Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Kurulumu

| 10 Ekim 2011

Merhaba önceki makalelerimizde Hyper-V Nedir ? kounusnda sizlere Hyper-V hakkında kısaç bilgi vermeye çalışmıştım. Bu makalemde ise sizlere Windows Server 2008 R2 üzerinde Hyper-V rolünün kurulumunu ve yapılandırılmasından bahsedeceğim. Hatırlarsanız Hyper-V Microsoft tarafında sunucu sanallaştırma ürünü olan bir roldü. Windows Server 2008 R2 Service pack 1 ile birlikte yeni özellikler eklendi. Dynamically Memory özelliği bu konu hakkında ilerleyen zaman içerisinde deraylı bir makale yazmayı düşünüyorum. Nedense bilmiyorum ama konu Hyper-V den açılınca aklıma o kadar çok şey geliyor ki hepsini anlatmak istiyorum. Bizim konumuz şuan Hyper-V kurulumu isterseniz hemen uygulamamıza başlayalım.

clip_image002

Hyper-V Kurulumu-01

Şekil-1 Server manager’i çalıştırarak sağ bölümde gördüğümüz add Roles (Rol ekle) tıklayalım.

clip_image004

Hyper-V Kurulumu-02

Şekil-2 add roles tıkladıktan sonra karşımıza add roles wizard (rol ekleme sihirbazı) geliyor. Next diyerek ilerleyelim.

clip_image006

Hyper-V Kurulumu-03

Şekil-3 bizim işimiz Hyper-V olduğu için roller arasından Hyper-V yi seçerek next diyelim.

clip_image008

Hyper-V Kurulumu-04

Şekil-4 Bu ekranda ise Hyper-V hakkına açıklamalar yapıyor. Okuyarak next diyelim.

clip_image010

Hyper-V Kurulumu-05

Şekil-5 de ise Hyper-V üzerinde hangi interface cardlarını kullacaksan seçim yapabiliriz. Benim fiziksel sunucum üzerinde bir adet interface card olduğu için direk mevcut kartımı seçiyorum. Next diyerek yoluma devam ediyorum. Not : Bu işlemi daha sonra da yapabiliriz.

clip_image012

Hyper-V Kurulumu-06

Şekil-6 da ise yaptığım configureler hakkında beni bilgilendirecek ufak bir özet ekranı geliyor. Son olarak Install diyerek Hyper-V rolünün kurulumuna başlayabiliriz.

clip_image014

Hyper-V Kurulumu-07

Şekil-7 evet artık kurulumumuz tamamlandı. Close diyebiliriz.

clip_image016

Hyper-V Kurulumu-08

Şekil-8 close dedikten sonra add rolses wizard bizden sunucumuzu restart etmemizi istiyor. Yes diyelim ve fiziksel sunucumuzu yeniden başlatalım.

clip_image018

Hyper-V Kurulumu-09

Şekil-9 Fiziksel sunucumuzu restart ettikten sonra add roles wizard bize Hyper-V rolünün sorunsuz bir şekilde yüklendiğini gösteriyor. Close diyerek bu işlemi sonlandırabiliriz. Sizlerinde gördüğü gibi Hyper-V kurulumu oldukça basit her hangi bir konfigirasyon içermiyor. Bu makalemde sizlere Windows Server 2008 R2 üzerinde Hyper-V kurulumunu anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional