Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Cross Browser

| 04 Ekim 2011

(Tarayıcı Uyumluluk Kontrolü)

Sitenizi tasarladınız, görünürde bir problem yok gibi. Tasarımcıların bundan sonraki işi, sitem tüm internet tarayıcılarda nasıl görüntülenir. Bunun sebebi tasarımda kullandığınız HTML yapınız, css ve scriptleriniz kullanılan tüm internet tarayıcılarında aynı şekilde yorumlanmamasıdır.

 

Genelde tasarımcı olarak internet Explorer, Mozilla gibi çok kullanılan internet tarayıcıları bilgisayarımızda aktif olur ve sitemizin nasıl görüntülendiğini bu tarayıcılardan kontrol ederiz. Ama tasarımcının aklında sayısız internet kullanıcının olduğu ve bilgisayarlarında bulunan internet tarayıcılarından hangisi olduğunu ve acaba bu farklı internet tarayıcılarında benim sitem nasıl görüntülenecek sorusu. İşte tam burada Cross Browser (Tarayıcı Uyumluluk Kontrolü) yapılması gerekiyor. Bunun için tarayıcı test araçlarından faydalanabiliriz. Bu durum da yeni kavramla karşılaşırız BrowserShots .

 

BrowserShots; farklı işletim sistemlerinde, internet tarayıcılarında, hatta farklı çözünürlüklü olan bilgisayarlarda sitenizin nasıl yorumlandığı hakkında ekran görüntüleri oluşturur ve bu işlemi aynı anda birden fazla internet tarayıcısında yapabilir. Çevrim içi kullanılan bu özellik için; www.browsershots.org adresini kullanabilirsiniz.

 

Cross Browser – 1

Enter URL  Here, kısmını test etmek istediğiniz web adresinizi yazın. Ardından test edilmesi istenilen internet tarayıcılarını işaretleyin. Submit düğmesine tıklayın.

 

Cross Browser – 2

Böylece sitenizin internet tarayıcılarında nasıl görüntülendiğine aynı anda, tüm tarayıcıları bilgisayarınıza yüklemeden kontrol edebilirsiniz.

Başka nasıl web sitemizi test edebiliriz diye düşünüyorsanız, Adobe bununla ilgili güzel bir hizmetinden de bahsedelim. Adobe Labs’in web tasarımcılar için sunduğu Adobe BrowserLab kullanabilmemiz için; Adobe ID’nizin olması gerekiyor.Eğer yoksa http://browserlab.adobe.com  adresine tıklayın. Burada ID için Create an Adobe ID seçeneğine tıklayın.

ID kayıttınızı oluşturduktan sonra servise girişinizi yapın.

Cross Browser – 3

Browser Sets seçeneğini tıklayın. Burada test edilmesini istediğiniz internet tarayıcılarını seçin.Ardından Test seçeneğine tıklayın. Site adresinizi girin ve Refresh düğmesine tıklayın.

 

Cross Browser – 4

Böylelikle istenilen tarayıcılarda sitenizin görüntülendiği hakkında bilgimiz oldu.

 

Nazlı Yazar
Web & Grafik Uzmanı

RastGele Reklam Kodu


Kategori: Tasarım

Yazar Hakkında ()

Web & Grafik Uzmanı

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.