Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

System Center Operatıons Manager 2012 Agent Yukleme Metotları

| 01 Mart 2012

SCOM ile başta Windows sunucu/istemcileri  izleme ve yönetme işlemlerini kolaylıkla yapabiliriz. Bu işlemleri yapabilmek için hedef sunucuya agent yüklememiz gerekmektedir. Agent yüklenen bilgisayarda bir servis gibi çalışır. Agent veriler toplar, önceden tanımlanmış değerler ile bu verileri karşılaştırır ve alarmlar üretir.

Operation Manager ile farklı şekillerde agent yükleme işlemi gerçekleştirilebilir.

1-      Discovery Wizard kullanarak uzaktan yükleme (push installation olarak adlandırılır). Bu yöntem ile Windows ve UNIX/Linux işletim sistemlerine ajan yükleme yapılabilir.

2-      Windows işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarda SCOM medyasını çalıştırarak ajan yüklemesi yapılabilir ( manual installation)

3-      Son olarak ise Windows ve UNIX/Linux yüklü bilgisayarlarda komut satırından ajan yüklenebilir.

Bu makalemizde Discovey Wizard kullanarak Windows işletim sistemi olan bir sunucuya ajan yükleme işlemini gerçekleştireceğiz.  Evet lafı daha fazla uzatmadan yükleme işlemlerine başlayabiliriz.

Ajan yüklemek için Operation Manager konsolumuz açıyoruz ve Adminstration bölümüne gidiyoruz.

clip_image001

Şekil 1

Administrator bölümünde Device Management altında Agent Managed kısmında sağ tıklıyoruz ve Discovery Wizard’ı tıklıyoruz.

clip_image002

Şekil 2

Karşımıza keşif biçimini belirtmemizi isteyen ekran gelecektir. Biz Windows Computer şıkkını seçiyoruz ve devam ediyoruz.

clip_image003

Şekil 3

SCOM ile birlikte Active Directory ortamındaki bilgisayarları otomatik olarak bulup ajan yükleme işlemi yapabiliriz ( Automatic Computer Discovery).

Advanced Discovery ( Gelişmiş Keşif) ile spesifik bir bilgisayar belirtip ajan yükleme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Biz iki seçeneğini de inceleyelim.  İlk seçeneği seçip devam ettiğimizde ajan yüklemek için yetkili bir hesap girmemizi isteyen ekran ile karşılaşırız.

clip_image004

Şekil 4

Bu ekranda biz farklı bir hesap belirtmeyeceğiz. Hali hazırdaki kullanıcımızın gerekli yetkileri olduğu için bu kullanıcı ile devam edeceğiz.

Advanced Discovery seçeneği ile spesifik bir arama yapabileceğimizi söylemiştik. İkinci şıkkı seçiyoruz ve sadece Server işletim sistemlerini bulmak istediğimizi belirtiyoruz.

clip_image005

Şekil 5

Daha sonra karşımıza iki seçenek çıkacak.

Scan Active Directory ( Aktif Dizini Tara): Bu kısımda Configure ( yapılandır) diyerek aramamızı daha da özelleştirebiliriz.

clip_image006

Şekil 6

Browse for, or type –in computers name ( bilgisayar ismi ile göz atma): Bu kısımda ise yine Aktive Directory’de bilgisayar ismi ile arama yaptırabiliriz.

clip_image007

Şekil 7

Scan Active Directory şıkkını seçerek devam ediyoruz.

clip_image008

Şekil 8

Evet aynı  ekran ile bir kez daha karşılaştık. Aslında her iki farklı seçenekte bizi aynı yere götürüyor. İlkinde SCOM bizim için AD ortamını otomatik olarak tarıyor ve server/client ayrımı yapmadan bütün bilgisayarları getiriyor.

İkinci şıkta ise (Advanced Discovery), AD üzerinde sipesifik bilgisayar belirtebiliyoruz. 

Hali hazırdaki kullanıcımızın yetkilerinin ajan yükleme için yeterli olduğunu bildiğimiz için değişiklik yapmıyoruz ve Discover butonuna basarak keşif işlemine başlıyoruz. 

clip_image009

Şekil 9

Arama (keşif) işlemi başladı ve kısa bir süre sonra sonucu alabileceğiz.

clip_image010

Şekil 10

Sunucumuz geldi. Bu sunucu bizim ortamımızdaki Domain Controller olan bilgisayarımız. Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image011

Şekil 11

Ajanın kurulacağı klasörü görüyoruz. İstersek değiştirebiliriz. Yine ajanın çalışması için gerekli hesap bilgilerini değiştirebilme şansımız var. Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.

clip_image012

Şekil 12

Ajan yüklem işlemi başladı. İstersek bu ekranı Close diyerek kapatabiliriz.

clip_image013

Şekil 13

Evet ajan yükleme işlemimiz başarıyla tamamlandı. Kısa bir süre sona dasboarda ajan yüklediğimiz bilgisayarı görebiliriz.

clip_image014

Şekil 14

Ajan yüklediğimiz bilgisayarın processlerine baktığımızda HealtService.exe yi görmemiz gerekir. Yine Program Files altında yükleme yapıldığını görmemiz gerekir.

clip_image015

Şekil 15

clip_image017

Şekil 16

 

Evet bu makalemizde otomatik ajan yükleme ( push instalation) işlemini gerçekleştirdik. Bir sonraki makalede SCOM 2012 incelemelerimiz devam edecek. Faydalı olması dileğiyle.

Murat KOÇAK

IT Professional

 

 

 

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , ,

Kategori: System Center Ürün Ailesi

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat hocam eline sağlık seriye taktın artık SCOM makalelerini merakla bekliyoruz. 🙂

  2. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

    murat hocam elinize emeğinize sağlık