Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Snapshot Kavramı

| 24 Kasım 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Snapshot kavramından bahsedeceğim. Snapshot nedir ? sorusunun cevabını verecek olursak Türkçe kelime karşılığı (anlık görüntü) yani Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinelerin o anki görüntüsünü almaktır.  Eğer sanal makineniz sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise yedeğini almak isteyebilirsiniz. Ama sadece test ortamları için alınmalıdır. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde yararlarından ve zararlarından kısaca bahsedeceğim. Yukarıda belirttiğim gibi ben test ortamında çalıştığım için sanal makinelerimin sorunsuz bir şekilde tekrar tekrar başa dönmemek için  sık sık yedeğini alırım. Uygulaması oldukça kolay ve rahattır. İsterseniz Hyper-V üzerinde uygulamamızı yapmaya başlayabiliriz.

clip_image001

Hyper-V Snapshot Kavramı-01

Snapshotunu almak istediğim çalışan bir sanal makinem üzerine gelerek sağ tıklıyorum. Snapshot seçerek sanal makinemin anlık görüntüsünü alıyorum. Bu işlemin süresi Fiziksel makinenizin performansına göre değişecektir. Lakin genellikle kısa süren bir işlemdir.

clip_image002

Hyper-V Snapshot Kavramı-02

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Win-7 sanal makinemin snapshotunu aldım. Snapshots lar bölümünde ise aldığım snapshotları görebiliriz. Aldığımız Snapshotların isimlerini de değiştirmek mümkün F2 tuş kombinasyonu ile bunu rahatlıkla yapabilirisiniz.

clip_image004

Hyper-V Snapshot Kavramı-03

Yukarıda ki ekran da ise aldığım snapshotun dizini Win-7.vhd adında ki dosya benim sanal makinemin vhd diski hemen altında bulunan .avhd uzantılı dosya ise sanal makineme ait snapshot dosyası bundan sonra sanal makinem üzerinde yaptığım tüm değişiklikler bu dosya üzerine kayıt olacaktır. Bu da demek oluyor ki sanal makinem artık güvenli bir şekilde çalışmayacak ben snapshot alacağım makinelerimi tamamıyla test ortamında ki makinelerimden seçiyorum. Onun dışında ki gerçek sanal sunucularımın kesinlikle snapshot almıyorum. Zaten snapshot pekte önerilen sağlıklı bir yedekleme biçimi değildir. Kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Şöyle düşünün sizin Hyper-V üzerinde çalışan DC bir makineniz var siz bunun snapshotla süreli olarak yedeğini alıyorsunuz. Eğer bu sanal makinede bir problem olursa bir önce ki snapshota dönmek isteyeceksiniz. Buda domain içerisinde çalışan fiziksel makinelerin domainle arasında her hangi bir güven ortamı kalmayacağından dolayı kullanıcılar login olamayacaklardır. Başka bir sebep örneğin kullanıcılarınızdan birisi şifresini değiştirdi. Ben eski bir snapshot döndüğüm taktirde yine client kullanıcım login olamayacaktır. Bu tür sıkıntılara benzer bir sürü olumsuzlukla karşılaşacağım artık benim için kesinleşmiştir. Snapshot aldığımız makinelerin diskleri .avhd uzantılı olduğu için bu diskleri sanal makinemizin .vhd uzantılı disklere entegre etmemiz gerekmekte bu konuya ilerleyen makalelerimizde ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Bu makalemde sizlere snapshot kavramından bahsetmeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT
Sistem Uzmanı

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional