Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Revert Kavramı

| 18 Ocak 2012

Merhaba yine bir Hyper-V makalesi ile sizlerleyim bu makalemde sizlere Windows Server 8 ile beraber gelen Hyper-V 3 üzerinde Revert kavramını anlatmaya çalışacağım. Revert özelliği yeni bir kavram değil aksine Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen Hyper-V2 üzerinde de mevcut olarak bulunmaktadır. Revert kavramı ne diyecek olursak Revert Türkçe kelime anlamı olarak dönmek manasına gelmektedir. Hyper-V kullanan arkadaşlarımız snapshot kavramına aşinadırlar. Hyper-V Snapshot Kavramı konu başlıklı makalemizi okuyarak snapshot la alakalı ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  Revert kavramı snapshot alınmış makinenin bir önceki snapshot dönmesini sağlamaktadır. Diyelim ki bir sanal makinenin 4 defa Snapshot aldınız. Makine üzerinde sağ tıklayarak ya da Hyper-V Manager consol üzerinden revert tıklayarak bir önce ki yani 4’üncü snapshot dönüş yapabiliriz. Bunu bir uygulama ile daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

clip_image002

Hyper-V Revert Kavramı-1

Yukarıda ki şekli inceleyecek olursak sanal makinem üzerinde bir sürü yeni klasör oluşturdum. Bu klasörü sanal makinem üzerinde yaptığım değişiklikler ve yapılandırmalar olarak düşünebilirsiniz.

clip_image003

Hyper-V Revert Kavramı-2

Şekil- 1 deki gibi sanal makinemin Snapshot alıyorum.

clip_image005

Hyper-V Revert Kavramı-3

Bir müddet sonra yaptığım yapılandırmam bozuldu. Sanal makinem artık stabil bir durumda çalışmaz bir hal aldı. Yeni klasörleri yapılandırmalarım olarak belirtmiştim. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi tüm klasörler kayboldu. Yahut bir şekilde silindi.

clip_image007

Hyper-V Revert Kavramı-4

Hyper-V Manager consolum üzerinde sanal makineme sağ tıklıyorum. Revet’i seçiyorum. Bu işlemi sağ tarafta bulunan aksiyonlar bölümünden de gerçekleştirebiliriz.

clip_image008

Hyper-V Revert Kavramı-5

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi revert işlemimi yani son almış olduğum snapshot dönüş işlemim  başlattıktan sonra sanal makinem off duruma düştü. Fazla uzun sürmeyecektir.

clip_image010

Hyper-V Revert Kavramı-6

Görüldüğü gibi Virtual machine (Sanal makinem) en son ki snapshot dönüş yaptı. Tüm yapılandırmam düzelmiş bir durumda.

clip_image012

Hyper-V Revert Kavramı-7

Revert aksiyonunu gerçekleştirmenin bir diğer yolu ise sanal makinemin ekranında bulunan action bölümüne tıklayarak Revert’i seçebiliriz. Yahut Ctrl + E tuş kombinasyonunu kullana biliriz.

clip_image013

Hyper-V Revert Kavramı-8

Aklınıza şu soru gelebilir. Ben en son aldığım snapshot’a değil de başka bir snapshot dönmek istiyorum diyorsanız. Hyper-V Manager console üzerinde bulunan Snapshots ekranında bulunan belli zamanlarda alınmış olunan snapshot ları görebiliriz. Uygun olan snapshot sağ tıklayarak Apply diyerek uygun snapshot dönüş yapabiliriz. Her zaman şunu önemle söylemişimdir. Ben ne kadar test ortamında bile çalışırken  snapshot almayı asla uygun görmüyorum. Sizler gerçek ortamda çalışırken elinizden geldiği kadar Snapshot almamaya özen gösteriniz. Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge) İşlemi konu başlıklı makalemi okuyarak daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu makalemde sizlere Hyper-V Revert Kavramından bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Herkese iyi çalışmalar.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler:

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional