Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Dynamic Memory

| 15 Ekim 2011

Merhaba BT gönüllüleri olarak sizlere Hyper-V ile alakalı bilgilendirici makaleler paylaşmıştık. Bu makalemizde ise Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 ile beraber gelen en önemli özelliklerinden birisi olan Dynamic Memory hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Peki nedir bu Dynamic Memory Service Pack 1 gelmeden önce sanal makinalarımız üzerine belli miktarda RAM atıyorduk örneğin 1 GB sanal makine çalışırken ister kullansın ister kullanmasın bu ram miktarı bloklanıyordu. Sanal makineye atadığımız 1 GB ramin 512 MB nı kullanıyorsa diğer atıl durumda bekleyen 512 MB lık Ram hiçbir işimize yaramıyordu. Mevcut kaynaklarımızı yetersiz bir şekilde kullanıyorduk. Oysa ki ram benim gözümde cepte bekleyen paraya benzer ne kadar tasarruflu kullanırsak ihtiyacımız olduğunda cebimizde ki parayı daha da önemli işlerde kullanabiliriz. İşte Dynamic Memory sayesinde mevcut Ram miktarımızı tasarruflu kullanabiliyoruz. Bunu daha da açıklayacak olursak örneğin benim fiziksel sunucum üzerinde 4 adet sanal makine çalışıyor. Her birine dinamik olarak 512- 2048 MB ram atadım. A ve B sanal makinelerim yoğun bir şekilde çalışıyor. C ve D makinelerim fazla yoğun çalışmadıkları için fazla RAM ihtiyacı duymuyorlar. Benim verdiğim RAM doğrultusunda C ve D makinelerimin ramleri atıl durumda beklemekten ise C ve D makinelerimin kullanmadığı RAM ihtiyaç doğrultusunda A ve B sanal makinelerime aktarılıyor. Dynamic Memory  sayesinde mevcut fiziksel kaynaklarımı maxsimum düzeyde kullanmış oluyorum. A ve B sanal makinelerimde sıkışmadan çalışmış oluyor. Oysa ki Dynamic Memory özelliğini kullanmamış olsam 4 sanal makinemde hem mevcut kaynaklarımı doğru orantılı kullanmayacak hem de işlem yaptığı sürece sanal makinelerim daha fazla Rame ihtiyaç duyduğunda kaynak sıkıntısı çekecekler. Bu açıklamalardan sonra isterseniz ufak bir uygulama ile Dynamic Memory nasıl kullanılıyor bir bakalım.

clip_image002

Hyper-V Dynamic Memory-01

Şekil-1  e bakacak olursak static olarak 2048 MB bir ram verilmiş. Bu demek oluyor ki benim fiziksel sunucum üzerinde 2048 MB ram çöpe atılmış oysa bu sanal makineme 1024 MB ram kullanmakta nadir olarak 2 GB rame ihtiyaç duymakta.

clip_image004

Hyper-V Dynamic Memory-02

Şekil-2 de ise sanal makinem Shutdown edildikten sonra Hyper-V manager hostumda sanal makinem ram congiguresi yapacağım sanal makinem üzerinde sağ tıklayarak settings seçeneğini seçelim ve çıkan ekranda sol tarafta bulunan bölme içerisinde Memory üzerine gelelim. Sağ tarafta ise memory özellikleri açılacaktır. Yukarıda ki şekilde ram static olarak verilmiş biz bunu Dynamic olarak belirleyelim.

clip_image006

Hyper-V Dynamic Memory-03

Şekil-3 Dynamic olarak seçtikten sonra startup Ram miktarını ve maximum Ram miktarını fiziksel sunucumuzun ve diğer sanal makinelerimize orantılı bir şekilde ram atayıp apply diyerek Dynamic Memory özelliğinden faydalanmış olalım. Dynamic Memory özelliğini sanal makinelerimiz üzerinde aktif edebilmek için sanal makinelerimizin shutdown durumda olması gerekmektedir.

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık Mehmet Hocam

  2. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

    süpersin mehmet eline sağlık 😉