Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

TFTP server ile Konfigürasyon Yedeği alınması

| 02 Kasım 2011

Merhaba, bu makalemde Cisco Router için TFTP server ile konfigürasyon yedeğinin nasıl alınacağını anlatmaya çalışacağım. TFTP server her pc’ye kurabileceğimiz küçük bir yazılımdır. UPD protokolü kullanarak Cisco router üzerimizde ki Startup-config, Running-config ve Flash’ın yedeğini bilgisayarımıza alabilir, gerektiği durumlarda yine TFTP server yardımı ile bu konfigürasyonlarımızı Router’ımıza yükleyebiliriz.

Ben TFTP Server olarak “Solar Winds TFTP server “ kullanacağım. Bu ürünü internet üzerinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Yedek alma işlemine başlamadan önce PC’mizde ki gerekli ayarlamaları yapalım. Bu işlemler için pc’miz ve router Ethernet portu üzerinden iletişim kurabiliyor olmalı.

Router Ethernet ip adresim; 192.168.3.1 /24

PC ip adresim; 192.168.3.200 /24

Kurmuş olduğum Solarwinds programını çalıştırarak TFTP server’ı Start etmem gerekiyor. Bunun için File menüsünden Configure’ye tıklıyorum. Açılan ekranda Status bölümünden Start Butonuna basarak TFTP server’ımı start ediyorum.

clip_image001

TFTP Server ile yedek alma 01

Bu ekranda TFTP server ile aldığımız dosyaların nereye kaydedileceğini de belirleyebiliyoruz. Storage bölümünde “Browse” ile veya “TFTP Server Root Directory” bölümüne kaydedeceğimizin yolu yazmamız gerekiyor.

clip_image002

TFTP Server ile yedek alma 02

Security sekmesinde TFTP server’ı 3 farklı modda çalıştırabiliyoruz.

1.      Gönderme ve alma (Send and Receive Files)

2.      Gönderme (Send Files)

3.      Alma  (Receive Files)

Biz Router üzerinden dosya alacağımız için Sadece Alma modunuda işaretleyebiliriz. Router’a konfigürasyon yükleyeceğimiz zaman gönderme modunu seçmek zorundayız. TFTP serveri çok sık kullanıyorsak ve bu ayarı sürekli değiştirmek istemiyorsak Gönderme ve alma modunu seçebiliriz.

İp Addres Restrictions Bölümünde güvenliğimiz arttırmak için belirli ip adresleriden dosya alma/gönderme ile iliği ayarlamalar yapabiliriz.

Şimdi gelelim asıl konumuza, TFTP server’ımızı başlattık gönderme ve alma ile ilgili ayarlamamızı yaptık.  Şimdi Router’ımıza telnet ile bağlanıyorum.

clip_image004

TFTP Server ile yedek alma 03

Enable modda iken,

“copy startup-config tftp:”  komutunu yazıyorum.

clip_image006

TFTP Server ile yedek alma 04

Bu adımda TFTP server’ımın IP adresini yazmam gerekiyor. TFTP server’ı yüklediğimiz bilgisayarın ip adresini yazdıktan sonra dosyanın kaydedileceği ismi soruyor. Default olarak geçmek için enter tuşuna basabiliriz veya yeni bir isim yazabiliriz. Ben “BakirkoyConfig_01” ismini yazıp enter tuşuna basıyorum. Çok kısa bir süre sonra Startup-config dosyam benim belirlemiş olduğum isimle bilgisayarıma kaydediliyor.  

clip_image007

TFTP Server ile yedek alma 05

Solarwinds tftp server üzerinden gerçekleşen hareketleri izleyebiliriz.

clip_image009

TFTP Server ile yedek alma 06

İşte solarwind üzerinden belirttiğim “C:\TFTP-Root” klasörüne dosyam geldi. Gerekli durumlarda

copy tftp: Running-config                       komutu ile daha önceden kaydettiğimiz konfigürasyonumuzu router’ımıza yükleyebiliriz.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

 

CEM BALIK

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Cisco

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yoruma Kapalı.