Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V Delete Snapshot Subtree

| 24 Ocak 2012

           Merhaba bu makalemde Hyper-V Snapshot aksiyonlarından olan Delete Snapshot Subtree işlemini inceleyeceğiz. Delete Snapshot Subtree Hyper-V üzerinde bulunan sanal makinelerimize ait snapshotların toplu halde yukarıdan aşağı doğru  silme işlemine denilmektedir. Örneğin 1. Snapshot, 2. Snapshot, 3. Snapshot, 4. Snapshot şeklinde 4 kere snapshot aldığımızı düşünelim. Tabii daha fazlası da olabilir. 1. Snapshot seçerek üzerine sağ tılkayarak Delete Snapshot Subtree dediğimde tüm snapshotlarımı silmiş olacağım. Hyper-V snapshotları tek tek silebileceğimiz gibi toplu halde silmemize olanak sağlamaktadır. Düşünsenize bir sanal makine üzerinde defalarca snapshot alındığını tüm snapshotları silmek istediğimizde tek tek silmek bizim için sadece iş yükü ve zaman kaybı yaratacaktır. Bunu engellemek için Delete Snapshot Subtree aksiyonunu kullanabiliriz. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde Delete Snapshot Subtree bu terimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

clip_image001

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -1

Yukarıda ki şekle bakacak olursak local adında çalışan sanal bir makinem mevcut ve üzerinde sanal makinama ait 4 adet belli zamanlarda alınmış snapshotlar bulunmakta

clip_image003

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -2

Hatırlarsanız sanal makinemize ait 4 adet snapshot almıştık. Sanal makinemizin kayıtlı olduğu dizine giderek .avhd uzantılı snapshot disklerimizi görebiliriz. Yukarıda ki ekranda avhd uzantılı ve seçilmiş 4 adet diskim mevcut.

clip_image004

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -3

Şimdi gelelim aldığımız snapshotları silmeye makalemizin başında hatırlarsanız aşağıdan yukarıya diye bir terim kullanmıştık. Silmek istediğim snapshotları grup halinde silebiliriz. Yukarıda ki şekle bakacak olursak ilk snapshot seçmiş bulunmaktayım. Üzerine sağ tıklayarak. Delete Snapshot Subtree seçiyorum. Yukarıdan aşağıya terimine biraz açıklık getirmek istiyorum. Yukarıda ki şekilde ilk snapshot seçtim. Aşağı doğru tüm snapshotlarım silinecek oysaki ikinci snapshot seçmiş olsaydım. İlk snapshot silinmeyecek ve aşağı doğru olan tüm snapshotlarım silinecektir. Biz ilk snapshot seçtiğimiz için tüm snapshotlarım silinecektir.

clip_image005

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -4

Snapshotlarımı silmem için benden onay istiyor. Onaylamak için delete tuşuna basalım.

clip_image006

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -5

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi snapshotlarımı sildikten sonra sanal makinem merge işlemine tabii tutulmakta.

clip_image007

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -6

Artık tüm snapshotlarım silinmiş durumda yukarıda ki şekle bakacak olursak bunu daha iyi görebiliriz.

clip_image009

Hyper-V Delete Snapshot Subtree -7

Bir de snapshotlarımızın kayıtlı olduğu dizine gidelim. Artık avhd uzantılı hiçbir sanal diskim kalmadı. Sadece Sanal diskime ait vhd uzantılı 1 adet diskim kaldı. bu makalemde Hyper-V3 Snapshot aksiyonlarından olan Delete Snapshot Subtree işlemini anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle iyi çalışmalar.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Sanallaştırma Başlıkları | BT Gönüllüleri | 05 Mart 2012