Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

SCVMM 2012 Hyper-V Host Ekleme

| 24 Eylül 2011

Merhaba,  makalemizde SCVMM 2010 üzerine networkümüzde var olan Hyper-V Host ekleme işlemini gerçekleştireceğiz. Hyper-V bilindiği üzere Microsoft firmasının sunucu sanallaştırma tarafındaki ürünüdür ve piyasaya gireli uzun bir süre olmamasına rağmen oldukça tutulmuştur ve Hyper-V 3 ile birlikte daha da tutunacak gibi görünüyor.

Hyper-V Host ise üzerinde sanal makinelerin çalıştığı ( tabi ki Hyper-V sayesinde ) fiziksel makinedir. Üzerinde çalışacak sanal makine sayısı ise tamamen donanım ve yazılımsal (lisans) altyapınıza bağlı olarak değişmektedir.  Kısa bir giriş yaptıktan sonra asıl konumuza dönebiliriz.

SCVMM 2012 şu an beta aşamasında ve biz daha önceki makalemizde kurulumun nasıl yapılacağını anlatmış idik. SCVMM 2012 Beta Kurulum makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi ise daha önce kurulumunu yaptığımız SCVMM 2012 üzerine Hyper-V host ekleme işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Bunu gerçekleştirmek için öncelikler Run As Account yaratmamız gerekmekte. SCVMM,  Hyper-V host eklerken hostu yönetecek hesabı tanımlamamıza izin veriyor olsa da biz bunu daha önceden tanımlayacağız. Tanımlamaya geçemeden önce Run As hesaplarına kısaca göz atmakta fayda ver. Run As hesapları SCVMM 2012 ile gelen yeni bir güvenlik özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede SCVMM üzerinde yapılacak işlemler için farklı Hesaplar (Account) ve Profiller (Profiles) tanımlayabiliyoruz.

RUN AS ACCOUNT AND PROFILE

Run As Account ve Profile’i sadece yöneticiler ve delege edilerek bu hakkı kazanmış olan kişiler oluşturabilir.

SCVMM hyperv 01

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 01

Böylelikle oluşturulan bu hesap kendisine verilen haklar doğrultusunda işlem yapabilir. Örneğin bizimde ekleyecek olduğumuz Hyper-V Host için bir hesap yaratacağız ve bu hostu yönetme işini oluşturduğumuz bu hesaba vereceğiz.

USER’S ROLE

Kullanıcıların yönetebilecekleri nesneler ve yapabilecekleri operasyonlar için farklı kullanıcı rolleri yaratabiliriz.

VMM User Role Capabilities
Administrator Yöneticiler VMM üzerindeki tüm işlemleri gerçekleştirebilirler.

 • Yalnızca yöneticiler  XenServer Hostlarını ve Xen Server Kümerini ekleyebilir.
 • Yalnızca yöneticiler VMM güncelleştirmeleri için WSUS Server ekleyebilir.

( Bu rol VMM yüklediğimiz zaman oluşur)

Delegated Administrator Delege edilmiş yöneticiler XenServer ve WSUS Server ekleme dışında kendilerine atanmış olan host grupları, cloud ve kütüphane sunucuları üzerinde idari işlemleri gerçekleştirebilirler.
Self-Service User Self-Service kullanıcıları VMM kosolunu yada Wep portalını kullanarak kendi sanal makinelerini oluşturabilir, yönetebilir ve dağıtabilir.  Self-Service Kullanıcı Rolleri:

 • Sanal makine ve servisleri dağıtan özel bulutlarlarda kullanıcıların yapabilecekleri aksiyonları belirlerler
 • Kütüphanede bulunan kendi kullanıcı datalarına mantıksal ve fiziksel erişime izin verirler.
 • Sanal makine ve bilgisayar kotalarını ayarlarlar.
 • PRO ipuçlarını görüntüleyebilir ve uygulama durumunu belirleyebilirler.
Read-Only Administrator Read-only yöneticiler kendilerine atanan host grupları, clouds, ve library serverlardaki iş durumunu, özellikler ve genel durumu görebilirler.

Bu kısa açıklamadan sonra Run As Account ekleme işine geçebiliriz. Öncelikle VMM Konsolunu açıyoruz. Settings ve Create Run As Account seçimini yapıyoruz.Detaylı bilgi için  http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg696971.aspx adresini inceleyebilirsiniz.

SCVMM hyperv 02

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 02

Seçimimizi yaptıktan sonra karşımıza çıkan pencerede Run As Accounta bir isim veriyoruz ve bu hesabı Hyper-V Hostlarını yönetmek için kullanacağımızdan dolayı Category kısmında Host Computers seçimini yapıyoruz.

SCVMM hyperv 03

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 03

User name (Kullanıcı Adı) ve password (parola) kısımlarını ise Hostları hangi hesapla yönetmek istiyor isek ona göre belirliyoruz. Valide Credentials (Kimlik bilgilerini doğrula) kısmında ise yandaki kutucuğu doldurarak kimlik bilgilerinin doğrulanmasını (kontrol edilmesini) sağlayabiliyoruz.

Bilgilerimizi girdikten sonra next düğmesine basarak bir sonraki adıma geçip işlemimize devam ediyoruz. Add Run as Profiles fort his Rus as Account (Bu hesap için profil ekle) kısmında ise Add butonuna tıklayarak Select a Scope and a Run as Profile ( Bir Havuz ve profil seç) kısmında Scope ( Havuz) alanında belirlediğimiz Scopeları seçebiliyoruz ve profil oluşturabiliyoruz. Biz bu kısımda değişiklik yapmadan devem ediyoruz.  ( Şimdilik bu kısımla ilgimiz yok bilgi amaçlı verilmiştir.)

SCVMM hyperv 04

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 04

Next dediğimiz zaman bize bir özet ekranı geliyor ve her şey tamam ise Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.

SCVMM hyperv 05

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 05

View Script kısmına tıklar isek bu işlemin script olarak nasıl gerçekleştiğini gösteren komutlara ulaşabiliriz. Güzel bir özellik.

SCVMM hyperv 06

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 06

Finish düğmesine tıkladığımızda Jobs kısmında belirlediğimiz Account’un oluşmasını takip edebiliriz.

SCVMM hyperv 07

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 07

Konsolda son durum aşağıdaki şekilde gözükecektir.

SCVMM hyperv 08

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 08

Hesabın üstüne sağ tıklayarak Delete (Silme), Disable (pasif) ve Enable (aktif) etme işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Yine sağ tıklayarak Properties (Özellikler) kısmına girerek hesabımızın özelliklerini görüntüleyebiliriz. Bu işlemi sadece sağ tıklayarak değil üstteki menüleri kullanarak ta yapabiliriz.

SCVMM hyperv 09

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 09

Evet hesabımız oluşturduğumuza göre artık Hyper-V Host ekleme işine geçebiliriz. Bunun için öncelikle Konsolda Fabric kısmına tıklıyoruz ve Servers kısmına sağ tıklayarak seçimimizi yapıyoruz.

SCVMM hyperv 10

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 10

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi sadece Hyper-V Host değil XenServer ve VMvare ESX host ekleme işlemi de yapabiliyoruz. Biz Hyper-V host ekleyeceğimiz için Add Hyper-V Host and Clusters diyerek devam ediyoruz. Açılan pencerede bazı seçeneklerimiz var.

SCVMM hyperv 11

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 11

Yukarıdaki şekilde çeşitli seçeneklerimiz var. Biz ilk seçeneği kullanacağız zira bizim makinamız muratkocak.com domaininde üzerinde DC ve Hyper-V rolü olan makineyi kullanacağız. Siz gerçek ortamlarda DC ve Hyper-V sunucusunu güvenlik gereği aynı makine üzerinde tutmayın.

İlk seçeneği seçerek devam ediyoruz saha sonraki pencerede ise bizden hesap bilgilerimiz istenecek.

SCVMM hyperv 12

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 12

Biz bu kısımda daha önce Run As Account oluşturduğumuz için o hesabı seçeceğiz. Hesap oluşturmamış isek Manually enter the credentials (Kimlik bilgilerini el ile girme) seçeneği işaretleyerek hesap bilgilerini girebiliriz.  Biz Browse diyerek daha önce oluşturduğumuz hesap bilgilerini gireceğiz.

SCVMM hyperv 13

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 13

Yukarıdaki ekranda bizim oluşturduğumuz hesabı görebiliyoruz. Hesabımızı seçerek devam ediyoruz.  Bu hesap ile sunucumuzu keşfedeceğiz ve gerekirse ajan kurulumu yapılacak. Sunucumuzu keşfetmek için Next diyoruz.

SCVMM hyperv 14

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 14

Burada biz belirli bir sunucuyu seçeceğimiz için ilk seçeneği işaretliyoruz. Network yapımıza göre birden çok sunucuda ekleyebiliriz. Ya da gelişmiş bir seçenek olarak yapımızda bulunan bütün Hyper-V sunucuları seçmek içim bir sorgu oluşturulmasını isteyebiliriz bunun için ikinci seçeneği seçmemiz gerekiyor.  Computer names (Bilgisayar isimleri) alanına Hyper-V host sunucumuzun tam adını (FQDN) adını yazarak keşfedilme işlemini başlatabiliriz.

SCVMM hyperv 15

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 15

Bilgisayar ismini de yazdıktan sonra wizard keşfetmek için işleme başlayacaktır. Next diyerek devam ediyoruz.

SCVMM hyperv 16

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 16

Keşfetme işlemi gerçekleşti ve Hyper-V sunucumuz eklendi.  Bir sonraki pencerede sunucumuz hangi host grubuna dahil edeceğimizi belirliyoruz.  Burada herhangi bir ayarlama yapmadık ama bu çok kolay.

SCVMM hyperv 17

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 17

Şekilde Location (konum) kısmında sadece All Hosts kısmının geldiğini görüyoruz. Çünkü bir hiçbir ayarlama yapmadık. Şimdi bu ayarlamanın nasıl yapılacağına bakalım. Bunu için yine VMM Konsolunu açıyoruz. (Bu işlemi Hyper-V Host ekleme işlemine geçmeden önce yapmamız işlemleri hızlandıracaktır. Geri dönüp benim gibi uğraşmak zorunda kalmazsınız)  VMs and Services ( Sanal makineler ve Hizmetler) kısmında All Host Seçili iken ya All Host kısmına sağ tıklayarak Create Host Group seçeriz ya da üstteki menüden Create Host Group seçeriz. İkisi de aynı amaçla kullanılabilir.

SCVMM hyperv 18

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 18

Host grubumuzu yarattıktan sonra kendimize uygun bir isim vererek işlemi sonlandırabilir. Son durum aşağıdaki gibi gözükecektir.

SCVMM hyperv 19

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 19

Bu işlemi de tamamladığımıza göre kaldığımız yerden devam edebiliriz. En son Şekil 17 de Hyper-V Host sunucumuz için konum belirlemekte idik.

SCVMM hyperv 20

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 20

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sunucumuz için konum belirleme işlemini yapabiliyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra devam edebiliriz. Bize yaptıklarımızın özetini sunan bir ekranla karşılaşırız ve her şey tamam ise Finish diyerek işlemi sonlandırabiliriz.

SCVMM hyperv 21

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 21

Jobs kısmında işlemin ilerlediğini gözlemleyebiliriz.

SCVMM hyperv 22

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 22

Ekleme işlemi gerçekleştikten sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

SCVMM hyperv 23

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 23

Görüldüğü üzere Merkez Network Hyper-V altında,  Hyper-V sunucumuz gözükmekte ve artık sunucumuzu buradan yönetebiliriz. Şu an Hyper-V sunucumuz üzerinde sanal olarak çalışan Exchange 2010 SP1 bulunmakta.  Sağ tıkladığımız zaman sanal makinemiz üzerinde hemen hemen bütün işlemleri gerçekleştirebileceğimiz ekran ile karşılaşırız. Üstteki menülere dikkat eder isek Power On,  Power Of gibi seçenekler bulunmakta. Yani Hyper-V hostumuz üzerinde çalışmakta olan sanal makinelerimizi buradan açıp kapatabiliriz ve daha birçok işlemi yapabiliriz.

SCVMM hyperv 24

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 24

 Yine VMM konsolda Fabric kısmında Server sekmesinde Hyper-V hostumuzun eklendiğini görebiliriz.

SCVMM hyperv 25

SCVMM Hyper-V Host Ekleme 25

Status (Durum) kısmından durumun iyi olduğu, Virtual Machine (Sanal Makine) kısmında Hyper-V host üzerinde şu anda bir tane sanal makine bulunduğu, Recent Jop (Son İşlemler) kısmından işlemin tamam olduğu, Host kısmında Hyper-V host makinesiyle ilgili çeşitli bilgilere,  Fabric kısmında disk durumu hakkındaki bilgilere ulaşabiliyoruz.

Bu makalemizde SCVMM üzerine Hyper-V host ekleme işlemini anlatmaya çalıştık. Faydalı olması dileğiyle, başka bir SCVMM makalesinde görüşmek üzere…

Murat KOÇAK

IT Professional

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: System Center Ürün Ailesi

Murat KOÇAK

Yazar Hakkında ()

www.kocakmurat.com IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

 1. Sanallaştırma Başlıkları | BT Gönüllüleri | 05 Mart 2012
 1. Eline sağlık Murat hocam Taktire şayan bir çalışma olmuş gereçekten.

 2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

  Teşekkürler Mehmet Hocam.