Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma

| 24 Şubat 2012

Merhabalar bu makalemde sizlere SCVMM 2008 R2 üzerinde hardware profil oluşturma konusunu anlatacağım. Biraz Hardware profiline değinelim. Düşünün ki bir bilgisayar fabrikasında çalışıyorsunuz. Bu fabrika değişik donanım özelliklerine sahip farklı sunucular üretmekte her modelin kendine özgü donanımsal özellikleri var. Şimdi VMM de bir sanal bilgisayar fabrikası olarak düşünelim. Bize farklı donanım özellikleri olan 200 adet virtual machine siparişi geldi. Farklılık derken örneğin 50 adet makinenin RAM özelliği 2048 MB olacak CPU değeri intel  xeon 2.2 GHZ olması gerekiyor. 50 Adetin başka ve geriye kalan sanal makinelerin donanım profilleri farklı ve siparişe başladık. Her sanal makinenin donanım özelliklerini farklı farklı yapılandırıyoruz. Bir müddet sonra bu iş bizim için çekilmeyecek bir hal alabilir. Yine burada SCVMM bizi düşünmüş bu iş yükünden kurtararak bizleri daha hızlı sanal makineler oluşturabilmemiz için bizlere yönetimsel araçlardan olan hardware profil oluşturmamız için bize seçenekler sunuyor. İşin özeti yapınız içerisinde donanımsal olarak farklılık gösteren sanal makinelerinizi oluşturabilmeniz için birbirinden farklı hardware profiller oluşturarak  daha hızlı ve etkin bir şekilde sanal makineler yaratabiliriz. Bundan önce aşağıda listelenen konu başlıklı makalelerimizi de gözden geçirmenizde fayda var.

SCVMM 2008 R2 Create New Template

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma

Peki hardware profilini yapılandırabilmek için gerekli olan şartlar nedir. Muhakkak Library serverımızın yapılandırılmış olması gerekmekte. Bu şu demek oluyor benim sanal sunucularımın durabileceği bir kütüphaneye ihtiyaç olduğu için Library Server ın muhakkak yapılandırılması gerekmekte. Bu bilgilerden sonra isterseniz hemen bir hardware profile oluşturabiliriz.

clip_image001

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-01

VMM console çalıştıralım. Yukarıda ki adımları yani Actions Library Actions ardından New Hardware Profile diyerek yeni bir donanım profili oluşturalım.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-02

General sekmesinde profilimize bir kimlik oluşturmamız gerekmekte ben hardware profilimin ismini hardware profile-1 olarak adlandırdım. Sizlerde ihtiyaçlarınız doğrultusunda isimler verebilirsiniz. Örneğin 4 GB RAM 2 Core CPU gibi isimler vererek daha stabil bir hale getirebilirsiniz. Artık donnanım profilimize bir isim verdik. Artık Hardware Settings sekmesine geçerek New hardware profilimizi yapılandırmaya başlayabiliriz. BIOS bölümünde startup order seçeneklerini yani tıpkı fiziksel makinelerde olduğu gibi sanal makinemizin nereden boot olacağını belirleyebiliriz. Dikkat ederseniz startup order seçenekleri arasında PXE boot seçeneği var. Bu seçenek ile sanal makinemizin network üzerinden boot olmasını sağlayabiliriz.

clip_image003

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-03

Processor bölümünde ise sanal makinemize ait CPU değerlerini verebiliriz. Örnek teşkil etmesi açısından Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi CPUs sayısını 2 ve CPU type ise 2.00 Ghz olarak belirledim. Sizlerde yapınıza uygun olan seçenekleri seçebilirsiniz.  Dikkat ederseniz yukarıda Allow migration to a virtual machine host with a diffrent processor seçeneğini seçtim. Eğer yapmız bir cluster teşkil edecek ve bu cluster ortamında farklı CPU mimarileri mevcutsa (fiziksel CPUs) bu seçeneği seçmemiz bizim için en uygun seçenek olacaktır.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-04

Memory bölümünde ise sanal makinemize ait Virtual RAM miktarını belirlememiz gerekmekte MB veya GB cinsinden RAM miktarları belirleyebiliriz. Benim kullandığım. SCVMM 2008 R2 üzerinde SP1 olmadığı için Dynamic Memory değerlerini belirleyemiyorum. Eğer kullandığım VMM SP1 olsaydı. Mermory değerlerimi dynamic veya static olarak belirleyebilecektim. Şuan tek seçeneğim olan static ram miktarını 2048 MB olarak belirliyorum.

clip_image005

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-05

Belki yapınızda Floppy kullanıyor olabilirsiniz. Ben no media seçeneğini seçiyorum. J

clip_image006

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-06

Hatırlarsanız SCVMM 2008 R2 Create New Template konu başlıklı makalemde yeni bir şablon oluşturmuştuk. Bu oluşturduğumuz şablonu IDE Devices bölümünden hardware profilimize ekleyebiliriz. Virtual DVD Drive bölümünde ise No media seçeneğini seçebilir yahut Physical CD/DVD drive seçeneğini seçerek sanal makinemiz üzerine fiziksel sürücüler tanımlayabiliriz. Son seçenek olan  Existing image file seçeneği ise library server üzerinde oluşturduğumuz ISO imagelerini gösterebiliriz.

clip_image007

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-07

Network Adapter bölümünde ise daha önceden oluşturmuş olduğumuz sanal nicleri tanımlayabilir. Enable Virtual LAN seçeneği ise belirli sayılarda VLAN kullanabiliriz. Ethernet MAC address seçeneğinde ise MAC adreslerinin Dynamic mi yoksa Static olarak verilmesini seçebiliriz. Bu seçeneği Dynamic olarak belirlemekte fayda vardır.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-08

Priority bölümünde ise sanal makinelerimizin host üzerinde kullanacakları fiziksel kaynakların önemini belirlemekte örneğin yapıda fiziksel kaynak bakımından yüksek donanım isteyen ürünlerden olan  TMG gibi bu tarz yüksek kaynak isteyen makineler için high seçeneğini seçmemizde fayda var. Bu bir Exchange yahut bir database de olabilir.

clip_image009

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-09

Availability bölümü ise cluster yapısına dahil olacak sanal sunucularımız için Make this VM highly available seçeneğini seçmemiz gerekmekte buda bizi ayrı bir iş yükünden kurtaracaktır. Artık donanım profili oluşturma işlemimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.  OK diyelim.

clip_image011

SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma-10

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi Hardware Profile-1 adında bir donanım profili oluşturduk. Artık yeni oluşturacağımız sanal makinelere bu hardware profilini bağlayabiliriz.  Bir sonraki makalemde ise sizlere Guest Os Profil Oluşturma konusunu anlatacağım. Bu makalemizde özet olarak yeni bir donanım profili oluşturduk ve bundan sonra ki oluşturacağımız yeni sanal makinelere bağlama konusunda değindik. Başka makalelerde görüşmek ümidiyle hoşcakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: System Center Ürün Ailesi

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. SANALLAŞTIRMA BAŞLIKLARI » Murat Koçak | Information and System | 06 Mart 2012
  1. İlhan EPİK İlhan EPİK dedi ki:

    Eline sağlık Mehmet

  2. Eyvallah kardeşim benim.