Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma – 1

| 11 Kasım 2011

Microsoft’un SkyDrive hizmetinden daha önceki makalemde bahsetmiştim. Makaleyi henüz okumadıysanız lütfen buraya tıklayınız.

Bu makalemizde Skydrive’a yüklediğimiz dosya ve klasörlere yerel bir sürüymüş gibi ulaşıp yönetmekten bahsedeceğim. Bunun 2 yolu var.

1.       Skydrive dosyalarımızı local ağımızda paylaşılmış bir dosya gibi bilgisayarımıza Map ederek, bilgisayarımıza sürücü gibi ekleyebiliriz.

2.       3. Parti yazılımlar kullanarak Skydrive’daki dosyalarımıza erişebiliriz.

Bu makalemde sizlere 1. yol olan sürücü olarak eklem yönteminden bahsedeceğim. Skydrive alanımızı bilgisayarımızın bir sürücüsü gibi kullanmamız bize dosyalarımıza heran ulaşabilmemiz için büyük kolaylık sağlayacaktır ama windows üzerinden dosya yüklememizin bazı dezavantajları var. Bunlardan bence en önemlisi Resim ve video yüklemek için yine tarayıcıya mahkum olmamız. (jpeg, avi, vs gibi)

1 Yol; Sürücü olarak ekleme,

Bu yöntemi kullanmak için sürücü olarak ekleyeceğimiz dosyaların linkini almamız gerekiyor bunun için Skydrive Simple Viewer programını yüklememiz gerekiyor. Skydrive Simple Viewer programını indirmek için tıklayınız. Program biz Rar dosyası içinde inecek. Dosyayı Rardan çıkartarak çalıştırıyoruz.

Skydrive Sürücü 1_1

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma 01

Karşımıza gelen ekrana Windows live ID’mizi ve şifremizi yazarak hesabımıza login oluyoruz. Login olduktan sonra Skydrive alanımızda ki klasörlerimiz listelenecek.

Skydrive Sürücü 1_2

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma 02

Sürücü olarak eklemek istediğimiz klasörü seçiyoruz sağ taraftaki linki kopyalıyoruz. Bilgisayarıma sağ tıklayınız. Açılan menüde “Ağ sürücüsüne bağlan”ı seçiniz.

Skydrive Sürücü 1_3

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma 03

Karşımıza gelen sihirbaz ekranında klasör yazan bölüme linki yapıştırın. Windowsun bu linki ağ üzerinde paylaşılmış bir dosya olarak görmesi için birkaç değişiklik yapmamız gerekiyor. Öncelikle “Https”bölümünü silin. “/” işaretlerinin hepsini “\” işareti ile değiştirin. Son ile işlemi tamamlayın.

Skydrive Sürücü 1_4

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma 04

Bu işlem sırasında tekrar kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz istenecek, işleminiz bağlantı hızınıza göre biraz uzun sürebilir. Kullanıcı adı ve şifre girdiğimiz ekran Şifremi hatırlı bölümünü işaretleyerek şifrenizin sürekli hatırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Skydrive Sürücü 1_5

SkyDrive Alanını Yerel Sürücü Gibi Kullanma 05

Bağlantım kuruldu. Sürücümün ismini de değiştirdim artık kullanıma hazır.

Cem BALIK

 

RastGele Reklam Kodu


Kategori: Bulut Bilişim

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Elinize Sağlık Cem Hocam..