Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

IP Sanallaştırma (IP Virtualization)

| 30 Temmuz 2012

IP Virtualization (Sanallaştırma) teknolojisi Windows Remote Desktop Host Service ile bağlantı kuran kullanıcıların farklı IP adresleri alarak network kaynaklarına erişimini sağlayan teknolojidir.

IP Virtualization öncesinde Remote Desktop Host Service kullanan kullanıcıların hepsi aynı IP adresi ile network ile haberleşiyor ve bu IP adresi ile diğer kaynaklara erişim sağlıyorlardı. Kullandığımız bazı özel uygulamalar her kullanıcı için ayrı IP adresine ihtiyaç duymakta ve bu durumda Remote Desktop Service üzerinden oturum açan kullanıcılardan yalnızca bir tanesin uygulamayı kullanmasını izin vermekteydi. IP Virtualization teknolojisi sayesinde Remote Desktop Service üzerinde oturum açan her kullanıcıya farklı IP adresi atayarak ilgili uygulamalara farklı IP adresleri üzerinden erişmelerini sağlayabilmekteyiz. Aşağıda ki örnekte de inceleyebileceğiniz gibi Remote Desktop Sunucusunu Kullanan kullanıcılar Farklı IP adresleri üzerinden Remote Desktop Sunucusuna erişim sağlıyor fakat uygulama sunucusuna aynı IP adresi üzerinden gitmekteler. Uygulama sunucusu bir IP Adresi üzerinden bir kullanıcının erişimine izin verdiği için diğer iki kullanıcının erişimine izin vermeyecektir.

IP Virtualization

IP Virtualization Şekil 01

IP Virtualization Türleri;

IP Virtualization’ı 2 türde uygulayabiliriz;

1.       Kullanıcı Oturumu başına (Per Session); Oturum açan her kullanıcı için Ayrı bir IP adresi atanır. Fakat bu türü seçerken bir noktaya dikkat etmeliyiz. Eğer Remote Desktop sunucumuzda 2 Ethernet kartı var ise bu türde IP Sanallaştırma yapamayız.  Bu durum desteklenmemektedir.

2.       Program Başına (Per Program); Farklı IP adresi gereksinimi duyan Uygulama veya Uygulamalar için Farklı IP Adresleri atanmasını sağladığımız IP Virtualization türüdür.

IP Virtualization teknolojine ve türlerine kısaca değindik, Şimdi Microsoft Remote Desktop Service üzerinde bu özelliği nasıl aktif edeceğimize bakalım;

IP Virtualization özelliği Remote Desktop Session Rolü ile yüklü olarak gelir fakat Deafult olarak bu özellik disable’dır.  Bu özelliği Enable etmek için “Remote Desktop Session Host Configuration” Console’u üzerinden  “RD IP Virtualization” bölümde ki “IP Virtualization”a çift tıklayalım.

IP Virtualization

IP Virtualization Şekil 02

Açılan Properties penceresinden ilk olarak “Enable IP Virtualization” bölümünü işaretleyerek bu özelliği aktif edelim. Sonrasında hangi interface üzerinden hizmet veriyorsak bu ethernetin seçimini yapıyoruz. Son olarak IP Virtualization tür seçimini yaparak konfigürasyonumuzu tamamlıyoruz.

IP Virtualization

IP Virtualization Şekil 03

 

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Farklı bir konu farklı bir makalede görüşmek üzere…

 

Cem BALIK

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Sanallaştırma

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yoruma Kapalı.