Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

ESXi 5 Erişim ve Yönetimi

| 01 Eylül 2011

Merhaba arkadaşlar bir önceki makalemde sizlere ESXi 5 Server Kurulumunu anlatmıştım bu makalemde ise sizlere ESXİ Erişimi ve Yönetimi konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Makalemize başlamadan önce isterseniz VMware vSphere Client indirelim. İndirme linki aşağıda verilmiştir.

http://downloads.vmware.com/d/info/datacenter_cloud_infrastructure/vmware_vsphere/5_0

VMware vSphere Client Nedir ? VMware vSphere Client ESXi 5 Serverımıza bağlanmamızı ve ESXi serverımızı yönetmemiz sanal makinalar oluştura bilmemizi sağlayan bir ara yüz olarak ta düşünebilirsiniz. VMware vSphere Client hakkında kısa bilgi verdikten sonra indirdiğimiz VMware vSphere Client mevcut sistemimiz içerisine kuruyoruz. Kurulum işlemi gayet basit ve net ileri ileri şeklin de VMware vSphere Client kurduktan sonra bir önceki makalemizi hatırlayacak olursak bazı configureler yapmıştık. Bu ayarlara göre daha doğrusu IP yapılandırmamıza göre VMware vSphere Client üzerinden ESXi serverımıza bağlantı sağlayacağız.

clip_image002

ESXi 5 Server Kurulumu – 01

Şekil-1 İtibari ile ESXi 5 Serverımızı start ettik. Yani sunucumuzu çalıştırdık.

clip_image005

ESXi 5 Server Kurulumu – 02

Şekil- de ise ESXi 5 Server başka bir fiziksel sunucu üzerinde olduğu için erişeceğimiz host üzerinden ESXi 5 Servera ping testti yapıyoruz. ESXi 5 Server kurulumu isimli makalemizden hatırlayacağınız üzere IP yapılandırmasını 192.168.2.254 şeklinde configure etmiştik. ESXi ye bağlanacağımız fiziklel makinamız üzerinden bu arada fiziksel makinam Windows 7 client bir makina RUN (çalıştır’a) cmd yazalım ve komut istemi satırına ping 192.168.2.254 yazıp enter tuşuna basalım yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi ping testimiz başarılı bu demek oluyor ki ESXi serverımıza erişim mevcut.

clip_image006

ESXi 5 Server Kurulumu – 03

Şekil-3 e bakacak olursak VMware vSphere Client yüklediğinizi farz ediyorum. Kısa yok tuşuna tıklayarak çalıştırıyoruz. Bir önceki makalemde yani ESXi 5 Server Kurulumu isimli makalemizde IP yapılandırması ve root kullanıcı adı üzerine bir şifre tanımlamıştık ve bu şifrenin bizler için önemini belirtmiştik.

IP Address bölümüne :  192.168.2.254

User name : root

Password (Şifre) Bölümüne : sizlerin root üzerinde tanımlamış olduğu şifre

Bu bilgilerimizi girdikten sonra login olalım.

clip_image007

ESXi 5 Server Kurulumu – 04

Şekil-4 ise login tıkladıktan sonra karşımıza Security Warning sertifika bilgileriyle alakalı olarak bir ekran karşılıyor bizi Ignore ye tıklayarak devam edelim.

clip_image009

ESXi 5 Server Kurulumu – 05

Şekil-5 de ise VMware vSphere Client ile eriştiğimiz ESXi 5 Serverımızın yönetim panelini görebiliriz. Bu panel üzerinde yeni sanal makinalar oluşturabilir, ve bunların yönetimlerini sağlayabiliriz. Sizler için ilerleyen makalelerimizde ESXi 5 hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.clip_image011

ESXi 5 Server Kurulumu – 06

Şekil-6 ya bakacak olursak internet tarayıcım üzerinde http:/a/192.168.2.254  veya http://esxi yazarak ESXİ 5 Serverıma bağlantı sağlayabilirim. ESXi 5 Erişim ve Yönetimi isimli makalemide burada sonlandırıyorum. Bu makalemde sizlere ESXi erişim ve yönetimi konusunda bilgi vermeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT


 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , ,

Kategori: VMware

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (8)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. gizemoner dedi ki:

  Cem Hocam Çok Teşekkür ederiz vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı..

  Çok Faydalı oldu .

  IT Gizem.

 2. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

  Rica ederim gizem hanım 🙂 Biz sizler için varız.
  Bizi takip etmeye devam edin

 3. selensasmaz dedi ki:

  Cem Hocam paylaşım ve emeğiniz için teşekkür ederiz.Devamını bekliyoruz:)

 4. selensasmaz dedi ki:

  :))

 5. Cem BALIK Cem BALIK dedi ki:

  Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler Selen hanım,
  Sormak istediğiniz sorularınız var ise Forum bölümümüzü kullanabilirsiniz.