Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx

| 13 Ocak 2012

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere 2012 yılında piyasaya sürülecek olan Microsoft firmasının üretmiş olduğu kod ismi Windows Server 8 olan ve server 8 üzerinde gelen ve belirgin özelliklerinden birisi olan  Hyper-V3 Convert vhdx özelliğinden bahsetmeye çalışacağım. Hatırlayacağınız üzere Hyper-V2 ve öncesinde sanal disklerimiz vhd uzantılı ve 2040 GB kadar disk kullanabiliyorduk. Hyper-V3 ile beraber vhdx özelliği geldi. Vhdx de ise 16 TB kadar diskimizi genişletebiliyoruz. Disk yapılarında her hangi bir değişiklik yok yani fixed, dynamically ve differencing disk kullanmaktayız. Bu makalemde ise sizlere vhd uzantılı bir diski nasıl vhdx formatına dönüştüreceğimizden bahsetmeye çalışacağım. Düşünün ki Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışan sanal makineleriniz var. Bu makinalarınızın diskleri vhd tipinde siz Windows server 8’e geçmeyi planlıyorsunuz, ve databaseleriniz sürekli genişlemekte her 2040 GB da bir yeni sanal diskler oluşturacak ve disklerinizin parçalanmasına iş kaybına ve performans kaybına uğrayacaksınız bunu engellemek için fiziksel diskleriniz üzerinde yeni sanal diskler oluşturacaksınız ve bu sanal disklerin boyutları fiziksel disklerinizin boyutuna göre büyüyebilecek ne kadar güzel bir yenilik isterseniz bunu bir uygulama ile pekiştirelim.  

clip_image001

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-1

İlk önce convert edeceğimiz diskimizi bir inceleyelim bunun için yukarıda ki ekrana dikkat edecek olursak Inspect disk tıklıyoruz.

clip_image002

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-2

İncelemek istediğim sanal diskimi seçerek openı tıklayalım.

clip_image003

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-3

Yukarıda görüldüğü gibi convert yapacağımız diskimiz vhd uzantılı 1 GB büyüklüğünde ve fixed olarak oluşturulmuş bir sanal disk bu bilgileri öğrendikten sonra close diyerek ekranı kapatalım.

clip_image004

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-4

Artık dönüştüreceğimiz sanal disk bilgilerini öğrendikten sonra edit disk diyerek diskimizi düzenlemeye başlayabiliriz.

clip_image005

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-5

Before you begin (başlamadan önce) bize bir takım bilgilendirmeler yapmakta okuduktan sonra next diyerek ilerleyelim.

clip_image006

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-6

Locate disk (diskinizi bulun) ekranında ise convert edeceğimiz diskimizi Browse tıklayarak diskimizin kayıtlı olduğu lokasyonu bulduktan sonra diskimizi seçerek next diyelim.

clip_image007

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-7

Choose action ekranında ise yapmak istediğimiz eylemi seçmemizi istiyor. Bizim amacımız vhd uzantılı olan diskimizi vhdx olarak convert etmek eğer expand seçersek mevcut sanal diskimizi genişleteceğiz bizim amacımız diskimizi genişletmek değil dönüştürmek olduğu için convert seçerek next diyelim.

clip_image008

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-8

Choose Disk Format ekranında ise seçtiğimiz sanal diski neye dönüştürmek istediğimizi soruyor. Önceden belirttiğimiz gibi bizim amacımız vhd uzantılı olan sanal diskimizi vhdx formatına dönüştürmek şunu da söylemek istiyorum. Bu demek oluyor ki vhdx uzantılı sanal diskimizi vhd formatına da convert edebiliriz. VHDX seçtikten sonra next ile convert işlemimize devam edelim.

clip_image009

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-9

Choose Disk type ekranında ise convert edeceğimiz sanal diskimizin disk tipi ne olacak hatırlarsanız benim disk tipim fixed dı. Şimdi ise Dynamically disk tipine dönüştürmek istiyorum. Dynamically disk tipimi seçtikten sonra next diyerek convert yani dönüştürme işlemine davam edelim.

clip_image010

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-10

Yukarıda ki ekrana dikkat edecek olursak bizden dönüştürdüğümüz yani convert ettiğimiz sanal diski nereye kaydetmek istediğimizi soruyor browse tıklayarak uygun location seçtikten sonra tabii oluşturulacak olan disk adınıda yazdıktan sonra save diyerek vhdx uzantılı virtual diskimizi (sanal disk) kayıt edelim.

clip_image011

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-11

Şekil-10 yaptığımız işlemi şekil-11 de görebiliriz. Oluşturduğumuz sanal diskimizi Disk_C.vhdx olarak belirlediğim lokasyon içerisine kayıt edecek. Next diyerek ilerleyelim.

clip_image012

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-12

Summary ekranında ise yaptığım aksiyon ile ilgili olarak özetleri görmekteyiz. Yani biz bu aksiyonda bir convert işlemi yapmış bulunmaktayız. Finish diyerek işlemimizi sonlandırabiliriz.

clip_image013

Hyper-V3 Convert vhd to vhdx-13

Dönüştürme işlemi disk tipinize ve disk boyutlarınıza göre zaman değişikliği gösterecektir. Convert işlemi bittikten sonra vhdx uzantılı diski kayıt ettiğimiz lokasyona bakarak işlemin doğru sonuçlandığından emin olabiliriz. Ayrıca convert ettiğimiz bu diskimizi yeni oluşturduğumuz  veya var olan bir sanal makinemize maunt (takmak) edebiliriz. Bu makalemde sizlere kod ismi Windows Server 8 ile beraber gelen hyper-V3 ün yeni özelliklerinden olan 16 TB kadar oluşturabileceğimiz vhdx uzantılı sanal disklerden ve Hyper-V3 Convert vhd to vhdx yani vhd uzantılı olan sanal disklerimizi nasıl vhdx uzantılı bir sanal diske dönüştürebileceğimizden bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için aydınlatıcı olmuştur. Başka makalelerde tekrar görüşmek ümidiyle hoşcakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

    eline sağlık mehmet…

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık Mehmet Hocam

  3. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Eline sağlık mehmet.