Virtualization) Nedir?

| 01 Eylül 2012

Uygulama Sanallaştırma (Application Virtualization) Nedir?

Merhabalar, bu makalem “Citrix XenApp ile Uygulama Sanallaştırma” yazı dizisinin başlangıcı olacak. Uzun süredir sanallaştırma ile tüm IT dünyası yakından ilgileniyor. Sunucu sanallaştırma teknolojisi hemen hemen herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyor hale geldi. Sunucu sanallaştırmayı IT Profesyonelleri olarak o kadar çok sevdik ki Fiziksel Sunucuya Hyper Visor Kurarak tek bir Sanal makine kurup tüm sunucu kaynaklarını bu sanal makineye atadığımız örnekler ile karşılaştık.

Sanallaştırma teknolojisi tabi ki sadece Sunucu sanallaştırmadan ibaret değil, sanallaştırma türlerini 3 temel başlık altında toplayabiliriz;

Uygulama Sanallaştırma Türleri

Uygulama Sanallaştırma Türleri

Ben bu makalemde sizlere “Uygulama sanallaştırma” teknolojisinin tanımından ve avantajları bahsedeceğim. Uygulama sanallaştırma için piyasada birçok çözüm bulmanız mümkün, bunlardan en çok kullanılan çözümler; Citrix XenApp, Microsoft App-V, Vmware ThinApp çözümleridir. Ben bu yazı dizisinde sizlere Citrix XenApp Çözümünün kurulum, Konfigürasyon ve Uygulama Publish etme yöntemlerinden bahsedeceğim. Citrix XenApp Çözümü hakkında bilgi edinmek için  Citrix XenApp sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uygulama Sanallaştırma nedir?

Uygulama sanallaştırmaya tanım olarak baktığımızda, “Son kullanıcının kullanacağı uygulamaları merkezi bir sunucu ortamından kullanıcıların kendi bilgisayarlarına kurmaya gerek kalmadan kullanmalarına olanak sağlayan teknoloji” olarak tanımlayabiliriz.

Bir IT çalışanı son kullanıcıların bilgisayarlarına uygulamalarının kurulması, Update edilmesi ve yaşadıkları sorunların çözülmesi için oldukça fazla zaman harcamaktadır. Uygulama sanallaştırma teknolojisi ile bir kullanıcıya kullanması için uygulama kurulumu sadece birkaç tık kadar “uzun” sürmektedir.

Uygulama Sanallaştırmanın Avantajları;

Merkezi Yönetim; Kullanacağımız tüm uygulamalar sunucu farm’ı üzerine kurulur, Kullanıcıların kullanması veya kullanmaması gereken uygulamalar kullanıcı hakları ile belirlenir. Böylece son kullanıcı bilgisayarlarına tüm uygulamaların kurulmasına gerek kalmaz.

Kolay Kurulum; Zaman zaman kullanıcıların kullanması için yeni uygulamalar satın alınabilir veya Mevcut uygulamaların yeni sürümlere geçirilmesi gerekebilir. Uygulama sanallaştırmanın olmadığı ortamlarda tüm kullanıcı bilgisayarlarına kurulum ve güncellemenin yapılması gerekir. Bu kurulum ve Güncelleme süreci IT ekibinin günlerce sadece bu konu üzerinde çalışmasına neden olabilir. Uygulama sanallaştırma ortamında ise bir uygulamanın kurulması /güncellenmesi sadece birkaç sunucu üzerinde yapılacağı için çok kısa sürede tamamlanacaktır. Kullanıcılar herhangi bir iş kaybına uğramadan yeni uygulamaları ile çalışmaya başlayacaktır.

Uygulama Lisans Yönetimi; Kurum politikası olarak merkezi bir imajınız olabilir ve bu imaj üzerine belirli uygulamalar standart olarak kuruluyor ve bazı kullanıcılar bu imaj üzerinde ki uygulamalara ihtiyaç duymuyorsa siz kullanılmayan bir uygulama için gereksiz yere lisans ücreti ödemek zorunda kalacaksınız. Uygulama sanallaştırma ile belirli uygulamaları sadece bir belirli kullanıcılara kullandırarak lisans yönetiminizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.

Mobility: Uygulama sanallaştırma ile kullanıcılar uygulamalarına internet olan her yerden herhangi bir cihaz (Ipad, Phone, Diğer Akıllı telefonlar ve Tabletler) üzerinde güvenlik olarak bağlanabilirler. Böylece kullanıcılar şirkette olmadıkları zamanda şirket kaynaklarına VPN ve benzeri bağlantı yöntemlerine gerek duymadan yüksek performans ile bağlanabilirler.

Uygulama Sanallaştırma konusunu teorik olarak ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Sonra ki uygulama sanallaştırma makalesinde görüşmek üzere.

Kaynaklar:

http://www.citrix.com/English/ps2/products/product.asp?contentID=186

http://www.citrix.com/English/ps2/products/subfeature.asp?contentID=1683975

http://en.wikipedia.org/wiki/Application_virtualization

Cem BALIK

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Uygulama Sanallaştırma

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Microsoft App-v ile Uygulama Sanallaştırma | BT Gönüllüleri | 01 Nisan 2014