Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge) İşlemi

| 24 Aralık 2011

             Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde snapshot alınmış çalışan bir makinen .avhd diskini nasıl .vhd dosyasına çevireceğimizden bahsedeceğim. Önceki makalelerimizde Hyper-V Snapshot Kavramı başlıklı makalemizde Snapshot zararlarından bahsetmiştik. Hatırlayacak olursak Snapshot çalışan sanal makinelerin o anki görüntülerini almaktaysı bir nevi yedekleme olarak ta düşüne biliriz. Çalışan bir sanal makinenin yedeğini alalım bu makine ortamda bulunan bir SQL server olsun. Sanal SQL makinemiz sorunsuz bir şekilde çalışıyor. İlerleyen zamanlarda her hangi bir problem çıkabilir olasılığı ile sanal makinemin snapshot aldım. Düşündüğüm gibi oldu. SQL makinem bir problemle karşılaştı. Bu SQL server üzerinde şirketin tüm yedekleri tutulmakta ve problemin acilen giderilmesi gerekmekte ben hemen bir önceki aldığım snapshot döndüm. Düşünün ki aldığım snapshot 1 hafta önce ki snapshot doğal olarak benim 1 haftalık databasem uçtu yok.  Demek istediğim snapshot pekte güvenilir bir yedekleme seçeneği değil. Eğer bir gün snapshot alma gereği duyabiliriz. Sanal makinelerin snapshotı alındıktan sonra .avhd uzantılı bir dosya oluşacaktır. Bundan sonra sanal makine üzerinde yapılan tüm değişiklikler bu dinamik olarak oluşturulan .avhd dosyası üzerine oluşacak ve bu dosya sürekli olarak bizim kontrolümüz dışında genişleyecektir. Tıptı bir balon misali lokasyonumuz içerisinde ki disk kapasitesi sınırlı ise snapshot diski sürekli şiştiği için disk kapasitemiz dolacak ve makinemiz şişecektir. Bu makalemizde ise snapshot la oluşturulan .avhd dosyasını eski .vhd dosyamızla birleştirerek yeni bir vhd yani sanal bir disk yaratacağız. Böylece her şeyin kontrolü yine bizde olacak.  İsterseniz uygulamamıza hemen başlayalım.

clip_image001

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 01

Şekil-1 de görüldüğü gibi symantec adında snapshot alınmış bir sanal makinem var. Snapshots kısmında alındığı zamanı ve tarihi görebilmemiz mümkün. Önceden dediğim gibi artık bu makine üzerinde yaptığım tüm değişiklikler veriler v.s bu snapshot (.avhd) diski üzerine yazılacaktır.

clip_image003

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 02

Şekil-2 de ise sanal makinemizin gerçek diski olan symantec.vhd sanal diski ile yine altı kırmızı ile çizili olan snapshot (.avhd) dosyasını görebiliriz. Gerçek diskimin boyutu 4 GB ta yakın yalnız şunu belirtmek istiyoruz. Diskin boyutu sizi yanıltmasın ben kendi lokasyonum içerisinde differencing disk kullandığım için boyutu minimum seviyelerde Differencing diskler hakkında bilgi almak isterseniz Hyper-V Differencing Disk Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturulma konu başlıklı makalemi inceleyebilirsiniz. Lokasyonumuz üzerinde kısa bilgiler verdikten sonra artık merge (birleştirme) kavramına başlayabiliriz.

clip_image004

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 03

Merge yapacağımız sanal makinenin kapalı durumda olması gerekmekte sanal makinemiz üzerine sağ tıklayalım. Settings seçelim.

clip_image005

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 04

Sanal makinemizin ayarlarına girmiş durumdayız. IDE controller 0 baktığımızda altı kırmzı ile çizili olan sanal makinemizin snapshop alındıktan sonra artık.  Snapshot diski olan .avhd dosyası üzerinden çalıştığını görebiliriz.

clip_image007

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 05

Tekrar Hyper-V manager consol üzerine dönelim. Merge yapacağımız sanal makinemizi seçerek actions ler altında bulunan Edit Disk.. tıklayalım.

clip_image008

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 06

Sanal disk düzenleme sihir bazı bizi karşılıyor. Next diyelim.

clip_image009

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 07

Location bölümünden default olarak başka bir lokasyon geliyor. Browse tıklayarak Snapshot .avhd yüklü olduğu dizini seçelim.

clip_image010

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 08

Şekil-7 de  ki .avhd uzantılı diskimizi seçerek open diyelim.

clip_image011

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 09

.avhd uzantılı diskimizi yani snapshot dosyasını seçmiş bulunmaktayız. Next diyelim.

clip_image012

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 10

Merge seçelim ve birleştirme işlemini başlatmak için next diyelim.

clip_image013

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 11

İlk seçenek olan to the parent virtual disk seçimini seçersek var olan diskle birleştireceğiz yahut to new virtual hard disk seçeneğini seçersek diğer disklerin yapısını bozmadan yeni bir sanal disk oluşturacağız. Bu işlem biraz sıkıntılı olabileceğinden ve riskleri göz önünde bulundurarak diğer sanal disklere dokunmadan yeni bir disk oluşturalım. Bunun için altı kırmızı ile seçili olan to new virtual hard disk seçeneğini seçelim ve browse diyerek kaydetmek istediğimiz dizini seçelim.

clip_image014

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 12

Şekil-11 de browse diyerek yeni sanal diskin kaydedileceği dizini belirledikten sonra file name dosya ismini belirleyelim. Sizlerde kendi lokasyonunuza uygun bir isim belirleyebilirsiniz. Ben New_Disk_C adından bir sanal disk ismi verdim. Son olarak save diyelim.

clip_image015

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 13

Oluşturduğumuz sanal diskimiz dynamic mi yoksa fixed mı bunu belirleyelim. Ben işlemin daha kısa sürmesi için dynamic disk tipini seçiyorum. Next diyerek devam edelim.

clip_image016

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 14

Son olarak Finish diyerek yeni sanal disk oluşturma işlemini başlatalım.

clip_image017

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 15

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi .avhd ve vhd disklerini birleştirerek yeni bir sanal disk yaratma sürecimiz başlamış durumda bu işlemin süreci birleştirdiğiniz ve disk tipinizin boyutlarına göre değişiklik gösterecektir.

clip_image019

Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge)- 16

Son olarak yeni oluşturduğum sanal diski altı kırmızı işe çizilmiş New_Disk_C.vhd görebilirsiniz. Aklınıza şu soru takılıyor olabilir. Neden disk birleştirme işleminden sonra disk boyutu bu kadar büyü oldu diyebilirsiniz. Ben symantec.vhd diskimi diffrencing olarak yapılandırmıştım. Artık Differencink bir dik olmaktan çıktı. Diğer dosyaların yani snapshot (.avhd) ve symantec.vhd dosyalarını da görebilirsiniz. Biz bu iki diski birleştirmiş ve bu birleşimden yeni bir sanal disk oluşturmuştuk. Oluşturduğumuz bu sanal diski yeni bir makine oluşturarak oluşturduğumuz makineye bağlaya bilir ya da çalıştığımız makine üzerine tekrar bağlayarak işlemimizin sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğinden emin olduktan sonra diğer diskleri silebilirsiniz. Bu tamamıyla sizin tercihinize kalmış bir durum. Bu makalemde sizlere  Hyper-V üzerinde çalışan ve snapshot alınmış  .avhd diski ile   .vhd diskini birleştirerek (Merge) yeni bir sanal disk oluşturmayı anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydallı olmuştur başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Hyper-V

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional