Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Differencing Disk Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturulma

| 28 Ekim 2011

Merhaba arkadaşlar Hyper-V makalelerimiz artık gün geçtikçe çoğalıyor. Bu makalemde ise yine Hyper-V nin özelliklerinden olan çok sevdiğim özelliklerinden birisidir. Differencing disk bu konuyu size bir örnek ile açıklamak istiyorum. Benim Hyper-V hostum üzerinde bir çok sanal makine barınmakta Differencing disk özelliğini kullanarak fiziksel disk alanımdan tasarruf etmekteyim. Benim bir adet sanal makinem var. Bu sanal makinem kök makinem  sürekli kapalı durumda Differencing disk   oluşturarak ve bu diskimi kök makineme bağlayarak tek bir makine üzerinden dilediğim kadar makine çalıştırabileceğim. Düşünsenize 4 adet sanal makine olduğunu her biri 8 GB lık alan kaplayacak ama Differencing kullanarak sadece bir makinem 8 GB lık yer kaplayacak diğer makinelerim ise fiziksel diskim üzerlerinde sanal makinelerimin  configurelere göre yer kaplayacak. Bu aşamalardan önce kök makinemizi sysprep işlemi yapmamız gerekecek sysprep ten kısaca bahsedecek olursak aynı domain ortamında çalışan bilgisayarların her birinin ayrı SID si mevcuttur. Buna kimlik te diyebiliriz. Aynı domain ortamında çalışan clientlerin (istemci bilgisayarlar)  SID leri farklı olmak zorundadır. Aksi taktirde çakışmalar olacaktır. Ben sanal kök makinemi sysprep işlemini uygulayarak  kapattım. İsterseniz artık uygulamamıza geçelim.

clip_image001

Differencing Disk-01

İlk önce bir Differencing disk oluşturalım. Bunun için Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan actions tabında New tıklayarak Hard Diski seçiyoruz.

clip_image003

Differencing Disk-02

Şekil-2 de görüldüğü gibi Differencing seçerek next diyelim.

clip_image005

Differencing Disk-03

Şekil-2 bu bölümde oluşturacağımız Differencing bir isim belirleyelim. Uzantısı .vhd olmasına dikkat etmeliyiz. Son olarak Differencing diskimizi kaydedeceğimiz dizini yani location belirleyelim. Next diyerek devam edelim. 

clip_image007

Differencing Disk-04

Bu bölüm çok önemli Differencing diskimizin bağlı olacağı kök makinemizin diskini göstermemiz gerekiyor. Benim lokasyonum içerisinde ki kök makinemin sanal diskinin adı DC.vhd bu diskimizi gösterdikten sonra next diyelim.

clip_image009

Differencing Disk-05

Karşımızda bir özet ekranı Finish diyerek işlemimizi sonlandıralım. Differencing disk oluşturma işlemi bu kadar. Sıra geldi yeni bir sanal makine oluşturmaya devam edelim.

clip_image010

Differencing Disk-06

Şunu önemle belirtmek istiyorum. Kök makinemizin diski Read-Only olmak zorunda kök makinemizin sanal diski üzerinde sağ tıklayarak özellikler diyelim. Ardından Read-Only seçeneğini seçerek Apply butonuna basalım.

clip_image012

Differencing Disk-07

Şekil-7 de ise Hyper-V manager konsolumuz üzerinden yeni bir sanal makine yaratıyoruz. Sanal makinemizin ismi ben Diff machine ismini verdim sizler istediğiniz bir ismi de verebilirsiniz. Location bölümüne ise sanal makinemizin konumlanacağı dizini seçiyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image014

Differencing Disk-08

Şekil-8 de ise sanal makinemizin diskini belirlememiz gerekiyor. Hatırlarsanız biz Differencing disk oluşturmuştuk oluşturduğumuz Differencing diski bu sanal makinemiz üzerinde tanımlayalım. Next diyerek devam edelim.

clip_image016

Differencing Disk-09

Artık sanal Differencing makinemi oluşturdum. Hyper-V Manager konsolu üzerinde sanal makinemi start ediyorum. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi sysprep işlemi başladı. Daha önceden kök makinemizin SID sini sorguladıysak Differencing makinemiz çalıştıktan sonra tekrar SID sini sorgulayalım.

clip_image018

Differencing Disk-10

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Differencing_Disk.vhd adında bir dosya mevcut üzerinde Windows Server 2008 R2 çalışmakta bu dosyanın sağ tarafında bulunan dosya büyüklüğüne bakacak olursak sadece 430 MB civarında oysa ki ben yeni bir sanal makine oluşturduğumda fisiksel diskim üzerinde minimum 8 GB yer kaplıyor. Differencing disk sayesinde fiziksel diskimden de tasarruf etmiş oldum.

clip_image020

Differencing Disk-11

Şekil-9 da SID sorgulamaktan bahsetmiştik. Artık sysperp işlemi bitti ve Sanal Differencing makinemde açılmış durumda Start/Run/Cmd yazarak command prompt yi çalıştırıyoruz. Whoami /all komutu vererek SID mizin değiştiğini görebiliriz. Bu makalemde sizlere Hyper-V differencing disk kullanarak kök sanal makineden yeni sanal makine oluşturulma konusunu anlatma çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional