Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Üzerinde Çalışan VM Active Directory

| 28 Aralık 2011

clip_image002

Merhaba arkadaşlar önce ki makalelerimizde Hyper-V ile ilgili olarak bir çok makale yazmıştık. Bu makalemizde ise Hyper-V üzerinde Active Directory yapılandırmak gibi bir düşünceniz varsa; dikkat edilmesi gereken hususları başlıklar altında inceleyeceğiz.

1-      Sanal bir makine üzerinde kurulu Active Directory yüklü bir serverın asla snapshot alınmamalıdır. Bunu şöyle açıklayalım. Çalışan bir Active Directory makinenin snapshot aldık, yedek olarak düşünelim bunu ilerleyen zamanlarda Active Directory üzerinde hatalar oluştu, ve çalışamaz hale geldi. Biz hemen aldığımız Snapshot döndük. Eğer kullanıcılarımız şifre v.s işlemler yaptı ise yeni yapmış olduğu parola ile log on olamayacaklardır. Client ve Active Directory arasında her hangi bir güven ilişkisi kalmayacak. Güven ilişkisi kalmadığı için clientler artık domainden düşmeye başlayacaklardır. 

2-      Active Directory asla  differencing disk  üzerine kurulmamalı. Önceki makalelerimizde differencing diskler hakkında bilgi vermiştik. Sebebine gelince bilindiği üzere Active Directory nesneleri yüklendikten sonra fiziksel makinede olsa sanal makinede olsa sistem gözle görülür bir şekilde yavaşlayacaktır. Differencing disk ise ayrı bir performans kaybı yaratacaktır. Bu demek oluyor ki Active Directory yüklü sanal makinem büyük ölçüde performans kaybına uğrayacaktır.

3-      Dynamically yerine fixed disk tipi kullanılmalı. Dynamically disk tipinde kaydedilen veriler disk üzerinde farklı sektörler üzerine yazılacak buda performans kaybını düşürecek. Oysa ki fixed disk tipi belirlediğimiz disk kapasitesi kadar fiziksel diskimiz üzerinden bloklama yapmaktadır. Dataya daha hızlı ulaşacağız.

4-      Active Directory sanal makinesi asla export (başka bir lokasyona göndermek) edilmemeli, Active Directory sanal makinenin kaydedildiği .vhd uzantılı disk yedeklenmek için kopyalanmamalı.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional