Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

| 08 Ekim 2011

Bulut bilişim en temel tanımıyla internet üzerinde sağlanan kaynaklar ve hizmetler olarak özetlenebilir. Aslında bulut bilişim uzun süredir hayatımızda (hosting) fakat bugünlerde adından çok söz edilemeye başlandı ve hızla bulut bilişim üzerine hizmetlere hayatımıza girmeye başladı. Bu hızlı gelişmenin kuşkusuz en büyük nedeni sektörde söz sahibi olan firmaların bu teknolojiye yönelik yatırımlarıdır.

Günümüzde bulut bilişim hizmeti veren birçok firma mevcut, bu hizmetler arasında donanım kiralama, yazılım ve uygulama geliştirme gibi birçok alanda son kullanıcı ve kurumlara hizmet üretilmekte.

Bulut Bilişim 01

Bulut Bilişim 01

Bulut bilişimi kısaca tanımlamaya çalıştık, şimdide bulut bilişimin çalışma mantığını inceleyelim. Bulut bilişim hizmetleri 3 başlık altında incelenebilir.

Software as a Service (SaaS):

Son kullanıcıya yönelik olarak hazırlanmış olan uygulamalardır. Bu uygulamalara örnek olarak e-posta hizmeti, dosya ve doküman paylaşım hizmeti hatta masaüstü paylaşım hizmetleri örnek olarak gösterilebilir. Bu alanda ki hizmetlere son kullanıcılar ücretsiz olarak veya çok uygun ücretler ile sahip olarak kullanabilirler. Örneğin Google Docs, Google’ın bize kendi sunucuları üzerinde vermiş olduğu alana dosyalarımız yükleyebilir, yeni doküman ve dosyalar oluşturarak bunları başkaları ile paylaşabiliriz. Oluşturduğum dokümanları bilgisayarımda veya herhangi bir fiziksel depolama alanında saklamama gerek yoktur. İnternet bağlantımın olduğu herhangi bir yer (Ev, iş, Cafe, Hatta Sokaktan) veya platformdan (Masaüstü bilgisayar, Notebook, cep telefonu, Tablet PC) burada ki dokümanlara ulaşabilirim.

Platform as a Service (PaaS):

Bu hizmet ile kişi ve kurumlara uygulamalarını geliştirmeleri için gerekli platform sağlanmış olur. Bir uygulama geliştirici tasarladığı uygulamayı geliştirebilmesi için çeşitli ihtiyaçları vardır. Öncelikle uygulama geliştiricinin bir işletim sistemi olmalı (Windows, Linux, Mac OS vb.) işletim sistemin çalışacağı donanımsal özelliklerin uygun konfigürasyonda olması gerekmektedir. Donanım ve işletim sistemi ihtiyacı giderildikten sonra uygulamanın geliştirileceği araçlara ihtiyacı vardır (Visual Studio, C, Delphi). Bunun yanında bir veritabanı kullanılması gerekmektedir. Bütün bu gereksinimlerin uygulama geliştirici tarafından karşılanması maliyetli ve yoğun bir çalışma gerektirebilir. İşte PaaS hizmeti veren kurumlar uygulama geliştiricilere istedikleri şartları kolayca ve ekonomik olarak sağlamaktadır. Bu hizmeti kullandığımızda tek avantajımız maliyet olmayacak verilerimizde güvende olacaktır. Kullanmış olduğumuz fiziksel bilgisayarımız her zaman çalınma, arızalanma gibi riskler altındadır. Böyle bir arıza veya çalınma durumunda tüm çalışmamız yok olabilir. Fakat bulut hizmeti kullandığımızda bu riski ortadan kaldırmış oluyoruz.

Bulut Bilişim 02

Bulut Bilişim 02

Infrastructure as a Service (IaaS):

Tüketicinin işlem gücü, veri saklama ve ağ kaynaklarını servis olarak kullandığı hizmettir. Amazon Gogrid gibi firmalar bu tür hizmet sağlayıcılar arasında gösterilebilirler.

Bulut Bilişim 03

Bulut Bilişim 03

Bulut Bilişim Türleri

Bulut bilişim alanında aldığımız hizmetleri kullanım şeklimize göre 4’e ayırabiliriz.

·         Public Cloud

·         PrivateCloud

·         Hybrid Cloud

·         Community Cloud

Public Cloud:

Bulut Bilişim 04

Bulut Bilişim 04

Bulut bilişim hizmetinin internet üzerindeki sunucularda verildiği hizmet türüdür.

Private cloud:

Bulut Bilişim 05

Bulut Bilişim 05

Bu hizmet türünde erişim şirket bünyesinde konumlandırılmış sunucular üzerinde verilen hizmet türüdür.

Hybrid Cloud:

Bulut Bilişim 06

Bulut Bilişim 06

Bu hizmet türünde ise hem Public Cloud hemde Private Cloud Bir arada kullanılır.

Community Cloud:

Bu hizmet türünde aldığımız bulut bilişim hizmetini bir veya birden fazla kurum ile ortak olarak kullandığımız hizmet türüdür.

Bulut bilişim hizmet türlerinden ve bulut bilişim hizmetlerinin nasıl sunulduğundan bahsettik, şimdide bulut bilişimin avantajlarından bahsedelim.

Düşük Maliyet:

Bulut bilişim hizmetini kullanmak için Donanım, Lisans maliyetlerimiz yoktur. Bulut bilişim hizmetini kullanmaya başladığımızda bünyemizde barındırdığımız sunucu sayısı azalacak ve böylece, Donanım güncelleme, lisans maliyeti, Elektrik maliyeti düşecektir.

Yüksek Erişilebilirlik

Bulut bilişim üzerinden aldığımız tüm hizmetlere, işten, evden, hatta sokaktan herhangi bir yerden istediğimiz zaman bağlanabiliriz.

Platform Bağımsızlığı

Bulut bilişim ile aldığımız hizmetlere, Windows işletim sistemi üzerinde bağlanabildiğimiz gibi Linux tabanlı işletim sistemlerinden bağlanabilir ve işlerimizi yapabilir. Bulut bilişim hizmetini kullanabilmemiz için bir bilgisayara da ihtiyacımız yok, cep telefonumuzdan veya tablet PC üzerinden bulut bilişim hizmetlerini rahatlıkla kullanabiliriz.

Ölçeklenebilir Hizmet

Bulut bilişim bünyesinden aldığımız hizmeti ihtiyaçlarımız doğrultusundan arttırabilir veya azaltabiliriz. Örnek olarak bir firmadan Kurumsal Mail hizmeti aldığımızı düşünelim. Hizmeti ilk almaya başladığımda 50 Adet Mail Box satın aldım fakat daha sonra şirketiniz büyüdü ve 80 mailbox ihtiyacınız oluştu hizmeti aldığınız firma ile irtibata geçerek sadece birkaç dakika içerisinde mailbox sayımızı arttırabiliriz.

Kolay Bakım ve Yedekleme

Yedekleme ve bakım işlemleri hizmeti aldığımız kurumun sorumluluğunda olacaktır, bu nedenle biz yedeğimizin alındığını veya sunucumuza bakım yapıldığını hissetmeyiz. Bizim yerimize hizmeti aldığımız kurum bu işlemleri yerine getirecektir.

Riskler:

Bulut bilişim hizmetlerini kullanmamızın avantajları olduğu gibi Dezavantajlarda olacaktır.

İnternet bağımlılığı:

Eğer internet bağlantımız yok ise web tabanlı uygulama ve hizmetleri kullanamayız. Bulutta tutuğumuz verilerimize ulaşamayız.

Hizmet Sağlayıcı bağımlılığı

Bulut bilişim hizmetini aldığımızda firmaya bağımlı durumdayız, hizmet devamlılığımız, yedekleme işlemleri gibi tüm hizmetleri sağlayacaktır fakat deneyimsiz bir operatör ile çalışıyorsak verilerimiz risk altında demektir. Çalışacağımız firmaların güvenli ve deneyimli olmasına dikkat etmeliyiz.

Bulut bilişim ve Bulut bilişimin nasıl çalıştığından bahsetmeye çalıştım, başka bir makalede görüşmek üzere.

 

Cem BALIK

RastGele Reklam Kodu


Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: Bulut Bilişim

Cem BALIK

Yazar Hakkında ()

MCT MCITP: Server Administrator MCITP: Enterprise Administrator MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 CompTİA A+

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir? | CEM BALIK | 13 Ekim 2011
  1. Sefa Aydemir Sefa Aydemir dedi ki:

    Süper olmuş buluttan bende yararlanmak istiyorum …

  2. Murat KOÇAK Murat KOÇAK dedi ki:

    Eline sağlık Cem Hocam.