Wordpress Free ThemesOnline TipsArticles DirectoryForeclosure HelpHouse For Sale By OwnerHouse StagingProperty Management

Active Directory Yönetimsel Araçları

| 09 Kasım 2011

Merhaba bu makalemde sizlere Active Directory yönetimsel araçlarının neler olduğundan bahsedeceğim;

Active Directory Kurulduktan Sonra Yönetim İçin Çeşitli Araçlar Otomatik Olarak Yüklemektedir.Bu Araçlar ;

1)      Active Directory Users and Computers

2)      Active Directory Domains and Trusts

3)      Active Directory Site and Services ‘dir.

Bu Araçların Genel Tanımları ve Kullanımlarını Aşağıda İnceleyeceğiz.

 

1)    Active Directory Users and Computers

Bu Konsol Active Directorty Hizmetinde Belkide En Çok Kullanacağımız Konsollardan Birtanesidir.Bu Kosola; Administrative Tools Menüsünden Active Directory Users and Computers Kısayoluna Tıklanır ya da Start Menüden run’a dsa.msc Konsol Dosyası İsmi Yazılarak Konsola Ulaşılabilir.

Active Directory Users And Computer Konsolunu Açarak Diğer Özelliklere Göz Atalım.

clip_image002

Bu Konsolda Daha Önceden Oluşturduğumuz Domain Adımız Olan aykutcevizci.com Nesnesini Genişletiyoruz ve Alt Tarafta Çıkan Menülere Göz Gezdiriyoruz.

1)      Built-İn : Built-in Tümleşik Gelen Anlamında Kullanılmaktadır yani Active Directory İçerisinde Default Olarak Gelen Yönetim Amaçlı Local Grupların Bulunduğu Alandır.Bu Gruplara Ekleme Yapılabilir Ancak Default Gelen Grupların Hiçbirini Silemezsiniz.

clip_image004

2)      Computers : Bu Kap’ta Active Directory Domainine Katılan Client  Olarak Katılan Bilgisayarların Bilgisayar Hesapları Otomatik Olarak Gelmektedir.İstendiği Taktirde Client Olarak Katılan Bilgisayarların Yönetim Konsollarına Erişilebilir.

clip_image006

3)      Domain Controllers : Bu organizational unit’e Active Directory Domainine Domain Controller Olarak Katılan Bilgisayarları Görebiliriz.Bu OU’da DC’ler İçin GPO Ayarları Yapılandırılabilir.

clip_image008

4)      Foreign Security Principals : Domaininizin Güven İlişkisi (trust relationship) Kurduğu Domain İçerisindeki Herhangi Bir Kullanıcıya Kendi Domainindeki Bir Kaynak İçin Hak Verdiğinizde ya da Kendi Domaininizdeki Bir Gruba Üye Yaptığınızda o Kullanıcın SID(security identifier) Numarası Burada da Görüntülenir.

clip_image010

5)      Users : Bu Kap İçerisinde Active Directory Kurulduktan Sora Gelen Administrator,Guest Gibi Kullanıcı Hesapları Gelmektedir.Ayrıca Bu Alanda Kendinize Özel Users ve Gruplar Oluşturup Yönetebilirsiniz.

 clip_image012

 

2)    Active Directory Domains And Trusts

Bu konsol ile Domainler arasında güven ilişkisi düzenleyebiliriz ve User Princibal Suffiex ekleyebiliriz. Ayrıca Domain ve Forest düzeylerini değiştirebiliriz.Ayrıca Yeterli İzinlere Sahip olmanız Durumunda Bu Alandan Active Directory Computers And Users Konsoluna Girerek Users ve Grupları Yönetebilirsiniz.

clip_image014

3)    Active Directory Sites And Services

Bu kısma Administrative Tools Menüsü altından ulaşabiliriz. Burada yeni site oluşturma, Site ve subnetler arasında Replikasyon İşlemlerinin yapılmasını sağlayabiliriz. Burada Sites Kabı İçerisinde Active Directory Forest Yapısında Oluşturulmuş Siteleri Göreceksiniz. Active Directory Kurulduktan Sonra Default Olarak Gelen Sitenin Adı Default-First-Site-Name’dir. Bunun İçerisinde Sitede Bulunan Domain Controller Bilgisayarlarının Listesi Gelir. Herhangi Bir Domain Controller Bilgisayarının Altındaki NTDS Settings Kısayoluna Tıkladığınızda da Sağ Ekranda bu DC’nin Replikasyon Bağlantısı Kurduğu Diğer DC’leri Göreceksiniz. Ayrıca NTDS Settings Properties’ine Girerek DC Bilgisayarlarını Global Catalog Server Olarak Yapılandırabilirsiniz Konsolun Alt Bölümde Bulunan Subnets Kabında Sitelerin Subnetlerini Oluşturma ve Bu Subnetleri Sitelere Eşleştirme Ayarları Yapılır. Buradaki İnter Site Transports Kabından da Siteler Arası Site Link Yapılandırma, Site Linklerinin Yönetim Ayarları Gibi Görevleri Yerine Getirebilirsiniz.

clip_image016

 

Aykut CEVİZCİ

 

 

 

RastGele Reklam Kodu


Kategori: Windows Server

Aykut CEVİZCİ

Yazar Hakkında ()

Yorumlar (3)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Yavuz TAŞCI dedi ki:

    Elinize Sağlık Aykut Hocam..

  2. Aykut bey elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

  3. Aykut CEVİZCİ Aykut CEVİZCİ dedi ki:

    Teşekkür Ederim Çok Sağolun.