Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

VMware ESX 4.1 Kurulumu

| 26 Ağustos 2011

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere ESX 4.1 Server kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Nedir bu ESX server hepimizin bildiği gibi sanallaştırma teknolojisi gün geçtikçe ilerlemekte bizlerde sizler için bu teknolojileri yakından takip etmekteyiz. ESX server sunucu sanallaştırma konusunda gayet başarılı bir platformdur. Hızlı bir şekilde kendini yenilemektedir. İsterseniz uygulamamıza başlamadan önce sistem gereksinimlerine bir göz atalım.

          64 bit veya 68x CPU AMD tarafında Opteron İntel tarafında ise Xeon işlemciler.

          Minimum 2 GB RAM

          En az 1 adet Network interface Card (10 gb ) 

Bu sistem gereksinimlerimizi tamamladıktan sonra isterseniz hemen ESX Server kurulumuna başlayabiliriz.

esx4.1_kurulumu_01

ESX Server Kurulumu – 01

Şekil-1 ESX server kurulumuna başlamadan önce fiziksel sunucumuza ESX Server kurulum CD’mizi taktık. CD den boot ettik. Açılan menüde “Install ESX in graphical mode” seçeneğini seçerek grafik modda yüklememizi başlatıyoruz.

esx4.1_kurulumu_02

ESX Server Kurulumu – 02

Şekil-2 de ise starting yani ESX 4.1 Serverımızın kurulumu artık başlıyor.

esx4.1_kurulumu_03

ESX Server Kurulumu – 03

Şekil-3 de ise bizi “Welcome to the ESX Installer” isimli bir sihirbaz karşılıyor. Bu bölümü Next diyerek geçiyoruz.

esx4.1_kurulumu_04

ESX Server Kurulumu – 04

Şeki-4 de ise karşımıza ESX server ile ilgili bir lisans sözleşmesi çıkıyor. Lisans sözleşmesini kabul ederek ilerliyoruz.

esx4.1_kurulumu_05

ESX Server Kurulumu – 05

Şekil-5 de ise klavye dilimizi belirliyoruz, Türkçe klavye türünü seçerek ilerliyoruz.

esx4.1_kurulumu_06

ESX Server Kurulumu – 06

Şekil-6 da eklemek istediğimiz her hangi bir donanım sürücüsü olup olmadığını soruyor. Biz test uygulaması yaptığımız için ekleyecek herhangi bir donanım sürücümüz yok. Bu sebepten ötürü bu bölümü de next diyerek geçiyoruz.

esx4.1_kurulumu_07

ESX Server Kurulumu – 07

Şekil-7 de ise donanım sürücüsü ekleyip eklemeyeceğinizden emin misiniz gibi bir ekran karşılıyor. Bu bölümde ise evet seçeneğini seçiyoruz. Bizim eklemek istediğimiz herhangi bir sürücü mevcut değil yolumuza kaldığımız yerden devam edelim.

esx4.1_kurulumu_08

ESX Server Kurulumu – 08

Şekil- 8 de ise mevcut sürücülerimizin taraması ve yüklenmesini ESX server kendisi tamamlamaya devam ediyor. Driver yükleme işlemi tamamlandıktan sonra next diyerek ilerliyoruz.

esx4.1_kurulumu_09

ESX Server Kurulumu – 09

Şekil-9 da Lisans key girilmesi isteniyor. Ben test amaçlı kurulum yaptığım için “Enter a Serial Number Later” seçeneğini seçerek ilerliyorum.

esx4.1_kurulumu_10

ESX Server Kurulumu – 10

Şekil-10 da ise mevcut interface card larımızı gösteriyor. Eğer VLAN (Virtual Local area NetworK)  kullanacaksak This adapter requires a VLAN ID seçeneğini seçerek VLAN Settings kaç adet sanal network kullanacağımızı belirtiyoruz. Herhangi bir VLAN kullanmayacağımdan dolayı bu bölümü de geçebilirim.

esx4.1_kurulumu_11

ESX Server Kurulumu – 11

Şekil- 11 de ise Network ayarlarımızı yapılandırıyoruz. Bize iki tür soru soruyor, “Set automatically using DHCP” yani ip ayarlarımız bir DHCP server üzerinden otomatik olarak yapılandırılsın mı ?  ikinci soru “Use the following network settings” ayarlarımızı manuel olarak mı yapılandırmak istiyoruz. Sunucu tarafında her zaman IP yapılandırmamızı manuel olarak yapılandırılmamız önerilir.

IP adress: 192.168.10.5

Subnet Mask: 255.255.255.0  

Gateway: 192.168.10.254

Primary DNS: 192.168.10.1

Olacak şeklinde yapılandırdım. IP yapılandırılması tamamıyla sizlerin mevcut lokasyon yapınıza göre değişiklik göstermektedir. Host name ismimi “esx.btgonulluleri.com” veriyorum. Next diyerek devam ediyoruz.

esx4.1_kurulumu_12

ESX Server Kurulumu – 12

Şekil-12 de ise mevcut disk yapılandırmamın nasıl olacağını soruyor. Standart mı yoksa manuel şekilde bizlerin mi ayarlayacağını soruyor ben her zaman ne yaptığımı bilmek için manuel olarak yapılandırmak istiyorum. “Advanced Setup” seçerek next ile ilerliyorum.

esx4.1_kurulumu_13

ESX Server Kurulumu – 13

Şekil-13 local storage yerel depolama sürücüm hakkında bilgi veriyor. Benim disk sürücümün boyutu 204.80 GB olarak atanmış durum da Detalis bölümünden ayrıntıları görebilirsiniz. Her zaman ki gibi Next diyerek bu bölümüde geçelim.

esx4.1_kurulumu_14

ESX Server Kurulumu – 14

Şekil- 14 de ise “Create new datastore” (Yeni veri depolama alanı ekle) ve name bu depolama alanına bir isim ver seçenekleri çıkıyor. Bu bölümü standart ayarlarına dokunmadan next diyerek geçebiliriz yahut name bölümüne kendi lokasyonumaza göre belirlediğimiz bir ismi de verebiliriz.

esx4.1_kurulumu_15

ESX Server Kurulumu – 15

Şekil- 15 de ise loglarımın swaplarımın disk üzerinde ne kadar yer ayırmak istediğimizi soruyor. Şekil-16 da bu bölümlerde değişiklik yapacağız.

esx4.1_kurulumu_16

ESX Server Kurulumu – 16

Şekil-16 da şekil-15 de bahsedildiği gibi bir ayarlama söz konusu niçin peki bu ayarlamaları yapacağız mevcut ESX serverımızın zamanla log dosyalarının swap dosyalarının şişip bize ileride ayak bağı olmaması açısından bu düzenlemeleri yapabiliriz.

esx4.1_kurulumu_17

ESX Server Kurulumu – 17

Şekil-17 de ise log ve swap yapılandırmamızda ki son halini görebilirsiniz. Kendi lokasyonumuza göre yapılandırdıktan sonra next diyelim.

esx4.1_kurulumu_18

ESX Server Kurulumu – 18

Şekil-18 se ise zaman ayarlarımızı bulunduğumuz ülke saat dilimine göre ayarlıyoruz. Yukarıda görüldüğü gibi ben Istanbul,Turkey seçtim ve next diyerek yolumuza devam edelim.

esx4.1_kurulumu_19

ESX Server Kurulumu – 19

Şekil-19 da ise aslında bu bölümü anlatmaya bile gerek yok. J saat ve tarih ayarlamalarımızı yapıyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

esx4.1_kurulumu_20

ESX Server Kurulumu – 20

Şekil-20 de ise ESX server bizim için bir root adında kullanıcı tanımlıyor bize düşen bu root kullanıcısına bir şifre belirlemek bu belirlediğimiz şifreyi asla unutmamız lazım aksi taktirde ESX server’a bağlantı sağlayamayız.

esx4.1_kurulumu_21

ESX Server Kurulumu – 21

Şekil-21 root şifresini tanımladıktan sonra add butonuna basarak yeni bir kullanıcı veya kullanıcılar oluşturabiliriz. Add diyerek Mehmet adında yeni bir kullanıcı oluşturuyor ve şifresini belirliyoruz. Bu bölümde de yapacağımız ayarlar bu kadar next diyerek yolumuza devam edelim.

esx4.1_kurulumu_22

ESX Server Kurulumu – 22

Şekil-22 Yaptığımız konfigürasyonların özet ekranı karşılıyor bizleri next diyerek ilerleyelim.

esx4.1_kurulumu_23

ESX Server Kurulumu – 23

Şekil-23 de ise yaptığımız ayarlamalardan sonra sistemin yüklendiğini görebilirsiniz. Bu bölüm mevcut yapınıza göre zaman farklılıkları gösterebilir. Yüklememiz bittikten sonra next diyelim.

esx4.1_kurulumu_24

ESX Server Kurulumu – 24

Şekil-24 Sonunda artık ESX 4,1 Server kurulumumuz tamamlandı. Finish diyelim ve ESX serverımızın restart olmasını bekleyelim. 

esx4.1_kurulumu_25

ESX Server Kurulumu – 25

Şekil-25 ESX seververımız restart olduktan sonra bizi kısa bilgiler içerek bir ekran karşılıyor. Bu bölümde fiziksel makinamızın işlemcisi ve Ram’i hakkında bizlere bilgi veriyor. Ağ içerisinde bulunan herhangi bir fisiksel makinamızın internet tarayıcısına  http://192.168.10.5 yazdığımızda ESX Servera ulaşacağımızı belirtiyor ve Alt+F1 tuş kombinasyonunu kullanarak fiziksel olarak konsola erişebileceğimizi belirtiyor. Ben consola erişebilmek için Alt + F1 tuş kombinasyonunu kullanıyorum.

esx4.1_kurulumu_26

ESX Server Kurulumu – 26

Şekil-26 ALT+F1 tuş kombinasyonunu kullanarak consola erişim sağladım. Kurulum sırasında belirlediğimiz ROOT kullanıcı adını ve şifresini giriyoruz. Ben kurulum sırasında Mehmet adında bir kullanıcı oluşturmuştum. Oluşturmuş olduğumuz diğer kullanıcı ile de consola giriş yapabiliriz.  Artık ESX serverımızı kurduk. Kurulum işlemimiz tamamlandı. Bu makalemde sizlere ESX Server kurulumunu anlatmaya çalıştım umarım siz BT Gönüllüleri için faydalı olmuştur, başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: VMware

Mehmet PARLAKYİĞİT

Yazar Hakkında ()

MCP - IT Professional

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. nmnoztrk dedi ki:

    çook güzel bir anlatım olmuş. gayet güzel ve anlaşılır yalın halde…

    çook beğendim yazınızı.paylaşımınız için teşekkürler…