Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Domain Ortamına Client Makinenin Dahil Edilmesi

| 08 Ocak 2012

Bu Makalemizde Client Makinelerin Domain Yapısına Nasıl Üye Yapılacağını Göreceğiz.Client Bilgisayarların Domain Ortamına Üye Yapılmadan Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler Gereklidir.Bunlar ;

 

a)      Bağlanılacak Olan Domain’in Adı,

b)      Domain’e Üye Yapma Hakkı Olan User ve Password,

c)      Eğer domain’e katılırken DNS Domain Name kullanılacaksa da TCP/IP ayarlarına domain ortamındaki DNS Server adresi Preferred DNS Server bölümüne girilmelidir.

 

Client Bilgisayarları Domain Ortamına Dahil Etmek İçin,Client Bilgisayar Üzerinde;

 

a)      Masaüstünde My Network Places sağ tıklanarak Properties’e girilir.

b)      TCP/IP secili iken Properties tıklanır.Gelen TCP/IP ayarları penceresinde Preferred DNS Server kısmına DNS Server adresi yazılır. Biz DNS olarak DC bilgisayarını kullandığımız için onun adresini giriyoruz.

 

clip_image001

 

Gerekli IP Ayarlarlarını Yaptıktan Sonra Açık Pencereleri Onaylayarak Kapatıyoruz.

 

c)      Computer Name tabına geçilir ve Change butonuna tıklanır.

 

clip_image002

 

d)      Gelen Computer Name Changes penceresinde Member Of bölümden Domain seçeneği seçilerek domain adı kutucuğa girilir. Bizim domain adımız aykutcevizci.com.tr olduğu için biz bu şekilde girdik.

 

clip_image003

 

e)  Yukarıda Yaptığımız İşlemi Ok Diyerek Onaylıyoruz ve Ardından Domaine Üye Olabilmemiz İçin Gerekli User ve Password’u Giriyoruz.

 

clip_image004

 

e)      Domain’e katılma gerçekleştikten sonra karşımıza Welcome To aykutcevizci.com.tr domain mesajı geldi. OK ile mesajı kabul ettik. Computer Name Changes penceresinde de OK ile onayladığımızda bizden bilgisayarımızı yeniden başlatmamızı ister. Yes ile kabul ederek bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

 

clip_image006

 

clip_image008

 

clip_image010

 

f)       Bilgisayarımız Yeniden Başladığında Local User Olarak Giriş Yapmamız Gerektiği Görülmektedir Ancak Biz Domain User Olarak Oturum Açacağımızdan Switch User Alanına Tıklıyoruz ve  Other User’tabını Seçerek Domain Üzerindeki Herhangi Bir Kullanıcı Adını Girerek Login Oluyoruz.Ancak Burada Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsur Domain USer Name ve Password Girilirken Username Kısmının Başına Domain Adınızıda Yazmanızdır,Aksi Taktirde Login İşlemi Gerçekleşmeyecektir.Örn/aykutcevizci.com.tr\administrator

 

clip_image011

 

d)      Tüm Şartları Başarı İle Yerine Getirdiğimize Göre Cliet Makinemiz Artık Domain Ortamına Dahil Olmuştur.Client Makine Üzerinde de Gerekli Kontrollerimizi Yaparak İşlemimizin Doğruluğunu Teğet Ediyoruz.

 

clip_image012

 

 

Aykut Cevizci

Domain Ortamına Client

Makinenin Dahil Edilmesi

2012 Ocak

 

 

 

 

 

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: ,

Kategori: Windows Server

Aykut CEVİZCİ

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Eline sağlık Aykut güzel bir çalışma çıkarmışsın.

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık Aykut