Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V (.VHD ) Disk Yapıları ve Özellikleri

| 11 Ekim 2011

Hyper-V VHD Disk Yapıları

Merhaba bu makalemde sizlere 2 bölümden oluşan Hyper-V Disk Yapıları, Hyper-V üzerinde VHD disk oluşturma hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım.  Hyper-V üzerinde 3 farklı disk seçeneği vardır bunlar aşağıda belirtilmiştir.

– Fixed Size

– Dynamically Expanding

– Differencing

Bu disk yapılarını aşağıda ki şekilde görebilirsiniz. Kısaca bu disk tiplerini açıklayalım.

clip_image002

Hyper-V VHD Disk Yapıları-01

Fixed Size : Disk tipi tıpkı bir sürahiye benzer ben sürahiye su koymak istediğimde sürahinin hacmi ne kadarsa  o kadar su alacaktır. Fazlasını alamayacaktır. Diyelim ki ben 10 GB bir Fixed size oluşturdum. Benim fiziksel diskimden 10 GB rezerve edecektir. Bu diskin içi boş bile olsa fixed fiziksel diskim üzerinden oluşturmuş olduğum bu diskin boyutu 10 GB olacaktır. Dynamically Expanding diske göre daha güvenlidir. Kötü yanlarından birisi ise oluşturduğumuz 10 GB lık disk mevcut bilgisayar yapım ve kaynaklarıma göre
diskin oluşması zaman alacaktır.

Dynamically Expanding : Disk yapısı ise tıpkı bir balona benzetebiliriz. Biz bu balonun içerisine su koymaya başladığımızda balon alabildiği kadar suyu alacaktır. Bunu da özetleyecek olursak ben fiziksel diskim üzerinde 10 GB lık bir Dynamically disk oluşturduğumda bu diskimin boyutu çok ufak boyutlarda olacaktır. Ben içerisini ne kadar veri atarsam o kadar Dynamically disk yapımda büyüyecektir. Tamamiyle gerçek bir ortamda çalışıyorsak fixed disk yapısını tercih etmemiz gerekir. Niçin sorusunu sorarsak eğer ben dynamically disk oluşturursam içerisine attığım veriler fiziksel diskim üzerinde boş sektörler üzerine yazılacak ve verilerim disk üzerinde dağınık bir şekil de saklanmasına yol açacaktır. Veriye ulaşmam daha büyük zaman alacaktır.
Dynamically disk tipini lab veya test ortamlarında tercih etmemiz daha iyi ve akılcıdır. Ben  10 GB veya 100 Gb Dynamically  disk oluşturduğumda benim zamanı mı hiç almayacak ve saniyeler içerisinde oluşacaktır. Eğer ben bu diskin yedeğini almaya kalktığım zaman aldığım disk yedeğim pekte sağlıklı olmayacaktır.

Differencing : Disk yapım ise diyelim ki ben Differencing disk oluşturup üzerine  Server 2008 kurudum. Disk üzerinde gerekli konfigureleri (sysprep ve Diğer) yaparak kendime referans bir disk daha oluşturdum. Bu diskim dinamik veya fixed fark etmez. Ben Server 2008 açtığımda bu OS üzerinde yaptığım tüm değişiklikler ve configureler Differencing disk tipimi hiç etkilemiyecektir. Yani benim bu diskim artık salt okunur diyebiliriz.

Hyper-V üzerinde VHD disk oluşturma

Yukarıda ki kısa açıklamalardan sonra isterseniz. Bir uygulama yaparak bu bilgilerimizi pekiştirelim.

clip_image003

Hyper-V VHD Disk oluşturma-02

Şekil-2 Hyper-V manager Konsol üzerinde sağ kısımda bulunan actions sekmesinde New tıklayalım. Çıkan Bölümde Hard Diski seçelim.

clip_image005

Hyper-V VHD Disk oluşturma-03

Şekil-3 New Virtual hard Disk wizard (yeni sanal disk ekleme sihirbazı) açılacaktır. Next diyelim ve ilerleyelim.

clip_image006

Hyper-V VHD Disk oluşturma-03

Şekil-3 de ise ben test ortamında olduğum için dynamically expanding seçeneğini seçiyorum. Next diyerek devam ediyorum.

clip_image008

Hyper-V VHD Disk oluşturma-04

Şekil-4 de ise (Create a new blank virtual hard disk) yeni eklemek istediğim. Disk miktarını belirleyerek yazıyorum. Test ortamında olduğum için 10 Gb lık bir alan ekliyorum.

clip_image010

Hyper-V VHD Disk oluşturma-05

Şekil-5 son olarak yine bizi bir özet ekranı karşılıyor. Finish diyerek işlemimi sonlandırıyorum. Bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde bulunan sanal diskler hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional