Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak

| 30 Eylül 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde nasıl sanal makineler yaratacağımızdan bahsedeceğim. Bir önceki makalemde sizlere Hyper-V Nedir ? konusuna değinmiştik bu makalemizde ise sizlere Hyper-V üzerinde nasıl sanal makine yaratıldığını birlikte göreceğiz. İsterseniz hemen uygulamamıza başlayalım.

clip_image002

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-1

Şekil-1 bakacak olursak Hyper-V Managerin arayüzünü görmekteyiz sanal makine oluşturabilmek için gereken her şey elimizin altında sağ tarafta yer alan actions bölümünde new’e tıklayalım.

clip_image004

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-2

Şekil-2 ye inceleyelim. New sekmesini tıkladıktan sonra virtual machine yi seçelim.

clip_image006

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-3

Şekil-3 İşte karşımızda New Virtual Machine Wizard ( Yeni Sanal Makine Sihirbazı) genel açıklamaları gözden geçirelim ve next diyelim.

clip_image008

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-4

Şekil-4 Name bölümüne oluşturacağımız sanal makinemizin ismini yazalım. Bu isim tamamıyla sizin yapınıza göre değişiklik gösterebilir yani istediğiniz bir ismi koyabilirsiniz. Sıra geldi. Sanal makinamızı konumlandıracağımız lokasyona location bölümüne sanal makinamızı konumlandıracağımız alanı gösterelim ve Next diyerek devam edelim.

clip_image010

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-5

Şekil-5 Sanal makinamıza RAM ataması yapalım. RAM konusu tamamıyla sizin fiziksel sunucunuza göre değişir. IT uzmanları şunu çok iyi bilirler ki RAM cepteki paraya benzer her zaman tasarruf etmek istersiniz. Ben test ortamında olduğum için RAM miktarını 512 MB olarak veriyorum.

clip_image012

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-6

Şekil-6 Bu bölümde ise sanal makinamıza bir interface tanımlıyoruz. Önceden oluştırduğumuz. External, Internal, Private interfacelerini atayabiliriz. Benim şuan hiçbir interface tanımlamadığım için Next diyorum.

clip_image014

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-7

Şekil-7 bu bölümde ise sanal makinamıza atayacağımız diskleri belirliyoruz. Yeni bir disk oluşturacağımız için Create a virtual hard diski seçelim name bölümüne oluşturacağımız vhd diskimize bir isim verelim. Genellikle default olarak oluşturduğumuz sanal makine ismi gelmektedir. Sanal diskimizin adını istersek değiştirebiliriz de. Location bölümüne diski nerede konumlandıracağımızı belirtiyoruz. Size ise diskimizin ne kadar boyutu olacağını yazıyoruz ben test ortamında olduğum için 20 GB yazdım. Maksimum seviyesi 2040 GB next diyelim ve ilerleyelim.

clip_image016

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-8

Şekil-8 Installation Options bölümünde ise sanal makinamızı nasıl kuracağımızı soruyor. İlk seçenek olan Insatall an operating system later seçeneğini seçer isim Media diskimi daha sonra belirteceğim demiş oluyoruz. Biz bir image dosyası kullanacağımız için Insatall an operating system from a boot DC/DVD-ROM seçeneğini seçerek kuruluma başlaya biliriz. Şunları da önemle belirtmek istiyorum. Physical CD/DVD drive seçeneğini seçer isem fiziksel bir DVD Rom üzerinden boot etmiş olacağım. Önceden belirttiğim gibi biz image dosyası kullanacağımız için Image file (.iso) seçeneğini seçiyorum. ve Next diyorum.

clip_image018

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-9

Şekil-9 Son olarak karşımıza bir özet ekranı geliyor. Ne tür konfigirasyonlar yaptığımızı bu ekranda görebiliriz. Finish diyerek işlemimizi bitirelim.

clip_image019

Hyper-V Sanal Makine Oluşturmak-10

Şekil-10 Son olarak virtual Machines bölümünden oluşturduğumuz sanal makine üzerine sağ tıklayıp start edelim. Artık sanal makinemiz kurulmaya başladı. Fiziksel bir makine kurar gibi adımları gerçekleştirebiliriz. Bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde nasıl sanal makine oluşturacağımızı gördük. Umarım sizler için faydalı olmuştur.Başka bir makalede tekrar görüşmek umuduyla hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (11)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Mehmet Hocam seri yapacan herhalde.?

  2. öyle düşünüyorum Murat hocam daha iyi olacağını umut ediyorum.

  3. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Tabiki Hocam sen yazarsında kötü olur mu ?

  4. Murat hocam tevecccühlerinize layık olmaya çalışıyorum.