Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Client Bilgisayarın Domaine Dahil Edilmesi

| 08 Kasım 2011

Bu Makalemizde Client Makinelerin Domain Yapısına Nasıl Üye Yapılacağını anlatacağız. Client Bilgisayarların Domain Ortamına Üye Yapılmadan Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler Gereklidir.Bunlar ;

a)      Bağlanılacak Olan Domain’in Adı,

b)      Domain’e Üye Yapma Hakkı Olan User ve Password,

c)      Eğer domain’e katılırken DNS Domain Name kullanılacaksa da TCP/IP ayarlarına domain ortamındaki DNS Server adresi Preferred DNS Server bölümüne girilmelidir.

Client Bilgisayarları Domain Ortamına Dahil Etmek İçin,Client Bilgisayar Üzerinde;

a)      Masaüstünde My Network Places sağ tıklanarak Properties’e girilir.

b)      TCP/IP secili iken Properties tıklanır.Gelen TCP/IP ayarları penceresinde Preferred DNS Server kısmına DNS Server adresi yazılır. Biz DNS olarak DC bilgisayarını kullandığımız için onun adresini giriyoruz.

clip_image001

Gerekli IP Ayarlarlarını Yaptıktan Sonra Açık Pencereleri Onaylayarak Kapatırıyoruz.

c)      Computer Name tabına geçilir ve Change butonuna tıklanır.

clip_image002

d)     Gelen Computer Name Changes penceresinde Member Of bölümden Domain seçeneği seçilerek domain adı kutucuğa girilir. Bizim domain adımız aykutcevizci.com.tr olduğu için biz bu şekilde girdik.

clip_image003

e)  Yukarıda Yaptığımız İşlemi Ok Diyerek Onaylıyoruz ve Ardından Domaine Üye Olabilmemiz İçin Gerekli User ve Password’u Giriyoruz.

clip_image004

e)      Domain’e katılma gerçekleştikten sonra karşımıza Welcome To aykutcevizci.com.tr domain mesajı geldi. OK ile mesajı kabul ettik. Computer Name Changes penceresinde de OK ile onayladığımızda bizden bilgisayarımızı yeniden başlatmamızı ister. Yes ile kabul ederek bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

clip_image005

clip_image006

clip_image007

f)       Bilgisayarımız Yeniden Başladığında Local User Olarak Giriş Yapmamız Gerektiği Görülmektedir Ancak Biz Domain User Olarak Oturum Açacağımızdan Switch User Alanına Tıklıyoruz ve  Other User’tabını Seçerek Domain Üzerindeki Herhangi Bir Kullanıcı Adını Girerek Login Oluyoruz.Ancak Burada Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsur Domain USer Name ve Password Girilirken Username Kısmının Başına Domain Adınızıda Yazmanızdır,Aksi Taktirde Login İşlemi Gerçekleşmeyecektir.Örn/aykutcevizci.com.tr\administrator

clip_image009

d)     Tüm Şartları Başarı İle Yerine Getirdiğimize Göre Cliet Makinemiz Artık Domain Ortamına Dahil Olmuştur.Client Makine Üzerinde de Gerekli Kontrollerimizi Yaparak İşlemimizin Doğruluğunu Teğet Ediyoruz.

clip_image011

Aykut Cevizci

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , ,

Kategori: Windows 7

Aykut CEVİZCİ

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Emeğine Sağlık Aykut Hocam.

  2. Aykut bey elinize sağlık