Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

DHCP Server Kurulum ve Yapılandırılması

| 21 Ağustos 2011

Bu makalemizde Server 2003 üzerinde ki DHCP servisinin kurulumunu ve yapılandırılmasını yapacağız.  DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağ üzerinde ki kullanıcılara belirlenen kurallar doğrultusunda ip dağıtan servistir. DHCP Servisini kurmak için, Server Manager üzerindeki “Add Role” butonuna basıyoruz.

DHCP_2003_01

DHCP kurulumu – 01

DHCP_2003_02

DHCP kurulumu – 02

Next diyerek ilerliyoruz. Karşımızda gelen ekranda yükleyeceğimiz servisi seçiyoruz. Biz DHCP servisini yükleyeceğimiz için, DHCP’yi seçerek ilerliyorum.

DHCP_2003_03

DHCP kurulumu – 03

DHCP_2003_04

DHCP kurulumu – 04

Servis kurulmaya başladı. Karşımıza DHCP servisini yapılandırmamızda yardımcı olmak üzere bir sihirbaz geldi. Bu sihirbaz ile Scope yapılandırmasını yapacağız. Scope, bir fiziksel subnet için özel ayarlar içeren ip bloğu olarak tanımlanabilir. Scope içerisinde, ip dağıtılacak aralık, Default gateway, DNS adresleri, kiralama süresi gibi değerler yer alır. Next diyerek ilerliyoruz.

DHCP_2003_05

DHCP kurulumu – 05

DHCP_2003_06

DHCP kurulumu – 06

Bu adımda oluşturacağımız scope için isim ve açıklama yazıyoruz.

DHCP_2003_07

DHCP kurulumu – 07

Dağıtım yapacağımız ip aralığını ve subnet mask değerini belirliyoruz. Ben dağıtım yapacağım ip aralığını 10.1.1.10 ipsinden başlatıyorum. Son ip adresi olarak 10.1.1.200 ip’sini belirliyorum.

DHCP_2003_08

DHCP kurulumu – 08

“Add Exclusions” adımında, önce ki adımda belirlediğim ip bloğu içerinden bir kesit veya bir ip ayırarak istemci bilgisayarlara dağıtılmasını engelleyebiliyorum. Ben 10.1.1.100’den 10.1.1.120’ye kadar olan ip aralığını yapımda bulunan sunucu, yazıcı, Access Point gibi sabit ip vererek yapılandırdığım cihazlarım için ayırdım. Sizde yapınıza uygun olarak gerekli ayırma işlemlerini yapınız.

DHCP_2003_09

DHCP kurulumu – 09

DHCP servisi dağıttığı ip’leri kullanıcılara sonsuza kadar vermez. Belirli bir süre için kiralar ve bu süre sonunda istemci çalışmıyorsa dağıtılan ip geri alınarak başka istemcilere dağıtılabilir. Bu adımımızda Bu kira süresi belirliyoruz. DHCP ip aralığından bir ip dağıttığında alan istemci 3 gün boyunca bu ip’ye sahip olacaktır. DHCP sunucumuzda 3 gün boyunca bu ip’yi istemciye Reserve edecektir.

DHCP_2003_10

DHCP kurulumu – 10

Şimdi ki adımda ise, Default Gateway, DNS Server, Wins Server gibi bilgileri girmek isteyip istemediğimizi soruyor. İstersek bu değerleri sonradan da yapılandırabiliriz. “Yes, I want to configure these options now” ile bu ayarları şimdi yapacağım. Dilersem şimdi vereceğim değerleri daha sonrandan da değiştirebilirim.

DHCP_2003_11

DHCP kurulumu – 11

Yukarıda ki ekranda istemcilere dağıtacağımız Default Gateway’in ip adresini belirliyoruz. (modem veya Firewall adresi olabilir)

DHCP_2003_12

DHCP kurulumu – 12

Parent domain bölümüne yazdığımız etki alanı ismi, istemcilere DNS son eki olarak dağıtılacaktır.

DNS Server bölümünde istemcilerin kullanmasını istediğim DNS server adreslerini yazıyorum. İlk olarak yerel ağımda bulunan DNS sunucumun ip adresini yazdım. Sonrasında TTNET’in dns sunucularından birinin ip adresini yazarak istemcilere dağıtılmasını sağlıyorum.

DHCP_2003_13

DHCP kurulumu – 13

Yapımda Wins Server kullanmadığım için bu adımı boş bırakarak geçiyorum. Sizin yapınızda Wins Server var ise ip adresini buraya ekleyerek ilerleyiniz.

DHCP_2003_14

DHCP kurulumu – 14

Scope yapılandırmam bitti, Scope’u aktif edip etmeyeceğimi soran bir ekran geldi. Aktif ederek ilerliyorum. Finish ile yapılandırmayı bitiriyorum.

Start> Administrative Tools> DHCP yolu ile DHCP sunucumun yönetim ekranını açıyorum. Yapılandırmamızı tamamlamamız için bir adım kaldı. Kurduğumuz DHCP Server şuan yetkilendirilmemiş durumda ve ip dağıtımı yapmıyor. Bunu DHCP sunucusu simgesinin yanında ki kırmızı oktan anlayabiliriz. Sunucu simgemin üzerine sağ tıklayarak “Authorize” diyorum ve DHCP sunucumu yetkilendirmiş oluyorum.

DHCP_2003_15

DHCP kurulumu – 15

Yapılandırmamı tamamladım. DHCP sunucum üzerinde Address lease bölümüne baktığımda istemcilerimin ip almaya başladığını göreceğiz.

DHCP_2003_16

DHCP kurulumu – 16

İstemci tarafında “ipconfig /all” komutunun çıktısına baktığımızda da DHCP üzerinde tanımladığımız tüm değerleri aldığını göreceğiz.

DHCP_2003_17

DHCP kurulumu – 17

kaynak: www.cembalik.com

Cem BALIK

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , ,

Kategori: Windows Server

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yoruma Kapalı.