Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Office Customization Tool (OCT) ile Office 2010 Özelleştirme

| 19 Kasım 2011

Arkadaşlar merhaba, bu makalemde Microsoft’unu Office Customization Tool’u (OCT) ile Office 2010 kurulum paketimizi nasıl özelleştireceğimizden bahsedeceğim.  OCT toolunu çalıştırabilmek için Office 2010 kurulum DVD’mizi sürücümüze takalım. Sonrasında komut satırını açarak sürücümüze geçiş yapalım. Benim D sürücüm DVD sürücüm olduğu için

“D:” komutu ile D sürücüme geçtim.

Şimdi “setup.exe /admin” komutunu kullanarak OCT toolumuzu çalıştıralım. Kurulum paketiniz 64 bit ise OCT toolunu çalıştırmak için aynı komutu x64 klasörünün altına geçerek çalıştırmanız gerekiyor.

Office Customization Tool (OCT) 01

Office Customization Tool (OCT) 01

Karşımıza gelen ekranda yeni bir özelleştirme paketimi hazırlamak istediğimizi yoksa daha önce hazırladığımız paket üzerinde değişiklim mi yapmak istediğimizi soruyor. İlk defa bir paket hazırlayacağımız için üste ki seçeneği seçerek devam ediyoruz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 02

Ekranın sol tarafında bulunan menüleri seçerek özelleştirme işlemlerini yapabiliriz. Ben menüde bulunan adımları kısaca açıklama çalışacağım.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 03

“Install location and organization name” bölümünde Office 2010 programının kullanıcı bilgisayarında hangi yola kurulacağının ve Organizasyon isminin bilgisini giriyoruz. Office 2010 varsayılan olarak “Program Files” altında Microsoft Office klasörünün altına kuruluyor. Siz farklı bir lokasyona kurmak istiyorsanız yolunu buradan belirtebilirsiniz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 04

“Additional network sources” bölümünde network üzerinden kurulum yapılacaksa, kurulum dosyalarına varsayılan yol üzerinden erişemediğimiz durumlarda 2. Yol olarak bir ağ yolu gösterdiğimiz bölümdür. “Add” butonu ile bir yol ekleyebiliriz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 05

“Licensing an user interface” bölümünde Lisans keyimizin nasıl gireceğimizi belirliyoruz.

“use KMS client key” Lisanslamanın bir KMS sunucusu tarafından yapılacağını belirtiyoruz.

“Enter another product key” ile MAK (multiple activation key) kullanacağımızı yani her bilgisayar için ürün anahtarımızı ayrı ayrı gireceğimizi gelirtiyoruz. Bu seçeneği seçtiğimizde ürün anahtarı girebileceğimiz bölüm aktif oluyor buraya ürün anahtarımızı giriyoruz.

“I accept the terms in the Agreement” yanında bulunan Check box’ı işaretleyerek kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz.

“Display Level” bölümünde kullanıcı ekranında kurulum ekranın nasıl davranacağını belirliyoruz.

“Completion notice” Kurulum işlemi tamamlandı uyarısı gösterilsin

“Suppress Modal” Kurulum işlemi sırasında kullanıcının kullandığı Office dosyası varsa kullanıcının uyarılıp uyarılmayacağını belirliyoruz.

“No Cancel” Kurulum sırasında kullanıcının karşısına “iptal” düğmesin gelsin veya gelmesin seçeneğinin belirlendiği bölüm.

Uygun seçenekleri seçerek bir sonraki menümüze geçelim.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 06

“Remove previous installations” bölümünde Office 2010 kurulurken eski sürümlerin kaldırılıp kaldırılmayacağını belirlediğimiz bölümdür. “Default Setup behavior; earlier versions of installed programsa re moved” seçeneğini seçerek devam edersek. Eski tüm Office versiyonları silinir.

“Remove the following earlier versions of Microsoft Office Programs” seçeneğini işaretleyerek önceki versiyonların korunmasını sağlayabiliriz. Aynı zamanda bazı programların kaldırılmasını bazılarının korunmasını sağlayacak şekilde bir özelleştirmede yapabiliriz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 07

“Add installations and run programs” Bu bölümde Ofis kurulumu tamamlandıktan sonra otomatik olarak çalıştırılmasını istediğimiz programlar varsa eklediğimiz bölümdür.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 08

“Office Security settings” kısmında makro güvenlik ayarlarımız varsa onları belirlediğimiz bölümdür.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 09

Bu bölümde kurulum için özel parametreler kullanmak istiyorsak bu parametreleri girdiğimiz bölümdür. Parametreler hakkında detaylı bilgi almak için Technet tarafından yayınlanmış olan makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc179018.aspx

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 10

“Modify user Settings” kullanıcı ayarları ile ilgili özelleştirme yaptığımız bölümdür. Her program paketi için ayrı ayrı değişiklikleri yanda ki menüden yapabiliriz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 11

“Set feature installation states” bölümünde kurulum sırasında hangi paketlerin yükleneceğini belirliyoruz. Bazı özelliklerin hiç yüklenmemesini bazı özelliklerin ise ilk kullanımda yüklenmesi gibi özelleştirmeler yapabiliyoruz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 12

“Add Files ve Remove files” Kurulum sırasında kullanıcının bilgisayarına eklenmesi veya çıkartılması gereken dosyalar varsa bu dosyaları belirlediğimiz bölümdür.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 13

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 14

“Add Registry entries ve Remove Registry entries” seçenekleri ile kullanıcının Registry ayarlarına eklememiz veya çıkartmamız gereken kayıt varsa bunları belirlediğimiz bölümdür.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 15

“Configure shortcuts” bu bölümde Başlat çubuğunda kısa yol olarak görünecek objeleri belirleyerek özelleştirdiğimiz bölümdür. Bir programın kısa yol olarak görünmesini istemiyorsak silebiliriz veya isimi üzerinde değişiklik yapabiliriz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 16

“Outlook Profile” Bu bölümde Outlook profilimizi özelleştirebiliriz. Yeni bir profil oluşturabiliriz, daha önce oluşturduğumuz bir profili özelleştirebiliriz veya daha önce ki bir profili kullanabiliriz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 17

“Add Accounts” Bu bölümde default olarak kurulacak mail hesapları tanımlayabiliriz. Örneğin her kullanıcının kullandığı ortak bir mail adresimiz varsa buradan gerekli ayarları yaparak kurulum ile birlikte bu mail hesabının kurulmasını sağlayabiliriz. Bu bölümde güvenlik nedeniyle mail hesaplarının şifrelerini girmiyoruz. Kurulum sonrasında şifreyi girmemiz gerekiyor.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 18

“Export Settings” Bu bölümde oluşturduğumuz Outlook profilini daha sonra ki özelleştirmelerimizde kullanabilmek için dışarıya aktarma işlemini yapıyoruz.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 19

Özelleştirme işlemlerini tamamladık, sıra geldi OCT konfigürasyonumuzu kaydetmeye

File menüsünü açalım ve Save diyerek OCT konfigürasyonumuzu kaydedelim.

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 20

Office Customization Tool (OCT)

Office Customization Tool (OCT) 21

“*.MSP” uzantılı bir dosyamız oldu. Hazırladığımız bu özelleştirmelerin kurulum sırasında uygulanabilmesi için *.MSP uzantılı dosyamızı ISO dosyamızın içerisinde ki “updates” klasörünün altına kaydetmemiz gerekiyor. Office 2010 kurulumunu ağ üzerinden yapacaksak kurulumu setup.exe /adminfile parametresi ile çalıştırarak MSP dosyamızı göstermemiz gerekmektedir.

Umarım yararlı bir makale olmuştur, başka bir makalede görüşmek dileğiyle.

Cem BALIK

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Microsoft Office

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Elinize Sağlık Cem Hocam..