Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

LightSwitch’e Giriş

| 26 Eylül 2011

Merhaba bu makalemde sizlere Microsfot LightSwitch uygulamasından bahsedeceğim.Günümüzde geliştirilen yazılımların çoğunluğunun veritabanı uygulamaları olduğunu gören Microsoft hızlı bir şekilde veri tabanı uygulamaları geliştirilebilmesi için LightSwitch adını verdiği yeni bir IDE geliştirdi. Geçmişte Access ile herhangi bir programlama aracı kullanmadan uygulama geliştirebiliyorduk ancak LightSwitch ile çok daha hızlı olarak geliştirebiliyoruz. Bir diğer fark, belki de en önemli fark geliştirdiğimiz uygulamaların hem masaüstü hem de web uygulaması olmasıdır.

LightSwitch veri yapımıza göre formları kendisi otomatik oluşturduğu için saatlerce görünüm için uğraşmak zorunda kalmayacağız.

LightSwitch i http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/lightswitch adresinden indirip kurarak işe başlayalım.

Kurulumu çok basit yalnızca nereye kurulacağını soruyor o kadar.  Eğer sisteminizde Visual Studio 2011 var ise LightSwitch kendisini Visual Studio un şablonlarına ekleyecektir.

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra LightSwitch i çalıştıralım.

Bir çağrı merkezinde gelen aramaları kaydedip arayabileceğimiz bir uygulama yaparak devam edelim. 

“File -> New Project” diyerek yeni bir proje oluşturalım.

LightSwitch 01

LightSwitch giriş 01

Uygulamaya ben LightSwitch_CallCenter adını verdim siz istediğiniz bir isim verebilirsiniz. 

Projemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer dan DataSource a sağ tıklayıp Add Table diyerek gelen aramaları kaydedeceğimiz veri kaynağını oluşturalım.

LightSwitch 02

LightSwitch giriş 02

Tablomuzu oluşturacağımız bu ekranda Table1Item yazısını üstüne çift tıklayarak GelenAramalar yazalım ve aşağıdaki gibi alanları ekleyelim.

LightSwitch 03

LightSwitch giriş 03

Tablomuzu da oluşturduktan sonra bu tablo için ekran oluşturmaya sıra geldi. Solution Explorer’dan Screens’e sağ tıklayarak Add Screen diyerek yeni bir ekran oluşturalım.

LightSwitch 04

LightSwitch giriş 04

Gelen pencerede sol taraftan New Data Screen i seçip sol taraftan ekranımızın adına CreateNewAramalar adını verip Screen Data için de az önce oluşturduğumuz tabloyu seçtikten sonra GelenAramalar Details’in işaretini kaydedip tamam diyerek kapatalım.

LightSwitch 05

LightSwitch giriş 05

Şimdi F5 e basarak uygulamamızı çalıştıralım. Gördüğünüzü gibi arama kaydetme ekranını yapmış olduk. Çok kısa sürede gerçekleştirdik. Şimdi kaydettiğimiz verileri listeleyecek ekranı yapalım.

Solution Explorer dan Screens e sağ tıklayarak Add Screen diyelim ve gelen pencerede sol taraftan List And Details Screen’i seçtikten sonra ekran adına GelenAramalarList yazıp Screen Data için Aramalar tablosunu seçip tekrar details kutucuğunun işaretini kaldırdıktan sonra tamam diyerek kapatalım.

LightSwitch 06

LightSwitch giriş 06

Uygulamamızı tekrar çalıştırdığımızda sol tarafta ki menü den GelenAramalar List e tıkladığınız da yeni sekmede aramaların listesini göreceksiniz.  Bir sonraki yazıda birlikte arama ekranları yapacağız.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Muharrem ÇETİNKAYA

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Web Yazılım

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Muharrem bey BT Gönüllülerine tekrar hoşgeldiniz. Elinize sağlık diğer makalelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Elinize sağlık Muharrem Bey